به گزارش افکارنیوز، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی روز سه شنبه با بان کی مون دبیرکل سازمان ملل در خصوص آخرین تحولات یمن گفتگو و تبادل نظر کرد.

وزیر امور خارجه در این تماس با اشاره به نسل کشی و جنایت های صورت گرفته علیه مردم مظلوم یمن بر ضرورت ایفای نقش موثر سازمان ملل در جلوگیری از تداوم حملات و برقراری آتش بس تاکید و اظهار داشت: این جنایات نقض فاحش مقررات بین المللی و اصول حاکم بر حقوق بشردوستانه می باشد و پیامد آن رشد گروههای افراطی و تروریستی و شدت یافتن فاجعه انسانی در این کشور بوده است.

دکتر ظریف ابراز امیدواری کرد تلاش های دبیرکل و جامعه بین المللی به توقف فوری جنایات علیه مردم یمن منجر شود.

وی افزود: تهران از تلاش های نماینده جدید دبیرکل در توقف تجاوزات، ارسال کمک های انساندوستانه و شکل گیری گفتگوی یمنی یمنی حمایت می کند و معتقد است راه حل بحران یمن، صرفا سیاسی و از طریق تشکیل یک دولت فراگیر با مشارکت همه نیروهای سیاسی و عدم مداخلات خارجی برخی کشورها می باشد و راه حل نظامی ندارد و نظامی کردن بحران به سود هیچ طرفی نیست.

دبیرکل سازمان ملل نیز در این گفتگو ضمن قدردانی از تلاش های ایران برای شکل گیری روند سیاسی و توجه به ارسال کمک های انساندوستانه برای مردم یمن گفت: صلح و امنیت در منطقه و یمن از طریق توسل به راهکار سیاسی حاصل می شود و سازمان ملل به تلاش های خود در این زمینه ادامه می دهد. وی ابراز امیدواری کرد تا آتش بس پایدار هرچه سریعتر در یمن برقرار شود.