به گزارش افکارنیوز، منابعی در کنگره آمریکا می‌گویند در صورت تصویب نهایی طرح نظارت بر توافق هسته‌ای ایران و گروه موسوم به ۱ + ۵ در کنگره، دیگر بسیار بعید خواهد بود که کنگره قادر به مسدود کردن راه اجرای توافق باشد.

بر اساس طرحی که هفته گذشته در سنا تصویب شد و قرار است این هفته در مجلس نمایندگان مورد بررسی قرار گیرد، نمایندگان کنگره این امکان را می‌یابند که توافق جامع ایران و ۶ کشور را مورد بررسی قرار داده و با آن مخالفت کنند. اما در آن صورت رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم کنگره را وتو می‌کند و که در آن صورت برای بی‌اثر کردن وتو و جلوگیری از اجرای توافق، به دستکم آرای دو سوم نمایندگان نیاز خواهد بود.

یک کارمند مجلس نمایندگان آمریکا با بیان اینکه این طرح احتمالا روز چهارشنبه مورد بررسی قرار می‌گیرد، به پایگاه خبری «آژانس تلگرافیک یهود»(جی‌تی‌سی) گفته است که طرح احتمالا با رأی مثبت قریب به اتفاق نمایندگان و بدون افزودن متمم‌هایی که می‌تواند از میزان حمایت از آن بکاهد، تصویب خواهد شد.

وی می‌گوید: «سران هر دو حزب می‌خواهند از بروز مسئله در این مرحله جلوگیری کنند.»

لابی صهیونیستی قدرتمند کمیته امور عمومی آمریکا و اسرائیل(ایپک) نیز از تصویب طرح نظارت بر توافق، حتی بدون افزودن متمم حمایت کرده است.

منبعی در این گروه به جی‌تی‌سی گفته است: «اولویت ما این است که از تصویب هرچه سریعتر این طرح با حداکثر حمایت ممکن از سوی هر دو حزب، اطمینان حاصل کنیم. از این طریق می‌توان اطمینان یافت که کنگره فرصتی برای قضاوت در مورد توافق نهایی خواهد داشت.»

کارمند مجلس نمایندگان در مورد احتمال ممانعت نمایندگان از اجرای توافق هسته‌ای می‌گوید: «رد شدن کنگره از حدنصاب لازم برای بی‌اثر کردن وتوی رئیس‌جمهور علیه اعلام عدم موافقت کنگره با توافق نهایی با ایران، ساده نخواهد بود.»

تازهترین دور از مذاکرات هستهای در حالی در شهر وین اتریش آغاز شده که طرفین برای رسیدن به توافق نهایی تا پایان ماه ژوئن (۱۰ تیر ماه) زمان دارند. تصویب طرح نظارت بر توافق هستهای میتواند اجرای توافق احتمالی هستهای را تا دو ماه به تعویق بیاندازد، چراکه در دوره بررسی طرح در کنگره، رئیسجمهور آمریکا حق لغو، تعلیق یا توقف اجرای تحریمها را نخواهد داشت.