گروه سیاسی

- علی اصغر احمدی دبیر کل جمعیت هلال احمر در گفت و گو باافکار نیوزدر پاسخ به اظهارات اخیر سخنگوی پنتاگون که گفته " کشتی ایرانی باید به بندر جیبوتی برود " اظهار داشت: ما در وظایف ذاتی خود برای ارسال کشتی با جمعیت هلال احمر یمن و فدراسون صلیب سرخ جهانی هماهنگ کرده ایم و از جمله به هلال احمر عربستان نیز اطلاع داده ایم.

وی افزود: اگر صلیب سرخ شرایط نا امنی را در یمن احساس کند و به ما بگوید باید به جیبوتی بروید اینکار را می کنیم. ما با صلیب سرخ هماهنگ هستیم و الا پنتاگون را که محل تشخیص نمی دانیم. در حال حاضر نیز با صلیب سرخ جهانی و هلال احمر یمن تمام هماهنگی ها صورت گرفته است.

دبیر کل جمعیت هلال احمر در پاسخ به این سوال که در حال حاضر کشتی ایرانی نجات در کجا به سر می برد بیان داشت: در حال حاضر کشتی نجات از مسقط گذشته است و در شرایط عادی به سر می برد. این کشتی تنها حامل وسایل پزشکی و تیم های امدادی است.

این در حالی است که استیو وارن سخنگوی پنتاگون در باره کشتی ایرانی حامل کمک های بشردوستانه برای مردم یمن افزود: این کشتی حامل پرچم ایران است و ایرانی ها می گویند که حاوی کمک های انسانی و بشردوستانه برای مردم یمن است.

اگر این موضوع درست باشد مقامات ایران باید این کمک ها را به مرکز توزیع وابسته به سازمان ملل متحد در بندر جیبوتی برسانند. ما این کشتی را تحت نظر داریم تا ببینیم آیا از درخواست سازمان ملل تبعیت می کند یا این که اقدام مخالفی انجام می دهد. ایرانی ها اعلام کرده اند که این کشتی حامل کمک های بشردوستانه است. ما نمی دانیم که محموله آن چیست.

این چیزی است که ایرانی ها گفته اند بنابراین ما مراقب اوضاع هستیم و امیدواریم که مقامات ایران به درخواست سازمان ملل متحد گوش بدهند و محموله را به جیبوتی ارسال کنند. مرکز تقسیم کمک های بشردوستانه برای مردم یمن در جیبوتی به وظیفه خود عمل و این کمک ها را به طور صحیح و عادلانه میان مردم یمن توزیع خواهد کرد.