به گزارش افکارنیوز، روزنامه آفتاب در این زمینه از قول فیاض زاهد(یکی از افراطیون مدعی اصلاحات)، کابینه روحانی را تکنوکرات‌هایی با خاستگاه اشرافیت توصیف کرد. فیاض زاهد گفت: «چهره‌های تکنوکراتی که از دل نوعی بروکراسی آریستوکراتیک، اشرافیت سیاسی به دولت نزدیک شدند، نه هزینه‌ای پرداخت کرده‌اند و نه علاقه‌ای به این موضوع دارند، بیشتر معتقدند کشور را نمی‌شود با آرمان سیاسی، برنامه‌ها و تئوری‌های سیاسی اداره کرد بلکه باید با روش‌های مدیریتی پیش رفت. این گروه تکنوکرات‌هایی نزدیک به آقای رئیس جمهور هستند که گاه در دولت او نقش داشته‌اند، چهره‌هایی چون ترکان، واعظی و نوبخت از جمله این افراد به شمار می‌روند.»

وی می‌افزاید: فرض بدبینانه‌‌تری هم وجود دارد. فرض بدبینانه‌تر این است که آقای روحانی از فردای پیروزی و رفتن به کاخ ریاست جمهوری این باور را داشته که او خود به تنهایی، در نتیجه آن گونه که در افکار عمومی ظاهر شده، در مناظره‌ها، در سفرها، رأی آورده، مدیون شخصیت‌های سیاسی نیست، مدیون جریان سیاسی خاصی نیست.

این عضو حزب اعتماد ملی در ادامه نسبت به عبور روحانی از اصلاح‌طلبان اظهار نگرانی کرده و می‌گوید: ممکن است روحانی بگوید وارد انتخابات ریاست جمهوری دوم می‌شوم، با توجه به این آورده‌ها اگر در سال ۹۲، رئیس جمهور وام‌دار بودم، این بار یک رئیس جمهور مستقل خواهم شد، این نقطه خطرناکی است. فرض من این است که آقای روحانی چنین باوری ندارد اما کسی از دل آدم‌ها خبر ندارد. اگر رئیس جمهور فکر کند که بیانیه آیت‌الله هاشمی، اقدامات اصلاح‌طلبان و کناره‌گیری عارف از انتخابات در رأی گیری او بی‌تأثیر بوده و او خود به تنهایی در این مبارزه انتخاباتی به پیروزی رسیده، به نظر من با آینده سیاسی خود قمار کرده و این خطری است که می‌تواند او را تهدید کند.»

وی با بیان اینکه در دولت روحانی گرایش‌های ضد اصلاحات وجود دارد تصریح کرد: «در دولت گرایشی وجود دارد که معتقدند ما نیازی به اصلاح‌طلبان نداریم، حالا که اصلاح‌طلبان در موضع ضعف هستند و سرشان را آرام آرام از زیر آب بیرون می‌آورند، ما باید دستمان را روی این سر بگذاریم تا دوباره زیر آب بروند، چرا برای خودمان رقیب بتراشیم؟! این چهره‌های سیاسی نزدیک به دولت با اراده و میل برخی نهادها همساز هستند و هدف مشترک دارند، هدف مشترک آنها این است که این نیروی سیاسی عظیم و اثرگذار را تضعیف کنند. پدر کوتاه مدت بخش‌هایی از مردان روحانی فکر می‌کنند با تضعیف اصلاح‌طلبان می‌توانند یک اتحاد استراتژیک با بخش‌هایی از حاکمیت ایجاد کنند تا در قدرت باقی بمانند. نگاهی به رفتار برخی وزرا بکنید.

زاهد در ادامه بار دیگر به برخی اطرافیان روحانی نیش و کنایه زده و ضمن «بی‌خاصیت» توصیف کردن آنها، حضور این تیپ افراد در مناصب عالی اجرایی را به خاطر غیبت چهره‌های اصلی اصلاح‌طلب می‌داند: «در این مقطع، نیروهایی که طیفی از مدیران عالی رتبه، میانی و تکنوکرات‌های خنثی به شمار می‌روند افرادی که هزینه ندادند و در آسایش کامل، کاسبی کردند، در غیاب چهره‌های اصلاح‌طلب مطرح می‌شوند. زمانی که حساسیت روی افراد سیاسی شناسنامه‌دار وجود داشته باشد، می‌دانید چه کسانی شانس دارند؟ افراد خنثی و بی‌خاصیت. در نتیجه دولت نمی‌تواند برنامه خود را پیش ببرد، در نتیجه سطح وسیعی از نارضایتی را در گروه‌های اجتماعی ایجاد خواهد کرد.»

اشاره فیاض زاهد به خاستگاه آرای روحانی در حالی است که عارف به عنوان نامزد اصلاحطلبان در آستانه انتخابات ۹۲ فقط ۸ درصد رأی داشت.