به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری یونایتد پرس اینترنشنال، "یوکیو آمانو" مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی روز گذشته در بیست و سومین کنفرانس سازمان ملل درباره خلع سلاح هسته ای در ماتسوموتو ژاپن با مقایسه غلط و غیر قابل توجیه برنامه هسته ای صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران با فعالیت های هسته ای کره شمالی، فعالیت های کشورمان را خارج از چارچوب معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای توصیف کرد.

وی در ادامه ادعا کرد: رویکرد من در قبال استفاده از انرژی هسته ای از زمان روی کار آمدن در دسامبر ۲۰۰۹ تاکنون بسیار شفاف بوده و تمام توافقنامه ها میان کشورهای عضو و آژانس بین المللی انرژی اتمی و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد باید به طور کامل اجرا شود.

با وجود عضویت ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی و تاکید مکرر این نهاد بر ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای این کشور و اعتراف ۱۶ سازمان اطلاعاتی آمریکا به این مسئله و با وجود عضویت نداشتن کره شمالی در آژانس و ساخت بمب هسته ای از سوی این کشور، آمانو مدعی شد: ایران با مقامات آژانس برای اطمینان خاطر درباره نبود هیچ گونه مواد هسته ای نامشخص همکاری نکرده است.

وی تاکید کرد که برنامه هسته ای کره شمالی یک موضوع جدی و قابل بحثباقی مانده است زیرا آژانس بین المللی انرژی اتمی از آوریل ۲۰۰۹ تاکنون هنوز نتوانسته اقدامی را برای تشخیص ماهیت برنامه هسته ای این کشور انجام دهد.آمانو در این کنفرانس اظهار داشت: گزارش سال گذشته درباره ساخت یک تاسیسات جدید برای غنی سازی اورانیوم و رآکتور آب سبک در کره شمالی بسیار نگران کننده بود.

وی در رابطه با برنامه هسته ای سوریه نیز گفت: آژانس به این نتیجه رسیده که به احتمال بسیار زیاد ساختمانی که سال ۲۰۰۷ در دیرالزور ویران شد یک رآکتور هسته ای بوده و این کشور باید آژانس را مطلع می کرد.

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تاکید کرد: شورای حکام در نشست ماه گذشته خود قطعنامه ای را علیه سوریه به دلیل عدم پایبندی به تعهدات تصویب کرد. این در حالی است که دمشق بارها تاکید کرده تاسیسات دیرالزور به هیچ عنوان نظامی نبوده و به این دلیل لزومی برای اعلام فعالیت آن به آژانس وجود نداشته است.

گفتنی است ادعاهای غرب درباره برنامه هسته ای ایران در حالی توسط آمانو تکرار می شود که سازمان زیر نظر وی چشمان خود را بر زرادخانه هسته ای رژیم صهیونیستی بسته و توان انجام وظایف خود در قبال برنامه هسته ای نظامی این رژیم ندارد.