به گزارشافکارنیوز، «تمیم بن حمد» امیر قطر در کنفرانسی خبری در پایان نشست کمپ دیوید به‌نیابت از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس گفت: «همه کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از توافق هسته‌ای با ایران، استقبال می‌کنند».

تمیم بن حمد افزود: «کشورهای منطقه نباید در امور کشورهای عربی دخالت کنند».

وی در ادامه گفت: «ما توافق کردیم سال آینده نشستی بین آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری برای پیگیری رایزنی‌های انجام شده در کمپ دیوید، تشکیل شود.» وی به مکان و زمان برگزاری این نشست اشاره دقیقی نکرد.

این درحالی است که باراک اوباما و مقامات کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در بیانیه مشترک خود آنچه را «فعالیت‌های ناپایدار کننده ایران» در منطقه خواندند، محکوم کردند.

اوباما در عین حال در پایان نشست در گفت‌وگویی با خبرنگاران گفت: «هدف از همکاری امنیتی(بین آمریکا و کشورهای عضو شورای همکاری) تداوم هرگونه رویارویی درازمدت با ایران یا حتی به حاشیه راندن ایران نیست».

دفتر ریاست‌جمهوری آمریکا در واشنگتن نیز در بیانیه‌ای تأکید کرد شرکت کنندگان در نشست کمپ دیوید «بر همکاری در زمینه رویارویی با تهدید خارجی علیه تمامیت ارضی هریک از کشورهای شورای همکاری خلیج فارس» توافق کردند.

در این بیانیه با اشاره صریح به ایران، ادعا شده است: «ایالات متحده و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس هرگونه فعالیت‌های ناپایدار کننده ایران در منطقه را رد می‌کنند و برای مقابله با آن همکاری خواهند کرد».

بیانیه پایانی کمپ دیوید بر حمایت از دولت عراق و ائتلاف بین‌المللی مبارزه با گروه تروریستی «داعش» تأکید کرد.

این بیانیه همچنین بر حل و فصل منازعه فلسطین و اسرائیل بر اساس تشکیل دو کشور مستقل تأکید می‌کند.

در بیانیه مذکور ادعا شده که «بشار اسد» رئیس‌جمهوری سوریه مشروعیت خود را از دست داده است.

در همین حال، اوباما در این کنفرانس گفت: «ما از شرکای‌مان در خلیج فارس که نزدیک‌ترین همپیمانانمان هستند، حمایت می‌کنیم. ما اقدامات بی‌ثبات کننده ایران را بررسی کردیم».

اوباما اعلام کرد: «در صورتی‌که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس در معرض تهدید قرار گیرند آمریکا استفاده از قدرت نظامی را برای دفاع از آنها بررسی خواهد کرد».

«بن رودس» معاون مشاور امنیتی رئیس‌جمهوری آمریکا، صبح دیروز در کنفرانسی خبری در تفرجگاه کمپ دیوید اعلام کرده بود که هیچ‌یک از کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در تلاش برای شکل دادن برنامه هسته‌ای که می‌تواند نگرانی جامعه جهانی را موجب شود، نیستند.

بن رودس متذکر شده بود که اوباما با شرکای خود در منطقه خلیج فارس در نشست کمپ دیوید درخصوص برخی مسائل از جمله مقابله با افراطگریی شدید، جنگ با داعش، درگیریهای منطقهای در یمن، سوریه و لیبی رایزنی خواهد کرد.