به گزارش افکارنیوز، «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه به تصویب طرح نظارت کنگره آمریکا بر توافق احتمالی ایران و ۱ + ۵ واکنش نشان داده و آن را ابزاری برای فشار سیاسی در خلال مذاکرات توصیف نموده است.

طرح مزبور هفته پیش در سنا و دیشب در مجلس نمایندگان آمریکا رأی آورد و بر اساس آن، امضای دولت آمریکا پای توافق احتمالی ایران و ۱ + ۵، به اخذ نظر از نمایندگان سنا و کنگره منوط خواهد شد.

ریابکوف که کشورش یکی از اعضای ۱ + ۵ است و بارها شخصاً بر سر میز مذاکرات در مقابل ظریف نشسته، امروز جمعه در مصاحبه با خبرگزاری اسپوت‌نیک این اقدام کنگره را، حرکت در راستای ایجاد یک اهرم فشار سیاسی بر مذاکره‌کنندگان ارزیابی کرد.

ریابکوف گفت: «این طرح چندی است که فضا(ی مذاکرات) را تحت تأثیر قرار داده، گفته‌های طرف ایرانی و نظرات مردم نشان می‌دهد که این اقدام عنوان ارسال یک پیام دیده شده است.»

معاون لاوروف باز هم به جوانب طرح کنگره آمریکا پرداخت و گفت: «اینکه می گویند این طرح جزئی جداناشدنی از توافق نهایی و مانعی بر سر راه آن است، حرف غلطی است ولی بی شک می‌توان از این طرح، بعنوان ابزاری برای تأثیرگذاری بر شرایط استفاده کرد. ما از تصویب چنین طرحی ابراز تأسف می‌کنیم ولی بهرحال این اتفاقی است که افتاده و باید با آن کنار آمد.»

طرح نظارت کنگره بر مذاکرات هستهای منتظر امضای اوباما است؛ کاخ سفید از پیش با کلیات طرح اعلام موافقت کرده است.