به گزارش جام نیوز، مشاور فراری کروبی ۲۷جولای(۵ مرداد) درگفتگو با دویچه وله در پاسخ به اینکه بیانیه اخیر شورای هماهنگی راه سبز امید چه تفاوتی با شروط پیشتر مطرح شده محمد خاتمی دارد؟ گفت: این بیانیه چند تفاوت عمده با صحبتهای محمد خاتمی دارد. یک تفاوت اینکه آقای خاتمی به هیچوجه معترض نظارت استصوابی نشده بود. دیگر آن که آقای خاتمی به صراحت درباره عدم دخالت نظامیان در انتخابات صحبت نکرده بود.

البته منظور واحدی از اینکه «آقای خاتمی به هیچ‌وجه معترض نظارت استصوابی نشده بود» تنها عدم ذکر نام نظارت استصوابی در شروط ارائه شده توسط ایشان بوده است وگرنه بازخوانی شروط آقای خاتمی به وضوح نشان می دهد که نفی نظارت استصوابی نیز از شروط ایشان می باشد.

واحدی که بعد از فرار از ایران، خالصانه خوش خدمتیش را به محافل ضدانقلاب نشان داد از اینکه به خاطر نبود انتخابات آزاد در ایران[!]، اپوزیسیون داخلی نمی تواند کاندیدا داشته باشد ابراز تأسف کرد و گفت: «مسئله آخر که آقای خاتمی در صحبت‌های خود به آن اشاره نکرد، جمله دو پهلویی است که در این بیانیه آماده است. در این بیانیه به آزادی همه شهروندان و همه تفکرات برای رای دادن به کاندیدای مورد نظر خود اشاره شده است[اما] اشاره مستقیم به این نکته نشده که همه شهروندان بتوانند کاندیدا داشته باشند. ای کاش اعلام می‌شد، همه گروه‌ها[بخوانید حتی ضدانقلاب] بتوانند بدون هیچ محدودیتی کاندیدا معرفی کنند».

گفتنی است، در هر کشوری قوانین را برای انتخابات و شرایط کاندیداتوری وضع می کنند که التزام و پای بندی به آن قوانین از وظایف همه شهروندان و کاندیداها می باشد و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. ادعای تکراری محافل ضدانقلاب مبنی بر نبود انتخابات آزاد در ایران -که آقای خاتمی نیز در شروط اخیر خود به طور ضمنی بر آن تأکید داشت- در واقع توطئه ای است که دشمنان قسم خورده به کار می برند تا که شاید بتوانند رؤیای تعبیر نشدنی سرنگونی نظام جمهوری را با نفوذ در سیستم حکومتی تعبیر کنند. زهی خیال باطل.