به گزارش جام نیوز، شبکه بی بی سی فارسی در ۲۷ ژوئیه(۵مرداد) در خبری به بهانه اشاره به افت محبوبیت ایران، احمدی نژاد و جمهوری اسلامی ایران را مورد تخریب قرار داد.
براساس این گزارش ارگان رسانه ای انگلیس، با اشاره ای گذرا به نتیجه نظر سنجی یک موسسه آمریکایی، که حاکی از افت محبوبیت باراک اوباما بود، سعی کرد چهره احمدی نژاد و نظام اسلامی را در منطقه ناموجه و بی اعتبار جلوه دهد.
گزارشگر این شبکه مدعی شد: «روزگار شهرت و محبوبیت احمدی نژاد در کشور های عربی رو به افول است. از ۵سال پیش که شهرت احمدی نژاد در منطقه با اظهارات ضد امریکایی واسرائیلی اوج گرفت، اعراب به او و سیاست های ایران در منطقه بد بین تر شدند.»
بی بی سی اضافه کرد همچنین: اوباما نیز در روزهای آخر دوره ریاست جمهوری خود نتوانسته محبوبیت گذشته خود را حفظ کند.
گزارشگر این بخش خبری در ادامه افزود: «این نظر سنجی نشان می دهد، کشته شدن بن لادن و موافقت امریکا برای کشتار غیر نظامیان در لیبی که بعد به مداخله نظامی تبدیل شد، مانع افت محبوبیت رئیس جمهور امریکا نشد.»
رئیس موسسه " زاگبی " گفته است: «نرم شدن موضع و لحن امریکا نسبت به ایران در افت محبوبیت موثر بوده است. امریکا برعکس زمان بوش لحن متخاصمی نسبت به ایران ندارد و احمدی نژاد دیگر مخالف اصلی میدان نیست. و کسی او را به حمله تهدید نمی کند.»
گزارشگر شبکه افزود: «درگیری های محمود احمدی نژاد در حلقه داخلی سیاست ایران شاید در از دست رفتن حامیانش در منطقه بی تاثیر نباشد. و سیاست منطقه ای دولت به اندازه سیاست داخلی دولت با دشواری رو به رو است.»
جالب توجه اینکه خبری که از بی بی سی پخش شده است کاملا محافظه کارانه بوده است. چون دلیل از بین رفتن محبوبیت رئیس جمهور امریکا را نارضایتی از سیاست او نسبت ایران می داند. در صورتی که مردم این کشور از سیاست های ظالمانه امریکا در چند سال اخیر نسبت به ایران و کشورهای حاشیه خلیج فارس همیشه معترض بوده و مخالف عملیات های نظامی امریکا در این مناطق بودند.
در اکثر کشورها، تفاوت فاحشی میان محبوبیت ایران و آمریکا نزد ملت آن کشور وجود داشت، به گونه ای که مثلاً در لبنان ۵۷ درصد مردم، ایران را کشوری با کارکرد خارجی مثبت می دانستند در حالی که تنها ۱۶درصد از شرکت کنندگان لبنانی چنین نظری نسبت به آمریکا داشتند.
این نظر سنجی در مصربا نسبت ۳۲ به ۱۰ به سود ایران بوده است. در نظر سنجی دیگری که در ماه ژوئن سال جاری در آلمان انجام گرفته بود. ۴۵درصد از شرکت کنندگان، آمریکا را در مقایسه با ایران خطر بزرگ تری برای صلح جهانی دانسته بودند. و کشور ایران و مردم آن در سطح جهان همچنان محبوبیت خود را حفظ کرده اند. همانطور که هنری کسینجر(وزیر امورخارجه اسبق امریکا ) گفت: محبوبیت ایران نه تنها به کشورهای همسایه بلکه به کشورهای مرزی امریکا یعنی ونزوئلا، بولیوی، اکوادور و نیکاراگوئه نیز رسید و این زنگ خطر جدی برای دولت اوباما محسوب میشود.