به گزارش افکارنیوز، ادعای یک مقام ارشد رژیم صهیونیستی در خصوص نقض تحریم‌های بین المللی از سوی ایران با خرید هواپیماهای مسافربری دست‌دوم در شرایطی مطرح می‌شود که عباس آخوندی، وزیر حمل و نقل ایران، پیش از این تأکید کرده که تهران ۱۵ فروند هواپیمای مسافربری کارکرده را طی ۳ ماه گذشته خریداری کرده است.

البته وی به فروشنده اصلی این هواپیماها و اینکه ایران چگونه به این هواپیماها دست پیدا کرده، اشاره‌ای ننموده است.

بر اساس توافق هسته‌ای موقت بین تهران و قدرت‌های جهانی، ممنوعیت صادرات قطعات هواپیما به ایران لغو شده ولی بر اساس رژیم تحریم‌ها فروش هواپیما به ایران ممنوع است.

این مقام رژیم صهیونیستی که نامش فاش نشده است، تأکید کرد: " ما از طریق منابع اطلاعاتی مطلع شدیم که نقض جدی تحریم‌ها از سوی ایران در حال شکل گرفتن است. ما این مسئله را به دولت آمریکا گزارش داده‌ایم ولی متأسفانه این قرارداد نهایی شده و هیچ موفقیتی در جلوگیری از اجرای آن حاصل نشده است ".

یک مقام وزارت خارجه آمریکا نیز که نامش فاش نشده است، گفت: " دولت اوباما از این گزارش مطلع شده و اگر فعالیتی خلاف تحریم‌ها صورت گرفته باشد، اقدام مناسب اتخاذ خواهد شد ".

وی افزود: " گرچه صادرات یدکی ساخت آمریکا به ایران برای هواپیماهای غیرنظامی از سوی وزارت دارایی آمریکا مجاز شمرده شده است ولی فروش هواپیما به ایران هنوز ممنوع است ".

خبرگزاری ایرنا پیش از این اعلام کرده است که شرکت ماهان ایر به‌تازگی ۹ فروند هواپیمای ایرباس تحویل گرفته است. این شرکت در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارد. البته شرکت ایرباس این هواپیماها را به ایران نفروخته است و ایرنا نیز اشاره‌ای به این مسئله نکرده است که چه کشور یا شرکتی این هواپیماها را به ایران تحویل داده است.