به گزارش افکارنیوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در هشتمین کنگره ملی تجلیل از ایثارگران با اشاره به فداکاری‌های مردم خرمشهر و دزفول و همچنین گرامیداشت سوم خرداد سالروز آزادسازی خرمشهر، اظهار داشت: ما می‌خواهیم به دنیا بگوییم که هر وقت در این کشور سوم خرداد پیش بیاید و هر وقت که بخشی از سرزمین ما به ناروا به دست دشمنان تصرف شود، اراده ملی ما، آزاد کردن خرمشهر جدید است.

وی افزود: ما امروز با دیپلماسی می‌خواهیم سرزمین‌هایمان را آزاد کنیم. امروز خرمشهر نفت ما اشغال شده، عفلقیان آمده‌اند و نمی‌گذارند ما نفتی که از آن مردم است بفروشیم تا زندگی مردم اداره شود. جلویش را گرفته‌اند. سرزمین نفت ما توسط ۱ + ۵، شورای امنیت، قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها اشغال شده ما باید خرمشهر نفت‌مان را آزاد کنیم. بانک‌ها و روابط بانکی‌ ما با دنیا در سراسر جهان توسط عفلقیان جدید اشغال شده است. ما باید تمامی سرزمین‌های تصرف شده اقتصادی و تجاری‌مان را در سراسر جهان که به ناروا اشغال شده به عنوان خرمشهر جدید و خونین‌شهر جدید از دست دشمن آزاد کنیم.

رئیس جمهور اضافه کرد: ما در این مکان اجتماع کردیم که بگوییم ملتی هستیم که خرمشهرها را فراموش نمی‌کنیم. ملتی هستیم که خرمشهرهای جدید را آزاد خواهیم کرد. ما آمده‌ایم که بگوییم خرمشهرهایی پیش روی ما است که مصمم هستیم تمامی این خرمشهرها بدون استثناء به دست این ملت و با هدایت مقام معظم رهبری به حول و قوه الهی آزاد شود.

روحانی با بیان این مطلب که سوم خرداد ما ادامه خواهد داشت و سوم خرداد یک حادثه نیست بلکه یک حماسه و پروسه‌ای است که ادامه خواهد یافت تا همه خرمشهرهای سرزمین اقتصادی، تجاری، بانکی، بیمه‌ای، اجتماعی، سیاسی، سیاست خارجی، فرهنگی، علمی و همه و همه آزاد شود، اظهار داشت: آن وقت است که باید جشن سراسری سوم خرداد برای رهایی سرزمین‌مان از دست اشغال‌گران بگیریم و این روز دیر نیست. ملت ایران با اراده‌ای که دارند به دولتی که مامور خودشان است حرف می‌زنند و حرکت می‌کنند اعتماد دارند و انشاءالله قدم به قدم ما خرمشهرها را آزاد خواهیم کرد.

به گفته رئیس جمهور، همانگونه که سرداران نظامی در ایام جنگ خرمشهر را آزاد کردند، سرداران سیاسی خرمشهر جدید را در نبرد دیپلماسی آزاد خواهند کرد که در این صورت شور و نشاط در کشور ما زنده می‌شود و خرمشهرهای متصرف شده را به حول و قوه الهی از این پس آزاد خواهیم کرد و نشاط و سرورش از آن ملت ایران خواهد بود.

رئیس جمهور در سخنان ابتدایی خود با اشاره به پرواز ۱۴۰ فروند هواپیمای نیروی هوایی در پاسخ به حمله نظامی عراق گفت: شاهکار ۱۴۰ جنگنده ایرانی در صبح امروز مهرماه با حمله به اهداف تعیین شده در خاک عراق پیام بسیار قوی و تکان‌دهنده برای جهان بود این نکته را به رژیم صدام فهماند که خواب آنها برای ایران تعبیر شدنی نیست.

روحانی به ذکر خاطره‌ای در این زمینه پرداخت و افزود: ۵ صبح فردای همان روزی که ۱۴۰ فروند هواپیمای ایرانی سالم به عراق رفتند و اهداف را بمباران کردند و برگشتند مقام معظم رهبری که نماینده امام در شورای عالی دفاع بود از من پرسیدند که این عملیات چه شد؟ آیا موفقیت‌آمیز بود که بنده گفتم بله و همه آنها سالم رفتند و سالم برگشتند. ایشان آمدند و در مجلس پشت تریبون رفتند و آنجا مستقیما به ملت ایران خبر این پیروزی را اعلام کردند.(تکبیر حاضرین)

وی گفت: هیچ کدام از اهداف صدام که گفته بود ۳ روزه خرمشهر را تصرف و در آنجا نشست خبری برگزار می‌کنم، محقق نشد و اساس ایستادگی ملت ایران نه خاک بود، نه خون بود و نه نژاد آنچه همه را از آذری تا خراسانی، از سیستانی تا خوزستانی، از دریای خزر تا خلیج فارس و دریای عمان از شهر و روستا و غرب و شرق به میدان آورد جاذبه بالاتری از خاک و خون به نام ایمان بوده. جاذبه اسلام بود، عشق به اسلام و وطن بود.