به گزارش افکارنیوز، سید عباس عراقچی عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای کشورمان پس از پایان سه روز مذاکرات فشرده در وین گفت: آنچه توسط مقام معظم رهبری بیان شد در عدم دسترسی به افراد برای مصاحبه و در عدم بازرسی و یا بازدید از مراکز نظامی, این دستورالعمل بسیار جدی و قاطع ما است و به طرفهای مقابل هم کاملاً منتقل شده است که این به هیچ وجه در دستور کار ما نیست.

وی افزود: مذاکرات سختی‌های خود را دارد و هرچه به آخر مذاکرات نزدیک‌تر می‌شویم, مسائل بسیار جزیی‌تر و پیچیده‌تر می‌شود و طبعاً فشار بیشتری در مذاکرات احساس می‌شود.

سید عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما درباره نتایج این نشست سه‌روزه افزود: ما در سه روز گذشته هم در سطح کارشناسی و هم در سطح معاونین مذاکرات را ادامه دادیم, کار روی نگارش خود متن و ضمائم آن و بحثقطعنامه‌ای که شورای امنیت باید صادر کند مشورت‌هایی داشتیم، همچنین روی عناصر و مؤلفه‌های آن صحبت کردیم و به‌تدریج متن را کاملتر می‌کنیم. وی افزود: البته هنوز میزان اختلافات زیاد است و این اختلافات هم به مسائل محتوایی مربوط می‌شود و هم به نحوه نگارش که همزمان در هر دو حوزه مذاکره صورت می‌گیرد.

عراقچی با اشاره به " در بعضی از بحثها هنوز ما نسبت به راه حل اختلاف نظر داریم, اما بحثهای مفهومی و بحثهای محتوایی انجام می‌دهیم " گفت: بعضی از مسائل است که راه‌حل‌ها پیدا شده و درباره نحوه نگارش آن بحثمی‌کنیم اما بحثها ادامه دارد و امیدواریم که به سرانجام برسد.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران گفت: البته همان‌طور که بارها گفتیم آنچه از نظر ما یک سرانجام مطلوب به حساب می‌آید توافق خوبی است که خواسته‌های ما در آن رعایت شده باشد, اگر به این توافق خوب برسیم خوب طبعاً مذاکرات به سرانجام خود رسیده است وگرنه, بحثها ادامه پیدا خواهد کرد تا به آن نقطه برسیم.

عراقچی درباره جدول زمانی همزمانی رفع تحریم‌ها و اجرای تعهدات ایران نیز گفت: یکی از موارد اختلافی که هنوز به یک راه حل نهایی نرسیده است بحثهمزمانی فعالیت‌های دو طرف است که اگر ما به توافق برسیم طبعاً یک‌سری اقداماتی را طرف مقابل ما(۱ + ۵) باید انجام دهند در خصوص رفع و لغو تحریم‌ها و یک‌سری اقداماتی که ما باید انجام دهیم. اینکه این دو سری اقدام چگونه با هم همزمان می‌شود یکی از مسائل اختلافی است. وی افزود: روی اصل همزمانی توافق وجود دارد و ماهیت اقدامات طوری است که همزمان شدن آنها مشکلاتی دارد که باید به یک ترتیبابی برسیم که خواسته دو طرف رعایت شود، این از مواردی است که هنوز روی آن کار می‌کنیم.

وی افزود: هم به‌لحاظ محتوایی و هم به‌لحاظ شکلی, هنوز به یک راه حل دقیق نهایی نرسیده‌ایم ولی یک ایده‌هایی مطرح شده است که روی یکی از آن کار می‌کنیم.

عراقچی در پاسخ به این پرسش " آیا درباره عدم مجوز بازرسی از افراد و تأسیسات به طرف غربی واکنشی نشان داده‌اید؟ " گفت: این لیست را مجموعه ۱ + ۵ با عنوان راه حلی برای حل موضوع " پی. ام. دی " به ما داده بود, موضوع پی. ام. دی موضوعی است که به گذشته مربوط می‌شود و یک‌سری سؤالاتی از گذشته وجود دارد که همین‌طور حل نشده و مبهم باقی مانده و برای حل این سؤالات راه‌حل‌های مختلفی تا کنون پیشنهاد شده است. یک راه حل که طرف مقابل ما مطرح کرد این بود که لیستی از افراد و مراکز مشخص شود و آژانس بتواند به آنها دسترسی مدیریت شده داشته باشد, دسترسی‌ای که اجازه کسب اطلاعاتی از محیط پیرامونی به بازرس داده نمی‌شود و در یک محدوده کاملاً مشخصی, وظیفه‌اش را انجام می‌دهد، این ایده مطرح شده بود, این پیشنهاد در تهران مورد موافقت واقع نشد, ما روی ایده‌های دیگر کار می‌کنیم و به طرف مقابل هم صریح گفته‌ایم.

این عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته‌ای ایران افزود: آنچه توسط مقام معظم رهبری بیان شد در عدم دسترسی به افراد برای مصاحبه و در عدم بازرسی و یا بازدید از مراکز نظامی, این دستورالعمل بسیار جدی و قاطع ما است و به طرفهای مقابل هم کاملاً منتقل شده است که این به هیچ وجه در دستور کار ما نیست.

وی افزود: روی راه‌حل‌های جایگزین دیگری که نگرانی‌های امنیتی و دغدغه‌های موجود را برطرف کند کار می‌کنیم، اگر بتوانیم به راه‌حل‌ها برسیم طبعاً اجرا خواهیم کرد و اگرنه مذاکرات را ادامه می‌دهیم تا به یک راه حل مقبول برسیم.

وی درباره واکنش‌های آمریکا و کشورهای ۱ + ۵ گفت: اینها در مذاکرات طبیعی است و این بار اول هم نیست، در طول ۱۷ ماه گذشته مرتب از این ایده‌ها بوده است, ایده‌هایی را که آنها مطرح می‌کنند ما به تهران منتقل می‌کنیم و مخالفت می‌شود و ما به طرف مقابل منتقل می‌کنیم و ایده‌هایی را ما مطرح می‌کنیم, آنها می‌بردند در پایتخت‌های‌شان بررسی می‌کنند و مخالفت می‌کنند. آقای عراقچی گفت: نه فقط درباره پی. ام. دی راجع به همه مسائل دیگر, اگر این‌طوری نبود که تا حالا به توافق رسیده بودیم ما درباره همه مسائلی که روی میز است کار سختی را در ۱۷ ماه گذشته انجام دادیم و ساعت‌ها و بلکه هزاران ساعت مذاکره در خصوص راه‌حل‌های احتمالی, نحوه حل و فصل این مسائل، برای ماههای متوالی این راه‌حل‌ها بحثشده و به نتیجه نرسیدیم تا کم‌کم بحثها پخته شد، در لوزان در رابطه با عمده موضوعات روی میز به راه‌حل‌هایی رسیدیم که الآن داریم آنها را نگارش می‌کنیم.

وی افزود: بعضی از دیگر مسائل هست که هنوز به راهحل نرسیدهایم و روی راهحلها کار میکنیم، طبعاً پیشنهادات مختلفی ارائه میشود و یا قبول میشود, اصلاح میشود, یا رد میشود, یا تکمیل میشود. آنقدر مذاکره صورت میگیرد تا به یک راهحل مقبول برای هر دو طرف برسیم. وی افزود: امیدوار هستم که راجع به حل موضوع پی.ام.دی که مسائل و ابهامات مربوط به گذشته است, بتوانیم به یک راهحل دیگری که دغدغههای موجود را برطرف بکند برسیم, ایدههایی مطرح شده است ولی هنوز ادامه دارد.