به گزارش افکارنیوز، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی در خصوص گزارش اخیر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اجرای پادمان در جمهوری اسلامی ایران گفت: این گزارش که قرار است به شورای حکام ارائه و هفته آینده بررسی شود گزارشی تکراری است به نحوی که اگر در کنار دیگر گزارش‌های آقای آمانو در چند سال گذشته بررسی شود تکرار برخی موضوعات، خواسته‌ها و اتهامات بی اساس است.

وی افزود: در این گزارش همچنین به دو موضوع پرداخته شد که نخستین موضوع مربوط به اقدام مشترک و بررسی عملکرد جمهوری اسلامی ایران به تعهداتش در چارچوب توافق ۱ + ۵ است که هم در این گزارش و هم در گزارش‌های پیشین آژانس اذعان شده که ایران به تعهداتش پایبند بوده است.

کمالوندی در گفت‌وگو با خبرگزاری صدا و سیما گفت: بخش دیگری از این گزارش نیز مربوط به همکاری‌های ایران و آژانس در چارچوب بیانیه امضا شده بین آقایان آمانو و صالحی در آبان ۹۲ است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: در این بیانیه همکاری‌های ایران و آژانس به شکل گام به گام تعریف و مقرر شده است موضوعات مرتبط با هم که شامل سه دسته و جمعاً ۱۸ موضوع است حل و فصل شود.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص ادعای مکرر آمانو مبنی بر ناتوانی در اظهارنظر درباره فعالیت‌های اظهار نشده ایران گفت: این موضوع در چارچوب پروتکل الحاقی قابل بررسی و حقی دوطرفه است، اما ما زیاد نیازی نداریم به اینکه فعالیت‌های اعلام نشده‌ ما که صلح‌آمیز است تأیید شود، زیرا معتقدیم همه فعالیت‌هایمان که صلح آمیز است اعلام شده که گزارش‌های آژانس نیز مؤید آن است.

کمالوندی افزود: اگر روزی پروتکل را اجرا کنیم مفهومش این است که ما به آژانس دسترسی می‌دهیم و دیگر نمی‌تواند ادعا کند که فعالیت‌های اظهار نشده‌ای ممکن است وجود داشته باشد، زیرا حق دسترسی می‌یابد که البته این حق نیز تعریف شده است.

وی با اشاره به تصور غلط از اختیار آژانس برای بازرسی از هر مکان کشورمان و در هر زمان تأکید کرد: حتی پروتکل الحاقی نیز به هیچ وجه چنین امکانی را برای آژانس نه فقط درباره ایران که برای هیچ کشور دیگری فراهم نمی‌کند که هر جا لازم دانست مراجعه کند.

معاون سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص تکرار زیاده‌خواهی آژانس برای بازرسی از سایت پارچین گفت: اوایل کار آمانو در سال ۲۰۱۱ گزارشی تنظیم و اعلام شد برای اینکه آژانس بتواند بگوید همه فعالیت‌های هسته‌ای ما در گذشته صلح‌آمیز بوده است، باید دسترسی داشته باشد.
کمالوندی افزود: به همین منظور دسترسی به افراد، مدارک و مکان‌های مدنظر آژانس در ۲۳ مورد فهرست شد.

وی در پاسخ به این پرسش که تن دادن به زیاده خواهی آژانس به تعمیم خواسته‌های فراقانونی آنان منجر خواهد شد؟ گفت: این گونه درخواست‌های آژانس تکراری است، بارها گفته‌ایم که فعالیت‌های غیرصلح آمیز و اعلان نشده نداریم و این اقدامات آژانس از ابتدا نیز غلط بوده است، مانند دیگر کارهای غلطی که در شورای حکام و شورای امنیت انجام شد.

کمالوندی افزود: به عنوان نمونه درخواست تعلیق فعالیت‌های هسته‌ای ما از اینگونه درخواست‌های تکراری است که ایران هیچگاه آن را نپذیرفته و تاکنون نیز به فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ایش ادامه داده است‌.
وی گفت‌: در شرایطی که با ۱ + ۵ به عنوان اعضای شورای امنیت در حال مذاکره هستیم و توافق کرده‌ایم که فعالیت‌های هسته‌ای صلح‌آمیز ما با برخی محدودیت‌های داوطلبانه ادامه یابد، آژانس به موضوع تعلیق فعالیت‌های ما در شورای امنیت اشاره می‌کند.

کمالوندی افزود: اگر آژانس قطعنامه شورای امنیت را مد‌نظر قرار می‌دهد از آن سو باید توافقاتی را هم که ۱ + ۵ با ما داشتند در نظر بگیرد، پس گزارش‌های مدیرکل آژانس از نظر حقوقی دارای ایراد است.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: البته ما در یادداشت‌های ارائه شده به آژانس ملاحظات خود را اعلام کرده‌ایم، اما رویه‌ای در این نهاد وجود دارد که براساس آن به شکل روباتیک و بدون فکر منسجم برخی مطالب را به طور مستمر تکرار می‌کنند.

وی افزود: یکی از این مسائل اشاره به کد ۳ ممیز یک است که ما گفته‌ایم آن را اجرا نمی‌کنیم، زیرا مجلس از ما خواسته است که اجرای آن متوقف شود، چون اجرای آن داوطلبانه بوده است و ما هرگاه پروتکل الحاقی و ترتیبات اجرایی جدید را بپذیریم، آنگاه می‌توانند این حق را برای آژانس مطالبه کنند.
کمالوندی گفت: بر این اساس و تا زمانی که پروتکل الحاقی تصویب و اجرا نشده است نمی‌توانند در خصوص فعالیت‌های احتمالی اعلام نشده ادعایی کنند.