به گزارش افکارنیوز، حسین ذوالفقاری معاون امنیتی وزیر کشور بعد از ظهر امروز در همایش سراسری فرمانداران طی سخنانی اظهارداشت: امنیت کشور در حال حاضر در شرایط خوبی است اما تهدیدات امنیتی علیه کشور مرکب، چند وجهی و پیچیده هستند.

وی افزود: مرکب یعنی موضوعات مختلفی در معرض تهدید هستند بخصوص در حوزه‌های سیاسی، ‌ اقتصادی، اجتماعی و چند وجهی و پیچیده به این معنا که تهدیدات هم می‌توانند داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین مجازی و غیرمجازی باشند.

ذوالفقاری ادامه داد: برآوردهای ما نشان می‌دهد که اگر روند حال حاضر ادامه یابد و به انتخابات نزدیک‌تر شویم حساسیت‌ها در بخش‌های مختلف رو به افزایش خواهد بود.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعات موثر در امنیت انتخابات مسائل بین‌المللی و خارجی است، تصریح کرد: یکی از مسائل بین‌المللی و خارجی مذاکرات هسته‌ای است که برآورد ما این است یا به توافق و یا به عدم توافق و یا به تمدید توافق می‌رسیم که هر یک از این موارد به نوعی تاثیر منفی و مثبت در روی امنیت کشور خواهند داشت.

وی با بیان اینکه یکی از موضوعات خارجی دیگر مسائل منطقه‌ای است، گفت: ما در شرایط پیرامونی خود شاهد برخی تغییرات بخصوص در شمال افغانستان و جنوب غرب این کشور و برخی تغییرات در پاکستان هستیم.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه حیات و تداوم حضور گروه‌های تروریستی به ۴ مسئله بستگی دارد افزود: داشتن انگیزه، حمایت مالی، حمایت سیاسی و وجود زمینه‌های مردمی ۴ عامل اصلی حیات گروه‌های تروریستی است.

ذوالفقاری با طرح این سوال که آیا داعش در نزدیکی مرزهای کشور است یا خیر اظهار داشت: داعش توان تهدید کشور ما را ندارد و بنده این مسئله را با توجه به اطلاعات و اخباری که وجود دارد اعلام می‌کنم.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با بیان اینکه یکی دیگر از محورهای موجود در حوزه خارجی برای تاثیرگذاری در امنیت انتخابات عملیات روانی است افزود: رسانه‌های خارجی و بیگانه با نزدیک شدن به ایام انتخابات حتما روی موضوعاتی همچون صحت انتخابات، آزادی انتخابات، حقوق بشر و موضوعات مختلف برنامه‌ریزی کرده و اهداف خود را پیاده می‌کنند که ما اگر زمینه های داخلی را از آنها بگیریم حتما توان تاثیرگذاری اقدامات آنها به صفر خواهد رسید.

وی با اشاره به حوزه‌های داخلی و تاثیر آنها بر امنیت انتخابات گفت: موضوعات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و اجرایی در بحثامنیت انتخابات باید مورد توجه قرار بگیرند بخصوص در حوزه سیاسی نباید مطالباتی که خارج از حوزه اختیارات است افزایش یابند و حتما کاندیداها باید نسبت به این موضوع توجیه شوند.

ذوالفقاری با بیان اینکه تحریک پذیری محیط‌های دانشگاهی به طور طبیعی با نزدیک شدن به ایام انتخابات افزایش می‌یابد گفت: فضای تحریک پذیری در برخی مناطق کشور بالاست و همچنین ما باید استفاده از فضای مجازی را مورد توجه قرار دهیم و در همین ارتباط هر چقدر مجریان انتخابات با قوانین و حدود اختیارات خود آشنا باشند ناامنی‌ها نیز کاهش خواهد یافت.

ذوالفقاری تاکید کرد: کنترل تخلفات و جرایم انتخاباتی بدون اغماض در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه با نزدیک شدن به ایام انتخابات فضای توهین و تحقیر در فضای مجازی به وجود خواهد آمد گفت: قرارگاه سایبری در همین ارتباط مراقبت‌های لازم را خواهد داشت و با افرادی که به این گونه مسائل می‌پردازند برخورد قاطع دارد.

ذوالفقاری با بیان اینکه ما در حوزه امنیتی ۴ هدف را دنبال می‌کنیم افزود: ایجاد فضای امن در تمام مراحل انتخابات، ایجاد فضای رقابت سالم و فراهم کردن زمینه مشارکت حداکثری مردم و کاهش هزینه های سیاسی و اجتماعی تولید سرمایه اجتماعی از مهمترین اهداف ما در حوزه امنیتی است.

معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور با اشاره به راهبردها در حوزه امنیتی گفت: ایجاد ساختار مناسب برای تامین امنیت، تشکیل ستاد امنیت انتخابات در استان‌ها و شهرستان‌ها و اولویت پیش بینی و پیشگیری با اشراف اطلاعاتی و آمادگی حداکثری برای پیامدهای حداقلی از مهمترین راهبردها است.

ذوالفقاری با بیان اینکه ما باید نسبت به حل مشکلات اصناف در استان‌ها و شهرستانهای خود اهتمام جدی داشته باشیم گفت مسئولان باید پاسخگوی پیامد عملکردشان باشند.

وی با اشاره به حادثه مهاباد گفت: با وجود اینکه فیلم اتفاق مهاباد آن هم نه توسط مسئولان، منتشر شد اما برخی به دنیال چیزهای دیگری بودند این در حالی است که ۵۶ درصد کاربران که مردم را تحریک کردند خارجی ها بودند.

وی در پایان گفت: اولویت بعدی ما تقویت تعامل بین دستگاه های اجرابی، قانون گرایی و تعیین سناریوهای محتمل برای حوادثاحتمالی است.

انتهای پیام/