به گزارشافکارنیوز، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا هفته گذشته در یک کنفرانس خبری در خصوص لغو تحریم‌ها قبل از حل مسئله ابعاد احتمالی نظامی(PMD) گفت قرار نیست در خصوص کارهایی که ایران در گذشته انجام داده بیش از اندازه وسواس به خرج دهیم و بیشتر بر روی فعالیت‌های کنونی برنامه هسته‌ای ایران متمرکز هستیم.

سناتور «باب منندز» ضمن انتقاد از اظهارات کری گفت: آقای رئیس‌جمهور، با توجه به تاریخچه فریبکاری ایران، من درباره آنچه که آنها در یک نقطه از زمان انجام دادند نگرانم.

طبق گزارش روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست، منندز تصریح کرده است: من خیلی نگران هستم که وزیر خارجه می‌گوید که ما آمادگی داریم بدون درک کامل از میزان پیشرفت ایران در زمینه برنامه محرمانه تسلیحات هسته‌ای، تحریم‌ها را کاهش دهیم…این یک مسئله اساسی است که ما باید یک جواب کامل و قابل تأیید برای آن دریافت کنیم.

این سناتور آمریکایی تصریح کرد که اظهار نظر کری درباره ابعاد احتمالی نظامی غیرقابل قبول است و گفت: بدون یک راه‌حل رضایتبخش در خصوص این موضوع و موضوعات دیگر، توافق غیرقابل قبول خواهد بود.

وی همچنین مدعی شد که ایران در این مذاکرات امتیازات زیادی دریافت کرده است و گفت، زمانی دولت آمریکا درباره رأکتور آب سنگین اراک می‌گفت: «یا ایران آن را برمی‌چیند یا اینکه آن را تخریب می‌کنیم». اما هم‌اکنون ایران این رأکتور را حفظ کرده است.

منندز درباره اظهارات دولت آمریکا درباره فردو گفت که دولت آمریکا گفته بود اگر برنامه هسته‌ای ایران صلح‌آمیز باشد، به فردو نیازی ندارند اما در حال حاضر ایران فردو را حفظ کرده است.

واشنگتنپست در پایان نوشت، اگر بعد از یک دهه فشار و تحریم، ایران در زمینه PMD شفافسازی نکند یا اینکه برنامه هستهای خود را از بین برنچیند یا اجازه بازرسی در هر زمان و هرمکانی را ندهد، آن موقع چه دلیلی دارد ایران بعد از لغو تحریمها چنین کارهایی را انجام دهد؟