به گزارش افکارنیوز، پس از درج کاریکاتوری توهین آمیز به شهدای غواص که در شماره چهارشنبه هفته گذشته روزنامه اصلاح‌طلب " آرمان " منتشر شده بود، این روزنامه پس از انتقادات، کاریکاتور موهن را از آرشیو اینترنتی روزنامه، حذف کرد.

مسئولان روزنامه آرمان پس از حذف کاریکاتور موهن، کاریکاتور دیگری با عنوان " معضل ریزگرد " در همان قسمت روزنامه منتشر کرده‌اند.

کاریکاتوری که جایگزین کاریکاتور موهن شده است
اما همین کاریکاتور جایگزین را هم وقتی روی آن کلیک می‌کنید، با تصویر زیر مواجه می‌شوید.

در کاریکاتور موهن روزنامه آرمان که یک روز پس از تشییع باشکوه شهدای غواص و شهدای گمنام خط‌شکن عملیات کربلای۴، منتشر شده بود، شهدای غواص به‌صورت برهنه رو به آسمان در حال پرواز هستند؛ دستان بسته این شهدای غواص و برهنه(با پوزش از مخاطبان) روی عورت‌شان قرار دارد و بال‌های آنها نیز بیشتر شبیه بال‌های " کرکس " است.

تصویر کاریکاتور موهنی که از صفحه اینترنتی روزنامه آرمان حذف شد

وحید یامین‌پور درباره این اقدام روزنامه آرمان می‌گوید: در طرح اخیر یک روزنامه در تقدس زدایی از شهدا ادامه همین ادراک نفسانی از هنر است. " تن‌نمایی " سنخیتی با ادراک ملکوتی در هنر دینی ندارد. تنها تفاوت طرح فوق الذکر با نمونه‌های کلاسیک هنر رنسانس در این است که شهدا دستان بسته خود را بر عورت‌های خود گذاشته‌اند تا پیدا نباشد.

محمد طحان کاریکاتوریست روزنامه آرمان همان کاریکاتوریستی است که چندی پیش کاریکاتوری موهن درباره حماس کشیده بود که با تذکر هیئت نظارت بر مطبوعات نیز همراه شد.

کاریکاتور موهن پیشین روزنامه آرمان که توسط همین فرد(محمد طحان) کشیده شده بود، محتوا و مضمونی علیه جبهه مقاومت فلسطینی را القا می‌کند.

در کاریکاتور مذکور در یک سوی میز پینگ‌پنگ فردی با پیراهن رژیم صهیونیستی(پیراهنی مرکب از رنگهای سفید و آبی، پرچم رژیم اشغالگر قدس) و در سوی دیگر فردی با پیراهن قرمز و سرآستین‌های سفید به چشم می‌خوردند که بمبی را با راکت‌های تنیس به‌سمت یکدیگر پرتاب می‌کنند. در این میان نیز نمادی از مردم فلسطین(خانواده‌ای که مادر خانواده روسری‌ای از چفیه فلسطینی به سر داشته و کودکان خود را در آغوش کشیده) به‌جای تور میز پینگ‌پنگ قرار دارد و در نهایت بمب‌های شلیک شده از سوی دو طرف نبرد در سرزمین‌های اشغالی روی سر مردم مظلوم فلسطین فرود آمده آنها را هدف قرار می‌دهد!

کاریکاتور قبلی محمد طحان

آنچه در این کاریکاتور که با عنوان " بازی ناجوانمردانه " به چاپ رسیده بود، به‌نحوی عجیب و بدون در نظر گرفتن واقعیت امر در سرزمین‌های اشغالگر قدس به خواننده القا می‌شد، آن بود که در حقیقت مردم مظلوم فلسطین هیچ‌یک از طرفین دعوا نیستند، بلکه تنها بی‌طرفانی به شمار می‌روند که در شلیک بمب‌ها میان دو طرف دعوا، قربانی می‌شوند. هرچند در نگاه اول و با تفسیر کاریکاتور می‌‌شد طرف مقابل فردی با پیراهن رژیم غاصب صهیونیستی را نمادی از مقاومت فلسطین و به‌خصوص " حماس " توصیف کرد، با این حال از سوی دیگر حتی از نگاهی دیگر می‌توان طرف مقابل فرد صهیونیستی را " ایران " نیز برداشت کرد، چه‌آنکه پیراهنی که فرد مقابل دشمن صهیونیستی در این کاریکاتور به تن دارد، می‌توانست پیراهن تیم ملی جمهوری اسلامی ایران را هم به ذهن متبادر کند.

بر همین اساس، چند تن از نمایندگان مجلس از جمله حجت‌الاسلام پژمان‌فر عضو کمیسیون فرهنگی خبرگزاری تسنیم از ورود مجلس به ماجرای توهین روزنامه آرمان امروز به شهدا خبر داده گفتند: هتاکی به شهدا خط قرمز ملت ایران است و مردم به هیچ باند و گروه سیاسی اجازه هتاکی به شهدا را نمی‌دهد.

ابراهیم آقامحمدی نماینده مردم لرستان نیز در گفت‌وگو با تسنیم از هیئت نظارت بر مطبوعات خواست توهین روزنامه آرمان به شهدا را فوراً بررسی و برابر قانون با این هتاکی برخورد کند.