به گزارش افکارنیوز، اگرچه پس از انتخاب رییس جدید اتاق بازرگانی ایران، توجهات و اخبار در زمینه این نهاد مهم اقتصادی، کاهش محسوسی پیدا کرده است اما نظارت و پیگیری اقدامات این اتاق و بخش های زیرمجموعه آن توسط رسانه ها، موضوعی دائمی و مهم به شمار می رود.


یکی از زیرمجموعه های مهم اتاق بازرگانی ایران، موسسه آموزشی و پژوهشی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران است که با بیش از ۳۵ سال سابقه آموزشی، از خرداد ماه سال ۱۳۸۵ به عنوان یک مؤسسه مستقل متعلق به اتاق ایران، با هدف توانمند سازی و افزایش بهره وری نیروی انسانی بخش بازرگانی و انجام مطالعات و پژوهشهای لازم علمی و عملی در فضای کسب و کار دنیا شروع به فعالیت کرده است.

در حال حاضر این مؤسسه علاوه بر برگزاری دوره ها، همایش ها و کارگاه های آموزشی ویژه فعالان اقتصادی، اقدام به طراحی و اجرای دوره های آموزشی کاربردی کوتاه مدت ویژه صاحبان صنایع، مدیران، کارشناسان و دانش پژوهان جویای کسب و کار می کند. همچنین برگزاری تورهای علمی خارج از کشور نیز از جمله اقداماتی است که در این موسسه اجرایی می شود.

یکی از جدیدترین تورهایی که این موسسه برای برگزاری آن، اقدام به ارسال فراخوان برای تجار و بازرگانان کشورمان کرده است، توری با عنوان «علمی – تخصصی» به مقصد دو کشور اروپایی است که اطلاع از جزییات این تور، قابل تامل و جالب است.

طبق اطلاعیه مربوط به این تور علمی که نسخه ای از آن به دست صبحانه رسیده، قرار است تجار و علامندان به این حوزه، روز ۳۰ تیرماه به مدت ۵ روز جهت حضور در کارگاههای آموزشی، بازدید از صنایع و میزگرد مشترک با بازرگانان اروپایی، ابتدا راهی بلژیک و سپس آلمان شوند.


بر اساس اطلاعیه مذکور، در روز اول برگزاری این تور، قرار است پس از استقرار در هتل، گردش در شهر آنتورپ برگزار شود و با این گردش، برنامه روز اول این تور به پایان می رسد. در روز دوم با حضور در کارگاه آموزشی، گواهی نامه آموزشی به حضار ارائه می شود. روز سوم نیز شامل بازدید از صنایع(بدون مشخص شدن نام و جزییات صنایع مذکور)، مذاکره با بازرگانان ایرانی و بلژیکی، حرکت به سمت آلمان، اقامت در هتل شهر دوسلدورف و گردش و بازدید از اطراف رودخانه راین به اجرا درآید.

در روز چهارم نیز گردش در شهر دوسلدورف، حرکت به سمت بروکسل، اقامت در هتل و گشت و گذار در بروکسل بلژیک در برنامه خواهد بود. در روز پنجم نیز پیاده روی صبحگاهی در شهر بروکسل و پرواز به سمت تهران انجام می شود.

با توجه به برنامه فوق، تنها روز دوم و بخشی از روز سوم به موضوعات علمی و تخصی اختصاص دارد و عملا از ۵ روز اعلام شده، تنها ۱.۵ روز به مباحثتجاری می گذرد که با توجه به هزینه تور که رقم ۲۴۵۰ یورو معادل بیش از ۹ میلیون تومان می شود، هزینه – فایده برگزاری چنین توری از سوی زیرمجموعه اتاق بازرگانی ایران که نام نهاد علمی و تخصصی روی آن نهاده شده، برای تجار ایرانی چقدر منطقی است؟