به گزارش افکارنیوز، روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله خود با اشاره به جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای ایران مدعی شد باید از فرصت متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایران استفاده کرد.

در سرمقاله نیویورک تایمز آمده است، آمریکا و دیگر کشورهای قدرتمند توافق نهایی را با ایران اعلام کرده و بر اساس این توافق محدودیت‌هایی بر توانایی ایران و توسعه سلاح هسته‌ای برای مدت ۱۰ تا ۱۵ سال گذاشته و یکی از مهم‌ترین توافقات در تاریخ دیپلماسی اخیر بوده است. این توافق ایران را از دستیابی به تسلیحات هسته‌ای بازداشته و سیاست‌های خاورمیانه را تغییر شکل دهد.

نیویورک تایمز افزود: این توافق در نتیجه ۲۰ ماه گفت‌وگوی سخت حاصل شد، در صورتی که ایران قبول می‌کرد همه تجهیزات هسته‌ای خود را از کار بیاندازد، قطعا بیشتر مایه خوشحالی بود. اما امکان چنین پذیرشی از سوی ایران نزدیک به صفر بود و حتی اگر تمام زیرساخت‌های هسته‌ای ایران نابود شوند، کسی نمی‌تواند دانش دانشمندان ایرانی که دهه‌ها بر روی پروژه‌های هست‌های کار کردند را از بین ببرد.

در ادامه مقاله آمده است، همانطور که اوباما و دیگر مقامات گفتند، این توافق به نظر خوب و کاملا در راستای خواست آمریکا و دیگر کشورها که در نگاشتن آن نقش داشته و در راستای رضایت اسرائیل به نظر می‌رسد چرا که در ازای لغو تدریجی تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی، ایران ذخایر اورانیوم غنی شده خود را از ۹۸ درصد کاهش می‌دهد و تعداد ساتنتریفویژهایش که برای غنی سازی کاربرد دارند، به ۵ هزار و ۶۰ عدد یعنی به میزان دو سوم کاهش می‌دهد.

نیویورک تایمز افزود، این محدودیت‌ها به این معناست که اگر ایران تصمیم بگیرد این توافق را نقض کند و سلاح هسته‌ای بسازد، یک سال طول می‌کشد تا سوختی در حد ساخت سلاح هسته‌ای برای تنها یک بمب تولید شده اما در حال حاضر این امکان در دو سه ماه فراهم است.

این مقاله ادامه می‌دهد، بسیاری از محدودیت‌ها در این توافق به مدت ۱۰ تا ۲۵ سال تعیین شدند و برخی مانند بازرسی‌های فنی و پیشرفته توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بدون محدودیت زمانی است و به گفته اوباما بازرسان امکان دسترسی به اماکن مشکوک را در هر زمان و مکان لازم خواهند داشت و اگر ایران حیله‌ای به کار ببرد، فورا با تحمیل دوباره تحریم‌ها به آن پاسخ داده می‌شود.

در ادامه سرمقاله نیویورک تایمز نویسنده به ناراحتی بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل، جمهوری خواهان کنگره و کاندیدهای جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا از حصول این توافق اشاره کرده افوزده است این توافق هسته‌ای تنها گام اول است. کنگره باید متن توافق را بررسی کرده و به آن رای بدهد.

نیویورک تایمزز یادآور شده، نیروهای قدرتمندی چون نتانیاهو نیز برای شکست این توافق وعده کردند و ممکن است اوباما مجبور شود وعده خود را عملی و هر مخالفتی با این قطعنامه را وتو کند. در انتهای نویسنده مدعی شده از دست دادن این فرصت برای متوقف کردن برنامه هستهای ایران، بیمسئولیتی است.