به گزارش افکارنیوز، روزنامۀ السفیر لبنان در مقاله‌ای تحت عنوان " دیپلماسی لبخند " به واکاوی راز موفقیت محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان در فتح مذاکرات وین پرداخت.

السفیر نوشت: تصور مذاکرات هسته‌ای میان ایران و قدرت های بزرگ بدون یادآوری چهره خندانِ محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، دشوار است. وزیرخارجه ای که روز گذشته با دستیابی به توافق هسته ای، قدرتی را نمایان ساخت، که ایرانی‌ها از آن به " دیپلماسی لبخند " یاد می کنند.

این دیپلمات ۵۵ ساله، تیم مذاکره کننده ایرانی را در وین رهبری کرد تا پس از گذشت سال ها مذاکره، سرانجام آن را به مرحله امضای قرارداد برساند.

" کریم سجادپور، " تحلیل گر موسسه " کارنگری " گفت: ظریف، موفق ترین دیپلمات ایران از آغاز انقلاب اسلامی تاکنون بوده است.

ظریف با لبخندی که به چهره داشت و با تسلط بر زبان انگلیسی، توانست با دیپلمات‌های خارجی به ویژه جان کری، وزیر خارجه آمریکا، روابطی نزدیک و مستحکم ایجاد کند، تا جایی که آن‌ها را به نام کوچک صدا می کرد.

" جان لمبرت " نماینده سابق معاون وزیر خارجه آمریکا در امور ایران گفت: وقتی ظریف و تیم او در سال ۲۰۱۳ مذاکرات را آغاز کردند، فضای اتاق مذاکره کاملا تغییر یافت.

وی افزود: کری و ظریف، دیپلماسی مشابهی دارند. آن چه در ایشان مرا شگفت زده می کند، آن است که هر دو، اهمیت صبوری رو درک می کنند، و هر دو از توانایی خوبی برای گوش دادن، تلاش و تسلیم نشدن برخوردارند.

ظریف، با تمدن غرب آشنایی دارد، زیرا او در ۱۷ سالگی در سانفرانسیسکو و دنور، به تحصیل مشغول بود، آن گاه بار دیگر در سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷، به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل، به نیویورک رفت.