به گزارش افکارنیوز، باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا یک روز پس پایان یافتن مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱ + ۵ در وین، با حضور در کنفرانسی خبری گفت: تا کنون با رهبران کنگره از هر دو حزب سخن گفته‌ام. انتظار دارم که بحثو بررسی(درباره توافق با ایران) شدید باشد. امیدوارم تصویر کلان موضوع را فراموش نکنیم.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: با این توافق تک تک راههای ایران برای یک برنامه هسته‌ای تسلیحاتی را قطع کردیم. بدون این توافق، این راه‌ها همچنان باز می‌ماندند. این توافق اولویت اصلی ما را تأمین کرد، و این اطمنیان را ایجاد می‌کند که ایران نمی‌تواند یک سلاح هسته‌ای به دست آورد. با وجود این توافق، ما همچنان اختلافاتی اساسی با ایران خواهیم داشت. این توافق کشور ما و جهان را امن‌تر می‌کند. اگر ما خردمندانه انتخاب نکنیم، من باور دارم که نسل‌های آینده به خاطر اینکه اجازه دادیم این فرص از دست برود ما را به شدت محکوم می‌کنند.

اوباما گفت: توافق با ایران فرصتی است که ممکن است در طول عمر با آن مواجه نشویم. من با قوت می‌توانم بگویم که ایران قادر نخواهد بود بمب هسته‌ای بسازد. برخلاف وضعیت کوبا، ما در حال عادی سازی روابط با ایران نیستیم. تماس‌های ما با ایران محدود خواهد بود. ما همچنان با حمایت ایران از تروریسم مشکل داریم.

وی افزود: این توافق ارتباطی به تغییر رفتار ایران ندارد … اما توافق تنها یک مشکل خاص را حل می‌کند. مخالفت با این توافق به این علت که این امر مشکلات حمایت از تروریسم را حل نمی‌کند، منطقی نیست. این امر معنایی ندارد. نه نتانیاهو و نه هیچ‌کس از جمهوری‌خواهان گزینه جایگزین بهتری برای توافق ایران ارائه نکرده‌اند. اینکه بشار اسد یا دیگران در تهران ممکن است تلاش کنند توافق را به نفع خود مصادره کنند، من را متوفق نمی‌کند … این چیزی است که سیاستمداران انجام می‌دهند.

رئیس جمهوری آمریکا گفت: هم‌اکنون ما یک سند داریم. شما می‌توانیم ببینید که توافق چگونه است. ما مجبور نیستیم که گمانه‌زنی کنیم. امید دارم که هر کسی در کنگره این توافق را براساس حقایق ارزیابی کند. نه بر اساس سیاست. نه بر اساس موضع‌گیری‌ها.

در حال تکمیل …