به گزارش افکارخبر، روزنامه «دنیا الوطن» در یادداشتی با نکوهش حکومت‌های عرب از آن‌ها خواسته است تا ایران‌هراسی را کنار گذاشته و به جای مقابله نظامی با این کشور به فکر الگوبرداری از پیشرفت ایران در زمینه‌های علمی و اقتصادی باشند.

«سامی کلیب» نویسنده این مقاله در ابتدا این سؤال را مطرح می‌کند: چرا ما از ایران و شیعیان بدمان می‌آید؟ آیا می خواهید بدانید که چرا غرب و اسرائیل از ایران ترس دارند؟ چرا کشورهای خلیج[فارس] از نقش این کشور هراس دارند؟

«سامی کلیب» نویسنده این مقاله در ادامه مخاطبان را متوجه اطلاعات زیر می‌کند:

«طبق گزارش رویترز ایران در ابتدای سال ۲۰۱۳ با ۲۹۲۵ مقاله علمی، هفدهمین کشور تولید علم شد و با این رشد بالاترین میانگین رشد علمی را از آن خود کرد و تا کنون نیز هر سه سال این رشد افزایش داشته است.

ایران از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۸ تولیدات علمی خود را ۱۸ برابر کرد؛ مقالات علمی قبل از انقلاب حدود ۴ هزار مقاله بود که در حال حاضر به ۲۰ هزار مقاله رسیده است. تعداد دانشجویان از ۱۶۷ هزار به ۴ میلیون نزدیک شده و درصد باسوادان قبل از انقلاب[کمتر از] ۵۰ درصد بوده و حال به ۸۶ درصد رسیده است.

وی ادامه می‌دهد: ۶۰ درصد دانشجویان دختر هستند و ایران در سال ۲۰۱۱،۶. ۳ میلیارد دلار برای تحقیقات علمی هزینه کرد. در سال ۲۰۱۲،۳۸ هزار عنوان کتاب چاپ شد که مجموعا ۲۵۰ میلیون نسخه می‌شد و در زمینه صادرات کتاب در خاورمیانه رتبه اول و در جهان رتبه ۱۰ را کسب کرد».

پایگاه خبری دنیا الوطن ادامه داد: ایران رتبه ۱۲ جهانی و رتبه ۱ را در خاورمیانه از لحاظ تولید خوردو را به خود اختصاص داده است و تا کنون دو ماهواره به فضا پرتاب کرده و همچنین یک میمون را به فضا فرستاده و سالم و زنده برگردانده است.

طبق گفته دنیا الوطن، ایران از جمله کشورهایی بود که وابستکی شدید به درآمدهای نفتی داشت و امروزه تنها ۳۰ درصد بودجه خود را بر پایه درآمدهای نفتی بسته و صادرات غیر نفتی این کشور به ۶۰ میلیارد دلار رسیده است و تمامی این‌ها در حالی اتفاق افتاده که ایران سال‌ها تحت محاصره[شدید غرب] بوده است و حال که تحریم‌ها در حال لغو شدن است، منتظر وصول ۱۲۰ میلیارد دلار از طلب‌ خود است در این صورت پیشرفت ایران چه سرعتی خواهد گرفت؟

«سامی کلیب» در ادامه این سؤالات را از مخاطبان عرب زبان خود می‌پرسد که آیا تا کنون کسانی که از ایران هراس دارند به یکی از شهرهای این کشور سفر کرده‌اند؟ آیا دیده‌اند که از حیثنظافت و ظرافت عالی است؟ آیا می‌دانیم که نوع برخورد مردان ایران با همسرانشان در کمال محبت و احترام است؟ آیا کافه‌ها را دیده‌ایم که زنان و مردان بدون هیچ مشکلی و با احترام حضور می‌یابند؟

وی میافزاید: من یک عرب هستم و به عروبیت خودم افتخار میکنم اما به جای گریه به خاطر گسترش نفوذ و نقش ایران و ایجاد نیروی نظامی برای مقابله با این کشور یا آن کشور، بیاییم اموال خود را برای حال خدمت به بشریت و علم و پیشرفت و تکنولوژی صرف کنیم؛ غرب از ایران میترسد، چون قصد رقابت علمی با آن را دارد، اگر یک روزی ایران بخواهد تکنولوژی هستهای خود را به قیمت بسیار پایینتر از اروپا به دیگر کشورها بفروشد، در آن موقع اروپا چه باید بکند؟ کشوری با این میزان از قدرت میتواند نقش اساسی را بازی کند، نقشی که بیش از هر کسی اسرائیل را آزار میدهد و دلیل اینکه غرب با ایران مذاکره میکند به علت این است که ایران از علم خود در افزایش توان نظامیاش بهره میبرد و از این رو است که تهران از موضع قدرت با غربیها گفتوگو میکند نه چون ما که همواره مذاکراتمان ذلتآور بوده است؛ مذاکراتی همچون کمپ دیوید، مادرید، اسلو و ..