به گزارش افکارخبر، " باراک اوباما " در گفتگو با سایت میک گفت: توافقی که ما پس از سالها تحریم به آن رسیدیم مانع دستیابی ایران به سلاح هسته ای می شود.

جیک هوروویتز سردبیر سایت میک در اولین سئوال خود از اوباما پرسید: آقای رییس جمهور روز گذشته در سخنرانی خود در دانشگاه آمریکن گفتگوها درباره توافق هسته ای ایران را مهمترین بحثسیاست خارجی در آمریکا از زمان جنگ عراق توصیف کردید فکر می کنم اگر با بیشتر مردم آمریکا به ویژه نسل ما(جوانان) صحبت کنید آنها لزوما چنین احساسی ندارند، سئوال من اینجاست چرا شما اینگونه فکر می کنید؟

اوباما پاسخ داد: خوب من کاملا در جریان بحثهای مربوط به جنگ عراق بودم و سالهای زیادی را در این بحثگذراندم. هنوز به سنای آمریکا راه نیافته بودم و در سنای ایالتی ایلینوی بودم. و در آن زمان این طبل نواخته می شد که پیگیری جنگ عراق کار درستی است.

البته افراد زیادی بودند که درگیر این بحثنبودند. تنها پس از آن که تصمیم به جنگ عراق گرفته شد و پس از آنکه حمله به بغداد جنجالهای زیادی ایجاد کرد ناگهان همه کشور متوجه شد که ما یک اشتباه بزرگ استراتژیک مرتکب شدیم.

استدلال من این است که اکنون زمان آن است که این بحثها پیگیری شود نه پس از آنکه تصمیم ها گرفته شد. در شرایط کنونی ما اهداف طولانی مدت در سیاست خاورمیانه ای خود داریم.
این مسئله تنها به من مربوط نمی شود بلکه روسای جمهوری حزب جمهوریخواه و دموکرات و نیز اعضای کنگره نیز همگی در این بحثدخیل هستند و اگر ایران به سلاح هسته ای دست پیدا کند شرایط بسیار خطرناک خواهد بود.

توافقی که ما پس از سالها تحریم درباره آن مذاکره کردیم و به این منظور کل جامعه بین المللی بسیج شدند، از دستیابی ایران به سلاح هسته ای پیشگیری می کند و کنگره اکنون در موضعی قرار دارد که می تواند با توافق موافقت یا مخالفت کند.

اکثریت قاطع کارشناسان، دانشمندان هسته ای و افرادی که کارشناس مسایل ایران هستند از این توافق حمایت می کند زیرا درک می کنند که با حصول اطمینان از اینکه ایران به سلاح هسته ای دست پیدا نمی کند ما دیگر نباید نگران دیگر کشورهای منطقه باشیم که این مسیر را دنبال کنند و بخواهد سلاح هسته ای داشته باشند.

ما هنوز درباره طیفی از مسایل با ایران اختلاف داریم با این حال گزینه جایگزین برای توافقی که حاصل شد این است که در نهایت در برهه ای از زمان ضد ایران اقدام نظامی صورت دهیم.

این مسئله در نهایت موجب جنگی دیگر در خاورمیانه در زمانی می شود که ما در حال جنگ با داعش هستیم. ما در تلاش برای حل مشکلات کشورهای بی ثباتی مانند یمن و لیبی هستیم و این احتمال وجود دارد که وارد طوفانی شویم که خروج از آن به شدت دشوار خواهد بود.
جیک هوروویتز در ادامه پرسید: ما پیش از مصاحبه سئوالات زیادی از مخاطبان پرسیده ایم و علاقمندم با پاسخ به سئوال از یک زن جوان در ایران شروع کنید؛

سئوال غزل حکمی زن ۲۲ ساله در ایران از شما؛ آقای رییس جمهور شما همواره از صلح صحبت می کنید و در این کار نیز موفق بوده اید. با این حال ما مردم ایران بهای سنگینی پرداخته ایم زیرا شما تحریم های بسیار سنگینی بر ما اعمال کرده اید. فکر نمی کنید راههای دیگری نیز برای دستیابی به توافق بدون آسیب زدن به مردم ایران نیز وجود داشت؟

اوباما: خوب متاسفانه ما راه بهتری برای این کار نداشتیم. زمانی که من به عنوان رییس جمهور آمریکا فعالیت خود را آغاز کردم این گزینه را داشتیم. نامه ای به رهبر معظم ایران نوشتم و اعلام کردم که آماده مذاکره برای توافق هستیم که به جامعه بین المللی اطمینان خاطر بدهد که ایران به دنبال سلاح هسته ای است.

با این حال پاسخی دریافت نکردیم. در عوض آنچه کشف کردیم یک سایت پنهانی غنی سازی اورانیوم در محلی به نام فردو بود. و در آن شرایط آنچه باید انجام می دادیم اعمال تحریم های شدیدتر بود تا ایران مشوق های بیشتری برای آمدن بر سر میز مذاکره داشته باشد.

حال خبر خوب این است که براساس این توافق اگر ایران به توافق پایبند باشد اگر آنها ذخایر اورانیوم غنی شده خود را کنار بگذارند و شماری از سایت هایی که دارند را تعطیل کنند یا تغییر کاربری بدهند و خود را ملزم به بازرسی ها کنند ما اطمینان خواهیم داشت که آنها در حال تولید سلاح هسته ای نیستند و تحریم ها لغو خواهد شد.

و امیدواری ما این است که مردم ایران از این مسئله بهره مند خواهند شد. با این حال تا زمانی که این مسئله محقق شود، این تنها راه برای ماست که بتوانیم دولت ایران را وادار کنیم که نگرانی های جامعه بین المللی را جدی بگیرد.

انتهای پیام/.