به گزارش افکارخبر، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی دقایقی پیش در محل استادیوم قدس در اجتماع مردم استان همدان به ایراد سخنرانی پرداخت.

مهم‌ترین محور‌های سخنرانی رئیس‌جمهور را در ادامه می‌خوانید:

* همدان، همدان شور و نشاط و دلاوری، که از همه خیابان‌ها و کوچه‌های این شهر، مهر و محبت و صفا و برادری و اتحاد استشمام می‌شود.

* استقبال مردم به‌معنای قدردانی مردم از نظام اسلامی و خادمان کوچک خودشان در دولت تدبیر و امید است. همدان به‌عنوان مرکز کهن‌ترین دولت و تاریخ تمدن در سرزمین ایران عزیز ماست.

* همدان مرکز افتخار آفرینی برای ملت ایران است. همدان یعنی شهر برادری و اتحاد در میان همه اقوام رنگارنگ در سرزمین ایران. همدان شهر علم، عرفان و ایثار و دانش است و افتخار می‌کنم در هفته‌ای توانستم به محضر مردم همدان برسم که هم هفته همدان، روز همدان و روز بوعلی سیناست و هم هفته دولت و بالاتر شب میلاد مولای ما، حضرت ثامن‌الحجج(ع) است.

* اولین سخنرانی‌ام را ۵۰ سال پیش در شهر تویسرکان همدان، ایراد کردم. در خرداد سال ۱۳۴۴ یعنی بیش از ۵۰ سال گذشته، در مسجد جامع همدان سخنرانی داشتم. البته دلگیر نمی‌کنم که بعد از ۲ شب سخنرانی دستگیر شدم اما درعین حال خاطره خوش حضور مردم در شهر تویسرکان و در سال بعد، در شهر ملایر، از یاد نخواهم برد.

* مهربانی‌های مردم، انقلابی‌بودن و ایثار مردم، وفای این مردم به نهضت اسلامی را از ۵۰ سال پیش در این استان شاهد و گواه بودم. یکی از سخنرانی ‌های معروف من در سال ۵۶ در شهر نهاوند این استان بود.

* امروز ما به حمدالله بعد از ۲ سال از شروع افتخار آمیز، کار دولت تدبیر و امید که با رای ارزشمند شما مردم در ۲۴ خرداد سال ۹۲ آغاز شد، به حول قوه الهی به قدم‌های مهمی برای دستیابی به اهدافمان با همت شما مردم و با ایثار شما مردم، با مشارکت، حمایت مردم به آن دست یافته ایم.

* امروز بیش از هر زمان دیگر در سطح جهان، منطقه، غرب و شرق، چهره مردم فرهنگ‌دوست، صلح‌دوست، مقاوم و مستقیم در مسیر اهل بیت(ع) به همه جهانیان معرفی شده است. امروز مردم می‌دانند ملت بزرگ و فرهنگ‌دوست و مقاومی در این سرزمین به‌نام ایرانیان دلاور زندگی می‌کنند.

* امروز به همت مردم و با تلاش دولت‌مردانی که منتخب شما هستند، چهره واقعی ایران، ‌ به جهانیان معرفی شده است. امروز بعد از تلاش ۲۳ مذاکرهِ پیگیر توسط فرزندان انقلابی شما و دیپلمات‌های قهرمان، به نقطه‌ای رسیدیم که توانستیم سایه شوم جنگ را از سر مردم برداریم و امنیت واقعی را به این کشور بازگرداندیم.

* توانستیم قطع‌نامه‌های غلط، ظالمانه و ضدحقوق بشری را از همان مرکزی که صادر شده بود، توسط همان گروهی که صادر کرده بودند، در شورای امنیت سازمان ملل متحد، لغو کنیم.

* ما تحت حمایت‌های مقام معظم رهبری، ایستادگی مردم در طول ۱۲ سال و ایثار و فداکاری همه دست‌اندرکاران و به‌ویژه مذاکره‌کنندگان، امروز به این نقطه درخشان دست یافته‌ایم.

* امروز این قطعنامه همه کشور‌های مختلف را موظف می‌کند ایران در دستیابی به فناوری‌های بالاتر در زمینه هسته‌ای کمک کنند. این اقدام ملت ایران و این دستاورد ملت ایران جای افتخار دارد.

* کمتر دولتی در دنیاست که موفق شده باشد بدون آن‌که قطعنامه‌های ظالمانه را یک لحظه اجرا، ملغی و لغو کند و حق غنی‌سازی خود را نه تنها با شعار و پشت تریبون که از طریق قطعنامه سازمان ملل در تاریخ تثبیت کرده باشد.

به حول قوه الهی زنجیره های تحریم یکی بعد از دیگری خواهد گسست و مردم از همه حقوق اقتصادی و تجاری خود بهره مند خواهند شد. در ماه ها و سال های آینده ملت ما شاهد نتوسعه و حرکت شتابان پایدار به سمت پیشرفت واقعی خواهد بود. امروز بعد از ۲۳ سال این دولت در شرایطی که هنوز تحریم باقی است هم در زمینه اقتصادی و هم تورم و هم پایان دادن به رکود، هم در زمینه بهبهد شرایط کسب و کار به اهداف خود در حد ۲ سال تلاش بیش از آن که از آغاز فکر می‌شد، دست یافته است.

به مردم قول دادیم که قدم به قدم نرخ تورم و تورم را کاهش خواهیم داد. ۲ روز پیش مرکز آمار نشان داد که تورم ۱۲ ماهه ما از ۱۴ درصد هم مقداری کاهش پیدا کرده است. ۱۳.۸ درصد شده است.

ما کشور را از تورم بالای ۴۰ درصد به تورم ۱۳.۸ درصد رساندیم. این به معنای ایستادگی و حمایت شما مردم از دولت خدمتگزارتان است. ما به مردم وعده دادیم که تمام رمدم را زیر پوشش بیمه قرار می‌دهیم. بیمه درمانی در یک سال گذاشته همه آن‌هایی که مشمول بیمه نبودند و دفترچه نداشتند، ۱۰ میلیون دفترچه بیمه جدید برای تحت پوشش قرار دادن همه ایرانیان صادر شد.

این به معنای ان است که در زمینه سلامت، بهداشت و باری که روی دوش مردم است، این بار را روز به روز کاهش خواهد داد و شما دیدید که ما از هزینه ۳۷ درصدی که بر دوش مردم به طور متوسط این هزینه را به زیر ۵ درصد کاهش دادیم و طرح تحول سلاکمت را به حول قوه الهی ادامه خواهیم داد.

امروز بعد از ۲ سال بیش از گذشته به کشاورزان ایرانی افتخار کنیم و دست پینه بسته آن‌ها را ببوسیم که امسال محصول گندمی که از کشاورزان ایرانی خریداری کردیم به مرز ۸ میلیون تن رسیده است و این به معنای ان است که امسال نیازمندی که برای خرید گندم داریم حدود ۱ میلیون تن خواهد بود و این بع معنای رشد کشاورزی ما در زمینه‌های مختلف از جمله گندم است.

در زمینه صنعت، انرژی، در زمینه تمام بخش‌های اقتصادی و اجتماعی ما رشد قابل ملاحظه‌ای داشتیم در شرایطی که قیمت نفتی که در سال های گذشته ۱۴۰ دلار در هر بشکه بود امروز به قیمت ۴۰ دلار یعنی کمنتر از یک سوم تنزل پیدا کرده است. دولت با همت مردم به تعهدات خود متعهد خواهد بود و راه توسعه کشور را پیش خواهد برد و حقوق مردم ایران در تمام زمینه ها نه هسته‌ای بلکه در تمام زمینه‌ها، به دست خواهیم آورد.

شما امروز می بینید هیئت های مختلف از سراسر جهان به سمت تهران سرازیر شدند. در ماه های آینده، بعد از برداشتن تحریم، شما شاهد حرکت جدیدی در سراسر کشور، خواهید بود. دولت همانطور که در ۲ سال گذشته به عهد خود وفادار بوده در سال های پیشرو هم به عهد خود وفادار خواهند بود.

امروز نیاز به وحدت و اتحاد داریم، هیچ کس از این کلام که همه باید به قانون عمل کنند، دلخور نشود. هیچ کس، هیچ نهادی، در ایران بالاتر از قانون وجود ندارد. افتخار همه ماست که به قانون متعهد باشیم، طبق این قانون متحد باشیم، خودمان را برای انتخابات پایان سال آماده کنیم. انشاالله همه نهاد‌های کشور، دولت، شورای نگهبان، قوه قضائیه، نیروهای مسلح و مجلس دست به دست هم می‌هندو انشاللله شاهد انتخاباتی شکوهمنددر ایران خواهیم بود.