به گزارش افکارخبر، «الهام امین‌زاده» شامگاه یکشنبه پس از پایان جلسه هیأت دولت، در جمع خبرنگاران گفته: «آقای جهانگیری دفاعیه مورد نظر خودش را تهیه کرده است و کار دفاعش را انجام خواهد داد». ماجرا از جایی آغاز شد که چهارم مرداد گذشته، وکیل مشترک «محمود احمدی‌نژاد» و «حمید بقایی»(معاون بازداشت‌شده احمدی‌نژاد) اعلام کرد به‌دلیل آنچه «افترا و نشر اکاذیب» می‌داند، از اسحاق جهانگیری شکایت کرده است؛ شکایتی که به قول او آخرین آنها نخواهد بود.

پس از مدتی اعلام شد شکایت از حجت‌الاسلام «اشرفی اصفهانی»، رئیس هیأت بدوی رسیدگی به تخلفات اداری نهاد ریاست‌جمهوری و «مصطفی پورمحمدی»، وزیر دادگستری نیز در دستور کار احمدی‌نژادی‌ها قرار گرفته است؛ شکایت از «اشرفی اصفهانی» به اتهام آنچه «افترا و نشر اکاذیب» نامیده شده و شکایت از «پورمحمدی» به‌دلیل صحبت از نقش‌داشتن «رحیم مشایی» در فساد سه‌هزار‌میلیاردی انجام شده است. طرح احتمال انجام این شکایت‌ها با استقبال مقامات دولت یازدهم روبه‌رو شد و آنها این موضوع را فرصتی برای ارائه مدارک خود برشمردند.

اما انگار قصد احمدی‌نژادی‌ها از طرح‌کردن بحثشکایت‌ها همان بود که بسیاری معتقدند: «قرارگرفتن در صدر اخبار». چراکه معاون حقوقی رئیس‌جمهوری می‌گوید هیچ شکایتی غیر از شکایت از «جهانگیری» انجام نشده است. «امین‌زاده» در پاسخ به این سؤال که آیا غیر از آقای جهانگیری شکایتی از مقامات دولتی دیگر هم انجام شده یا خیر، گفت: «هیچ‌گونه شکایتی از سایر مقام‌های دولتی دیگر انجام نشده است».

این پاسخ «امین‌زاده» نشان‌دهنده این است که هنوز وعده احمدی‌نژادی‌ها برای شکایت از «اشرفی‌اصفهانی» و «پورمحمدی» تحقق نیافته است. پورمحمدی بعد از اعلام این خبر که «رحیم‌مشایی» از او شکایت خواهد کرد، گفته بود: «البته اگر خیلی اصرار دارند خوب است؛ چون بخشی از پرونده که به او(مشایی) مربوط می‌شود، زودتر رسیدگی خواهد شد». او همچنین افزوده بود: «پرونده او(مشایی) نیز در این مجموعه قرار داشته است، اما به‌دلیل حجم بسیار متهمان، مجلدات پرونده، تنوع موضوعات و وجود خط قرمز و فشارها، رسیدگی به پرونده او مقداری کند شده بود و طرح این شکایت موجب می‌شود به پرونده او نیز زودتر رسیدگی شود».

آیت‌الله «آملی‌لاریجانی» رئیس قوه ‌قضائیه ٢١ اردیبهشت سال ١٣٩ گفته بود: «جریان انحرافی در مفاسد اقتصادی هم غوطه‌ورند و بی‌امان جلو می‌روند». از «اسفندیار رحیم‌مشایی» به‌عنوان لیدر «جریان انحرافی» یاد می‌شود: «احمدی‌نژاد» روز ثبت‌نام «مشایی» برای انتخابات ١٣٩٢ در وزارت کشور، دست «مشایی» را بالا گرفت و گفت: «مشایی یعنی احمدی‌نژاد، احمدی‌نژاد یعنی مشایی». حالا همان‌جا که «امین‌زاده» صحبت کرده، «جهانگیری» هم درباره شکایتش سخن گفته است.

او گفته «بابک زنجانی بزرگ‌ترین فساد را در کشور انجام داده که یکی از شکایت‌ها هم نسبت به من همین است که چرا گفته‌ام یکی از بزرگ‌ترین فسادها در قرن است. الان هم می‌گویم اگر کسی را پیدا می‌کنید که یک دلار از بابک زنجانی بیشتر دزدیده است، معرفی‌اش کنید و من از مردم ایران عذرخواهی می‌کنم و می‌گویم از بابک زنجانی هم دزدتر پیدا می‌شود». او پیش از این هم گفته بود: «بابک زنجانی بعد از گذشت بیش از یک سال از زندان‌بودنش با گردن‌کلفتی نمی‌گوید این پول کجاست».

همچنین «حسن روحانی»، رئیس‌جمهوری، در نشست خبری اخیر خود درباره شکایت از مقامات دولت گفته بود: «ما هیچ ابایی نداریم فردی از مقام دولتی شکایت کند. شاید از یک دیدگاه به ‌نفع دولت باشد که فرصتی پیش می‌آید تا مواضع را تبیین کند».
پرونده‌شان در حال تکمیل است.

معاون حقوقی رئیس‌جمهوری همچنین در پاسخ به سؤالی دیگر درباره پرونده تخلفات در دولت گذشته گفت: «پرونده افرادی که در دولت قبل بودند و اکنون در حبس هستند در حال تکمیل است». به گزارش «ایرنا»، «امین‌زاده» ادامه داده «پرونده تخلفاتی که در گذشته در نهاد ریاست‌جمهوری اتفاق افتاده در حال تکمیل است».


پیش از این هم «محمدباقر نوبخت»، سخنگوی دولت، در نشست خبری ٢٧ مرداد گفته بود: «ظاهرا سناریویی کارگردانی می‌شود که به شکل متناظر تلاش شود برای مسئولان دولت فعلی هم پرونده‌ها و اتهام‌هایی ایراد شود. من به همه این سروران توصیه می‌کنم درباره شکایت‌های خود از هیچ موردی اغماض نکنند و اگر فکر می‌کنند خلافی صورت گرفته به‌جای تشویش اذهان عمومی که امکان پیگرد قانونی را فراهم می‌کند٬ مستندات خود را به قوه‌قضائیه بدهند».

او افزوده بود «اگر اتهامی وجود دارد٬ مرجع تعیین رسیدگی‌کننده به آن قوه ‌قضائیه است. ضمن اینکه این را هم گفتم که مسئولان دولت قبل در اینجا حضور ندارند که از خود دفاع کنند٬ بنابراین اخلاقی نیست ما بخواهیم به شکل یک‌جانبه این اتهامات را مطرح کنیم، اما دستگاه قضائی طرف مقابل را هم دعوت می‌کند و حرف‌های آنها را نیز می‌شنود». این شکایت از جهانگیری باعثنشد معاون‌اول روحانی، بار دیگر به مسئله فساد در دولت گذشته اشاره‌ای نکند.

او در حاشیه جلسه هیأت دولت گفته «بعضی‌ها وقتی ما از مفاسد صحبت می‌کنیم یا تا مسئله دکل مطرح می‌شود، می‌گویند در فلان دولت هم بوده یا پسر فلان فرد هم بوده، خب وجود داشته باشد مگر ما گفتیم به مفاسد رسیدگی کنید و اگر به پسر فلان فرد رسیدید کار را جلو نبرید؟ و به آن تخلف رسیدگی نکنید یا اینکه فلان مقامی که احتمال دارد در این دولت باشد به مواردش رسیدگی نکنید».

او افزوده که ما هیچ خط قرمزی در بحث مفاسد نداریم، قوهقضائیه هم به تمامی موارد رسیدگی کند. او با بیان اینکه برای ما قابل قبول نیست که یکی از اتفاقهای گذشته در این دولت تکرار شود، گفت: اگر در این دولت چنین فسادی در یکی از دستگاهها رخ دهد، آن وزیر باید از مردم عذرخواهی کند و استعفا بدهد و برود.