به گزارش افکارخبر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که برای شرکت در چهارمین اجلاس رؤسای مجالس جهان، به نیویورک سفر کرده در دیدار با بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد، گفت: تروریست‌ها امکانات مالی و تسیحات دارند و آشفتگی شدیدی در مدیریت منطقه وجود دارد که اوضاع را غیرقابل کنترل می‌کند.

وی با اشاره به حضور تروریست‌ها در عراق، سوریه و یمن، افزود: ائتلاف ضد داعش، در عمل موجب جری‌تر شدن این گروهک شده است و کشورهای قدرتمند نتوانسته‌اند در مبارزه با داعش، هیچ اقدام قابل توجهی انجام دهند.

رئیس مجلس خطرات ادامه جنگ در یمن را نیز به بان‌کی‌مون، یادآورد شد و گفت: این جنگ می‌تواند مشکلات فراوانی را در منطقه ایجاد کند.

لاریجانی با تأکید بر نقش سازمان ملل متحد در حل بحران یمن، توقف جنگ و آغاز گفت‌وگو برای تشکیل دولت وحدت ملی را تنها راه حل دانست و گفت: جمهوری اسلامی ایران نیز آمادگی دارد تا در تحقق این هدف مهم کمک کند.

وی با اشاره به اوضاع سوریه نیز، گفت: باید مراقب بود تا مدیریت صحنه بحران در سوریه به دست تروریست‌ها نیفتد.

رئیس مجلس به نتایج مذاکرات هسته‌ای پس از دوازده سال اشاره کرد و گفت: البته این توافق اکنون در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.

بان‌کی‌مون دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضور هیئت پارلمانی جمهوری اسلامی ایران در اجلاس چهارم رؤسای مجالس جهان، ایفای نقش فعال‌تر ایران در مسائل منطقه‌ای و جهانی را خواستار شد.

وی ضمن اعلام موافقت با ارزیابی آقای لاریجانی از وضع داعش در منطقه، نقش ایران در مبارزه با تروریسم را سازنده خواند و گفت: ایران و سازمان ملل می‌توانند در مبارزه با تروریسم و افراط‌گرایی، بیشتر همکاری کنند.

دبیرکل سازمان ملل متحد به بحران و جنگ در یمن نیز اشاره کرد و گفت: اوضاع انسانی در یمن بسیار وخیم است و هشتاد درصد از مردم این کشور یعنی بیست و یک میلیون نفر نیازمند کمک فوری هستند.

بان‌کی‌مون نقش فعال ایران در حل بحران یمن را نیز خواستار شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد توافق هسته‌ای را دستاوردی بزرگ برای ایران و سازمان ملل دانست و از سفرش به تهران در آینده نزدیک خبر داد.