به گزارشافکارخبر،محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان در دیدار با عبدالمالک سلال نخست وزیر الجزایر گفت: مذاکرات هسته ای تهدیدی علیه هیچ کشوری به شمار نمی رود و فرصتی مناسب برای دیپلماسی در منطقه است.

ظریف در این دیدار حل موضوع هسته ای را فرصتی برای دیپلماسی دانست و گفت: نشانه آن هم این بود که با کشورهای مستقل ودرحال توسعه نمی توانند با زبان تهدید سخن بگویند بلکه با زبان تکریم و احترام باید سخن بگویند.

وی ضمن اعلام آمادگی برای گفت‌وگو با کشورهای منطقه و حل مشکلات آنها افزود: گفت‌وگو باید بین کشورهای ذی نفع در مسایل منطقه ای وجود داشته باشد.

رئیس دستگاه دیپلماسی کمک به گفت‌وگو میان این کشورها را از محورهای مهم تلاش های دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران برشمرد.

وی روابط دوجانبه را مستعد گامهای بزرگتری دانست و اظهار امیدواری کرد کمیسیون اقتصادی دو کشور نیز نتایج بیشتری در این زمینه داشته باشد.
ظریف در این دیدار به اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی در برنامه ریزی های کلان مد نظر است و بر همین اساس روابط با کشورهای دوست از اهمیت زیادی برخوردار است.

نخست وزیر الجزایر در این دیدار گفت: ایران اقدام موثر در مذاکرات هسته ای انجام داده است و این نتیجه را به دولت و ملت ایران تبریک می گویم.
وی به روابط بسیار خوب دو کشور اشاره کرد و گفت: مصمم هستیم در فصای جدید ناشی از توافق هسته ای گام های بزرگتری در جهت توسعه مناسبات فیمابین برداریم.

سلال افزود: باید همه کشورهای منطقه با درایت و حکمت در حل مشکلات منطقه گام بردارند.
نخست وزیر الجزایر به توافقات کمیسیون مشترک دو کشور اشاره کرد و گفت: پیگیری این توافقات در جهت تعمیق روابط دو کشور لازم است.

سلال به زمینه های همکاری های دوجانبه و منطقه ای اشاره کرد و افزود: خواستار فعال کردن حوزه های جدیدی اقتقادی بین ایران والجزایر شد.
به گزارش ایرنا ظریف قبل از این دیدار با همتای الجزایری خود هم دیدار و آخرین وضعیت روابط دوجانبه و زمینه های توسعه این روابط و مسایل منطقه ای را با رمطان لعماره مورد بحت و رایزنی قرار داد.