به گزارش افکارخبر، روزنامه وطن امروز نوشت: تاریخ یادش نمی‌رود چه کسانی شبهه در نتیجه انتخابات وارد کردند و بر آتش فتنه دمیدند و چه کسانی میدان‌دار فتنه شده بودند؛ همان کسانی که سال ۹۲ انتخاباتی را که همان مجری پیشین برگزار کرد به دلیل پیروزی کاندیدای مورد نظرشان - اگرچه با برتری هفت صدم درصد از آرا - دموکراتیک‌ترین انتخابات خواندند!

امروز در دولت یازدهم به سر می‌بریم و سوال اساسی اینجاست: اگر این جمله که «البته عمر این دولت، به نیمه نرسیده، یک‌چهارم آن سپری شده! آقای روحانی قرار است ۸ سال رئیس‌جمهور باشند!» در دولت سابق گفته می‌شد واکنش رسانه‌های اصلاح‌طلب با آن چه بود؟ ما به هیچ‌وجه این اظهارنظر را مبنای تقلب در انتخابات ۹۶ نمی‌گذاریم اما اگر این جمله سال ۸۷ گفته شده بود؛ آیا واکنش رسانه‌های اصلاح‌طلب باز هم بایکوت آن بود؟ یا این جمله سیبلی برای تخطئه جمهوری اسلامی، زیر سوال بردن سلامت انتخابات و امثالهم قرار نمی‌گرفت؟

اینها اظهارنظرهای وزیر کشور دولت روحانی است که برخی حامیانش سال ۸۸ با همین بهانه‌ها شورش به پا کردند. این گزاره را اگر در کنار دیگر گزاره‌هایی که دولتی‌ها می‌دهند بگذاریم، نگران‌کننده است، مانند اسحاق جهانگیری که فروردین امسال در جلسه شورای مرکزی کارگزاران سازندگی حاضر شد و در این جمع سیاسی و حزبی بر لزوم در اختیار داشتن مجلس تاکید کرد و گفت: «کارگزاران تا پیش از این تلاش می‌کرد نقش میانجی را در معادلات سیاسی ایفا کند. به نظر می‌رسد کارگزاران امسال باید این نقش را بیش از پیش ایفا کند، زیرا امسال سال انتخابات است، اگر مجلس خوبی شکل نگیرد کار دولت ناتمام خواهد بود.

اکنون نیز نیاز به این کار داریم. باید به یک همگرایی بین اصلاح‌طلبان معتدل و اصولگرایان اصیل اندیشید. باید به‌دنبال یک مجلس معتدل بود. اگر هدف این باشد برای پیدا کردن کاندیداها به مشکل برنمی‌خوریم. به همین دلیل می‌گویم که نقش کارگزاران مهم و مؤثر است. نباید گذاشت زاویه‌ای به وجود بیاید».

اما هیچ کدام از اینها نمی‌تواند دلیلی باشد تا اساس انتخابات را باطل کنیم و اساسا ساختار سیستم اجرایی و نظارتی انتخابات در جمهوری اسلامی اجازه تقلب را نمی‌دهد که بخواهیم آن را بیان کنیم و این آزمونی است برای آنها که سال ۸۸ می‌گفتند در انتخابات تقلب شده که آیا با نگاه نقادانه به سخن وزیر کشور می‌پردازند یا خیر؟

وزیر کشور البته بعد از چند روز خود فهمیده حرف غلطی زده و اعلام کرده: «در مصاحبه‌ای گفته شد و به من گفتند نیمی از دولت تمام شده، در این مدت چه کار کرده‌اید؟ که من با شوخی و خنده گفتم از کجا معلوم که نیمی از آن تمام شده اگر ۸ سال باشد می‌شود یک‌چهارم که این شوخی بود و اتفاقاً‌ رسانه‌ها هم امانتداری کردند و انعکاس آن با همین شکل انجام شد.» که در این باره هم باید گفت؛ هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد و در باب امر مهمی که آبرو و حیثیت جمهوری اسلامی بدان وابسته است «شوخی کردن» عمدا یا سهوا، آگاهانه یا ناآگاهانه توجیهی ندارد!

این اظهارنظر رحمانیفضلی در حالی است که حسن روحانی روز شنبه در نشست خبری خود گفت: انتخاباتها همیشه سالم بوده اما آنها در دولت یازدهم به گونهای عمل خواهند کرد که سلامت انتخابات برای مردم کاملا محسوس باشد! طرح ریاستجمهوری ۸ ساله روحانی میتواند برای برخی طرفداران وی که همیشه در سلامت انتخابات بهانهجویی میکنند، درسآموز باشد. این رفتار روحانی از سوی دیگری نیز قابل تامل است، چرا که اگر در جناح رقیب جریان سیاسی دولت، کسی این اظهارنظر را داشت، مجموعه سلامت انتخابات زیر سوال برده میشد.