به گزارش افکارخبر، سیدعباس عراقچی معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته­ ای به عنوان میهمان ویژه در جلسه سوم هجدهمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری سخنرانی کرد.

عراقچی ضمن قدردانی از تدبیر هیئت رئیسه مجلس خبرگان برای دعوت به عمل آمده از سعید جلیلی رئیس سابق تیم مذاکره کننده هسته ­ای، از پیگیری­‌های مجلس خبرگان رهبری پیرامون روشن شدن مذاکرات و توافق هسته­ ای تقدیرکرد.

وی با تشریح سابقه مذاکرات هسته‌­ای در طی ۱۲ سال گذشته به عنوان یک مسئله ملی، ضمن بیان زیاده خواهی‌های طرف مذاکره کننده از تلاش‌های جمهوری اسلامی برای احقاق حق ملت و عدم پذیرش خواسته‌های نابحق کشورهای غربی ۱ + ۵ سخن گفت و افزود: ما در مذاکرات با دست پر در ابعاد مختلف فنی، حقوقی، سیاسی و پشتیبانی مقام معظم رهبری و مردم مقاوم کشورمان وارد شدیم و همین امر موجب تحقق اقتدار نظام ما شد.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته­‌ای با اشاره به دستاوردهای مذاکرات و توافق هسته‌ای اظهار داشت: امروز شاهد اقتدار جمهوری اسلامی در منطقه و جهان هستیم و اثبات قدرت «نه» گفتن نظام مقابل قدرت‌های به ظاهر برتر دنیا هستیم.

عراقچی افزود: خواسته ما در مذاکرات احترام به اجرای حق هسته‌ای و پذیرش حق کشور برای حرکت در مسیر تحقیق و توسعه، پیشرفت و تحقق غنی سازی صنعتی و استفاده از ماشین‌های نسل نو غنی سازی IR۶ و IR۸ برای رسیدن به اهداف صنعتی تا میزان یک میلیون سو ظرف ۱۵ سال بوده که در این توافق به آن دست پیدا کرده‌ایم.

وی درباره دستاوردهای توافق هسته‌ای گفت: مهم ترین دستاوردهای ما در طول این مذاکرات، پذیرش حق غنی سازی کشور از سوی شورای امنیت، تثبیت اراده هسته‌ای و رفع تحریم‌های اقتصادی و مالی به صورت یکجا و بقیه تحریم‌ها از جمله تحریم تسلیحاتی در یک فاصله زمانی معقول، بوده است که سه خواسته اصلی و کلان ما به شمار می‌رود و به آنها رسیدیم.

معاون وزیر خارجه با اشاره به روند بررسی توافق در شورای عالی امنیت ملی یادآور شد: ما تمام مفاد توافق را بند به بند در شورای عالی امنیت ملی و کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس شورای اسلامی مورد بحثقرار داده ایم تا اعضای شورا عالی امنیت و نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اشراف بر متن برجام تصمیم گیری کنند.

عراقچی همچنین از پذیرش برخی محدودیت‌ها از سوی کشور سخن گفت و خاطرنشان کرد: هیچ یک از محدودیت‌های پذیرفته شده ابدی نیست و در قالب یک مدت زمانی مشخص تعریف شده است. به علاوه، تمام تدابیر لازم برای جلوگیری از سوء استفاده طرف غربی در اعمال این گونه محدویت‌ها یا نظارت‌ها، در نظر گرفته شده است.

وی در ادامه با قدردانی از مقاومت مردم و مسئولین نظام در برابر تهدیدهای دشمنان، به توان تدافعی، نظامی و قدرت مقابله به مثل نیروهای نظامی جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت: رهبری خردمندانه مقام معظم رهبری، مدیریت شایسته رئیس جمهور، دیپلماسی فعال نظام، توانمندی‌های نظامی و دفاعی، مقاومت و ایستادگی ملت ایران در مقابل تحریم‌ها و توانایی‌های منطقه ای ما باعثشد دشمن پای میز مذاکره بیاید و مطالبات ما را بپذیرد. دیپلماسی می‌تواند توانایی‌های بالقوه را به فعلیت در آورد و این قدرت ملت ایران بود که موجب شد ما در یک مذاکرات نفس گیر با رعایت خطوط قرمز، منافع نظام را تأمین کنیم.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده هسته ای، ضمن تقدیر از نظرات کارشناسی شده و سازنده برخی منتقدان توافق هسته ای گفت: ما الحق و الانصاف از برخی انتقادها تشکر می‌کنیم چرا که طرح انتقادات موجب شد ما با دقت نظر و حساسیت بیشتری مواضع خود را در مذاکرات مطرح کنیم و همین موجب تقویت قدرت ما در مذاکرات بود، در عین حال از طرح برخی نقدهای غیرمنصفانه که بیشتر جنبه لجبازی دارند، آزرده خاطر هستیم.

عراقچی با اشاره به بزرگنمایی از برخی محدودیت‌های طبیعی و قانونی بین المللی که از سوی کشورها برای داشتن حق هسته ای پذیرفته شده است، گفت: پذیرش قوانین بین المللی برای استفاده از حق هسته‌ای، امری بدیهی است و این طور نیست که تنها ما باشیم که با توافق صورت گرفته برای خود ایجاد محدودیت کرده باشیم. عده ای پذیرش قوانین بین المللی را پذیرش محدودیت تحمیلی دشمنان تفسیر می‌کنند که این موضوع بدون پشتوانه حقوقی و سیاسی است.

وی تحمیل فشارهای اقتصادی جهت تخریب عقبههای استراتژیک اقتصادی نظام را شگرد ناموفق و محکوم به شکست در برابر ملت ایران دانست و خاطرنشان کرد: دشمن با اعمال تحریمها و ایجاد محدودیتهای غیرقانونی تلاش میکند به نظام ما آسیب برساند، ولی ما در این مذاکرات توانستیم با عقب راندن دشمن، حق مسلم خود در داشتن و بهره برداری از مواهب الهی و داشتههایمان را به اثبات برسانیم.