گروه سیاسی

- بیش از یک سال است که جریان اصلاحات در خصوص انتخابات مجلس فعال شده است. از جلسات شورای هماهنگی گرفته تا کنگره احزاب وابسته به اصلاحات در سال ۹۳. اما نتیجه همه این کنگره ها و جلسات نتوانست به هم بستگی میان آنها منجر شود.

محمدرضا عارف بارها از تصمیمات شورای هماهنگی اصلاحات گلایه کرده است. شورای راهبردی و شورای مشورتی هر یک راه خودشان را می روند، منتجب نیا اعضای جدید به شورای مرکزی اعتماد ملی می افزاید و از همه مهمتر اینکه تمامی این تصمیمات از سوی دفاتر استانی رد می شود و آنها از تصمیمات در تهران پیروی نمی کنند.

به گزارشافکارخبر، اخیرا نیز سید هادی خامنه ای به عنوان یکی از اعضای سیاست گذار در بدنه اصلاح طلبان سخنانی گفته که از متن آن می توان برداشت کرد که اعضای این گروه نه تنها هیچ قرابتی به یکدیگر ندارند بلکه در حوزه برنامه ریزی برای آینده نیز بسیار ضعیف عمل کرده اند و به جرات می توان گفت برای کرسی های مجلسی که بدست می آورند برنامه ندارند. نه در حوزه تنقیح و نه در حوزه نظارت.

تکیه بر موج سازی علیه تایید صلاحیت ها
سید هادی خامنه ای در بخشی از سخنانش در خصوص مساله تایید صلاحیت کاندیدا ها می گوید: " در میان بحثهای انجام شده اصلاح طلبان به این امر واقف هستند که ممکن است رده اول کاندیداهای اصلاح طلب که شامل اصلاح طلبان شناخته شده می باشند رد صلاحیت شوند.

بنابراین ما پیش بینی حضور کاندیداهای رده دوم و سوم را برای حضور در لیست اصلاح طلبان انجام داده ایم و هم اکنون هم مشغول فراهم آوردن مقدمات کار هستیم. " او به خوبی می داند که چهره های اصلی اصلاح طلب به دلیل فعالیت هایشان علیه منافع نظام، امکان حضور در انتخابات ندارند به همین دلیل از حضور چهره های رده سوم این حزب در انتخابات اخیر سخن گفته است. نکته مهم این است که چرا پیشداوری می کنند و هدف از طرح مساله تایید صلاحیت ها چیست؟

ثبت نام حداکثری برای عبور از فیلتر شورای نگهبان
استراتژی افزایش هزینه برای عدم تایید صلاحیت اصلاح طلبان از دیرباز در دستور کار این جریان بود. یکبار با تهدید به عدم مشارکت در انتخابات و بار دیگر لشکر کشی خیابانی. این بار نیز استراتژی آنها افزایش تعداد کاندیداها در دوره ثبت نام است. آنها امیدوارند با این روش فیلتر شورای نگهبان را دور بزنند. سیدهادی خامنه ای گفته است " تلاش برای ثبت نام حداکثری فعالان سیاسی اصلاح طلب هم به عنوان یک راهکار مطرح است ". این استراتژی پیش از این نیز از سوی موسوی لاری مطرح شده بود.

سهم زنان، در استراتژی جمع آوری رای اصلاح طلبان
زنان نیمی از ارای جامعه محسوب می شوند و اصلاح طلبان با سوء استفاده از کلماتی نظیر ازادی و همچنین سهم خواهی برای زنان در حوزه های مختلف در تلاشند تا ارا این بخش از جامعه را به خود اختصاص دهند. نخ نما بودن این استراتژی برای موضوع مجلس کار را به جایی رسانده که جریان اصلاحات اکنون از سهم زنان در مجلس خبرگان رهبری سخن می گویند.
هادی خامنه ای تلویحا گفته است که زنان می توانند در خبرگان سهیم باشند و اگر نیستند کوتاهی از خود آنهاست. وی گفته است: " هیچ مانع قانونی برای حضور زنان در صورتی که شرایط عمومی و اجتهاد را برای خبرگان داشته باشند وجود ندارد "

اصلاح طلبان بدون برنامه
به نظر می رسد حجم اختلافات بین سران جریان اصلاح طلب آنقدر زیاد هست که حتی به برنامه های بعد از انتخابات، فکر هم نکرده اند. تا کنون نه عارف، نه خوئینی ها، نه لاری، نه منتجب نیا و نه هادی خامنه ای، هیچ یک درباره برنامه آنها بعد از به دست کرفتن کرسی های مجلس سخن به میان نیامده است. آنها برای مجلسی که می خواهند حداکثرش را در دست داشته باشند برنامه ای ندارند.
شاهد این ماجرا هم سخنان هادی خامنه ای است. او در پاسخ به این سوال که برنامه اصلاح طلبان بعد از در اختیار گرفتن مجلس چیست؟ از لزوم فعال شدن احزاب و سهم خواهی در مدیریت کشوری می گوید و اینکه چرا احزاب در غرب موفق بوده اند و در ایران نه. او حتی به کوچکترین برنامه برای بعد از انتخابات اشاره نمی کند.

اختلاف نظر با جوانان اصلاح طلب
ندا به عنوان شاخه جوانان اصلاح طلب از ابتدای راه اندازی با مخالفت شخصیت های سیاسی اصلاح طلب رو به رو شد. هرکسی به نوعی علیه آنها موضع گیری کرد. ابطحی، تاجزاده، لاری و حالا هم هادی خامنه ای که گفته است حضور انها در شورای هماهنگی اصلاحات بعد از انتخابات مجلس بررسی می شود.

این رفتار اصلاح طلبان با "ندا" بیشتر جنبه انتقام گیری و نگرانی از حذف بزرگان را دارد. انتقام از این جهت که صادق خرازی چندی پیش از اصلاح طلبانی صحبت کرد که اطلاعات کشور را به خارج می فروختند و نگرانی از این بابت که اگر جوانها پا به میدان بگذارند شاید سهم زیادی به پیشکسوتان نرسد چه آنکه پیشکسوتان به دلیل فعالیتهایشان علیه منافع نظام به کلی از صحنه سیاسی خارج شوند.