به گزارش افکارخبر، دو آیت‌ا… که طی ماه‌های اخیر اختلاف‌سلیقه‌ها و روایت‌هایشان به عرصه رسانه‌ها وارد شده است، روندی که شاید مطلوب دو طرف هم نباشد اما تداوم آن منجر به رسانه‌ای شدن شده است و گریزی از آن نیست. هاشمی سیاستمدار و مصباح ایدئولوگ نباید با یکدیگر مشکلی داشته باشند اما اختلافات از جایی آغاز می‌شود که آیت‌ا… مصباح یزدی حضور در عرصه فعالیت‌های سیاسی را چاشنی تئوری‌پردازی می‌کند و به صورت علنی وارد عرصه می‌شود و هاشمی که برنامه مصباح را پیش‌بینی کرده بود برخی تناقضات نظریات مصباح با سیاست ورزی انقلابی را یادآور می‌شود و در مواقعی که سخن در لفافه اثربخش نباشد مجبور به بیان علنی می‌شود.

آرمان نوشت: آنچه این روزها بیش از همه در چالش میان دو آیت‌ا… به چشم می‌خورد بازگشت به گذشته آنهاست بویژه دوران مبارزه با رژیم سابق و اعتماد امام خمینی(ره). مصباح یزدی از ورود به مسایل روز با ذکر نام آیت‌ا… هاشمی پرهیز می‌کند چرا که به‌خوبی به نقش‌آفرینی او در عرصه سیاست آگاه است و بهتر از آن واقف به شکست تفکر سیاسی خود در انتخابات‌های چندین سال اخیر چه آن زمان که احمدی‌نژاد را تا عرش بالا آورد و سپس از این حمایت‌ها پشیمان شد و چه دوره‌ای که جلیلی را تحت حمایت انتخاباتی در سال۹۲ قرار داد و نتیجه‌ای کسب نکرد.

پس او به گذشته می‌رود تا شاید از آنچه که دیگر در اذهان باقی نمانده است روایت‌هایی داشته باشد که بتواند وزنه ترازوی خود را در مقابل هاشمی کمی تراز نماید. رقابت سیاسی آیت‌ا… مصباح‌یزدی و آیت‌ا… هاشمی از سال‌ها پیش به‌ویژه پس از انتخابات سال ۸۴ و روی کار آمدن محمود احمدی‌نژاد پررنگ‌تر شد اما شاید مهم‌ترین اختلاف این دو حوزوی را بتوان به جایگاه مردم در اندیشه سیاسی آنان نسبت داد.

آیت‌ا… مصباح‌یزدی در این باره رای مردم را مشروعیت‌‌‌‌بخش نمی‌داند و معتقد به الهی بودن مشروعیت حاکم اسلامی است. او رای مردم را مقبولیت می‌داند. سایت شخصی آیت‌ا… مصباح به نقل از وی در تفسیرش از نگاه امام خمینی‌(ره) به شأن رای مردم نوشته است: «کسانی که فرمایشات حضرت امام(ره) را در سخنرانی‌ها و کتاب‌هایشان دیده باشند، می‌دانند که امام(ره) از لفظ حکومت اسلامی استفاده می‌کردند، اما از آنجا که واقعه انقلاب در این جهان اتفاق می‌افتد و جهان می‌خواهد بداند چه حکومتی در ایران قرار است بر سرکار بیاید، امام از ادبیات سیاسی روز استفاده کرده و منطقی را اتخاذ کردند که مورد توافق و فهم دیگران باشد.»

از سوی دیگر اما آیت‌ا… هاشمی نقطه مقابل نظر او را دارد و تفسیر دیگری از نگاه امام(ره) ارائه می‌دهد. او معتقد است که جمهوریت نظام به اندازه اسلامیت نظام دارای ارزش است. هاشمی معتقد است براساس دیدگاه امام رای مردم تزئینی نیست! و بر همین اساس امام تاکید داشتند که میزان رای ملت است. اکنون دو انتخابات مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی آوردگاه جدیدی پیش روی این دو روحانی قرار داده است.