به گزارشافکارخبر، براساس بند ۵ مقدمه برجام؛ اعضای ۱ + ۵ و ایران اسنادی را امضا خواهند کرد که در آن تعهد قوی در پروژه مدرن سازی راکتور اراک قبل از " روز اجرای برجام " بیان شده است که متضمن نقشه راه برای مدرن سازی راکتورخواهد بود و مسئولیت اعضای ۱ + ۵ را تعریف می‌کند و متعاقبا قراردادهایی براساس آن منعقد می‌شود.

آقاپوراعضای تشکیل دهنده گروه کاری کمک های لازم ایران را برای بازطراحی و بازسازی راکتور، مطابق با قوانین ملی خود، فراهم خواهند کرد به صورتی که ساخت و راه اندازی ایمن و به موقع راکتور مدرن را امکان پذیر سازد.

طبق گفته سخنگوی سازمان انرژی اتمی مذاکرات و گفت‌وگوهای ایران با چین در خصوص بازطراحی راکتور اراک و ساخت راکتورهای کوچک ACP۱۰۰ انجام می شود.

از سوی دیگر پس از سفر رییس سازمان انرژی اتمی کشورمان به چین، رسانه‌ها و مطبوعات این کشور این خط خبری را دنبال کردند که چین در اجرای طرح های هسته‌ای ایران پس از توافق وین پیشرو دیگر کشورها خواهد بود.

گفتنی است با اینکه چین پذیرفته است نقش اصلی را در کارگروهی برعهده بگیرد از جمله بازطراحی رآکتور اراک اما بخشی از این کار نیز بر عهده آمریکا خواهد بود و گفته می‌شود قرار است نشست سه جانبه ایران، آمریکا و چین دردر حاشیه اجلاس عمومی سازمان بین المللی انرژی اتمی برگزار شود و باید دید ایالات متحده امریکا در این زمینه چه فعالیتی خواهد داشت.

همچنین ایران قراردادی برای ساخت دو رآکتور هزار مگاواتی با روسیه هم امضا کرده اما این درحالی است که رسانه‌های چینی از سرمایه گذاری کلان در بخش‌های نفت، گاز و صنایع ایران به زودی خبر می‌دهند که همه اینها نشان از عصر جدید روابط ایران با این کشور دوست دارد.

در چین راکتورهای آب سنگینی به مانند اراک وجود دارد و چینی‌ها در مورد این نوع راکتورها تجربه‌های خوبی دارند رآکتور تحقیقاتی پکن با بهره گیری از امکانات آب سنگین، کارایی قابل توجهی برای تولید محصولات هسته‌ای دارددر همین رابطه سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشورمان با اشاره به پیشرفت چینی‌ها در ساخت نیروگاه های بمی‌گوید؛ چینی‌ها آماده هستند که در ساخت این نیروگاه‌ها به ما کمک کنند و حتی برای دادن تسهیلات مالی وفاینانس در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند‌.

کمالوندی با بیان اینکه حداقل ۱۲ نیروگاه باید در طی ۱۴،۱۵ سال آینده در کشور احداثشود، تاکید کرد: ما در این راستا ممکن است حتی از ظرفیت کشورهای اروپایی نیز استفاده کنیم تا خودمان در آینده نیروگاه ساز باشیم. ما کارهای سخت تری انجام داده‌ایم و ان شاء الله درمسیری قرار خواهیم گرفت که در آینده در زمره کشورهای مهم نیروگاه ساز در سطح جهانی شناخته خواهیم شد.

سال گذشته ایران طراحان رآکتورهای ایران در اقامتگاه نماینده خود در مقر سازمان ملل خلاصه‌ای از طرح دقیق خود(برای بازطراحی) را برای کارشناسان آمریکایی تشریح کردند و کارشناسان غربی بر این اعتقادند که این بازطراحی به طرز قابل ملاحظه‌ای، خوب است و این پیام را می‌رساند؛ ایران به دنبال بمب اتم نیست.

با پایان مذاکرات وین شاهد این امر بودیم که ایران و چین تشکیل کارگروه مشترک تغییر ساختار راکتور اراک را در دستور کار قرار دادند و طرفین اعلام کردند گفت‌وگوها درباره بازطراحی و بازسازی راکتور آب سنگین اراک به عنوان یکی از مباحثاصلی مذاکرات هسته‌ای بود که به ثمر نشست.

" محسن محمودی " در این باره به باشگاه خبرنگاران گفت: ما نسبت به برخی موضوعات مانند فعالیت اقتصادی و صنعتی نسبت به چین موضع داریم و یا به تعبیری دیگر بدبین هستیم.

وی ادامه داد: متأسفانه فکر می‌کنیم که چینی‌ها هیچ گاه تکنولوژی دست اولی نداشته‌اند اما کافی است نگاهی به تولیدات علمی این کشور نگاهی بیاندازیم همچنین حجم مقالات علمی و سرانه صنعتی آنها نشان از این دارد که چین در حال رقابت مناسبی در این زمینه است.

این کارشناس مسائل هستهای خاطر نشان کرد: کشور چین این توانایی را دارد که راکتور اراک را باز طراحی کند و به طور قطع همه این فعالیتها تحت نظارت آژانس خواهد بود همچنین ازآنجایی که به دیگر شرکا آنچنان نمیتوان اعتماد کرد پیش بینی میشود که همکاریها در این زمینه با چین قوت بیشتری بگیرد.