به گزارش افکارخبر، روزنامه لس‌آنجلس تایمز روز یکشنبه با اشاره به ناکامی جمهوری‌خواهان در سد کردن مسیر توافق هسته‌ای با ایران در کنگره، نوشته است که این پایان راه نیست و پیچیدگی‌های توافق هسته‌ای و همچنین نیاز به کسب اطمینان از اجرای صحیح آن، نشان می‌دهد که این مسئله دستکم در «آینده نزدیک» همچنان دستمایه بحث‌های سیاسی خواهد بود.

«دویل مک مانوس» نویسنده این گزارش با بیان اینکه جمهوری‌خواهان، توافق هسته‌ای را از لحاظ اهمیت برای باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا با طرح خدمات درمانی وی مقایسه می‌کنند، نوشته است که جمهوری‌خواهان قصد دارند از هر فرصتی برای اعلام نارضایتی از این توافق استفاده کنند، حتی اگر بدانند که اقداماتشان نتیجه‌ای در بر ندارد.

البته جمهوری‌خواهان تنها به اقدامات نمادین محدود نمانده و برنامه‌هایی نیز در دست دارند که به نوشته لس‌آنجلس تایمز، می‌تواند «توافق را پیش از آنکه به طور کامل اجرایی شود، تضعیف کند.»

طرح «باب کورکر» سناتور جمهوری‌خواه ایالت تنسی و رئیس کمیته روابط خارجی سنا برای تمدید ۱۰ ساله قانون تحریم‌های ایران، از جمله این برنامه‌هاست.

البته دولت اوباما نیز معتقد است که این قانون، که زیرساخت تمامی تحریم‌های یکجانبه واشنگتن علیه ایران است، باید تمدید شود، اما نه حالا، چراکه این قانون پایان سال آینده منقضی می‌شود و به عقیده کاخ سفید، تمدید زودهنگام آن «به تندروها در تهران اجازه می‌دهد که ایالات متحده را متهم کنند که حتی در صورت پایبندی ایران به تعهداتش، قصد ندارد به تحریم‌ها پایان دهد.»

نویسنده این مطلب همچنین به اظهارات برخی از نامزدهای جمهوری‌خواه انتخابات ۲۰۱۶ ریاست‌جمهوری آمریکا از جمله «مارکو روبیو» هم اشاره کرده که گفته‌اند در صورت پیروزی، تحریم‌های تازه‌ای به بهانه‌های غیرهسته‌ای علیه ایران وضع می‌کنند. این در حالی است که تهران اعلام کرده است که چنین اقدامی را تلاش واشنگتن برای احیای تحریم‌های رفع‌شده، به بهانه‌ای دیگر می‌داند. مک مانوس نوشته است که به نظر می‌رسد اغلب این طرح‌ها با هدف «کناره‌گیری ایران» از توافق، مطرح می‌شوند.

«سوزانه ملونی» تحلیلگر اندیشکده بروکینگز می‌گوید اگر کورکر یا روبیو موفق شوند، آن وقت «ایرانی‌ها قطعا با خشم پاسخ می‌دهند. آنچه مشخص نیست، این است که تهران تا کجا پیش می‌رود.»

به گفته ملونی، این احتمال وجود دارد که مقامات ایرانی در واکنش به این اقدام اعلام کنند که به صورت انتخابی موارد مشخصی از توافق را اجرا می‌کنند، که این امر در نهایت می‌تواند به مرگ برجام منجر شود.

نویسنده گزارش به هشدارهای اوباما مبنی بر اینکه «هر اقدامی لازم باشد» برای جلوگیری از دستیابی ایران به بمب انجام می‌دهد، نوشته است: «با این حال، دستیاران او می‌گویند که هدف بلند مدت رئیس‌‌جمهور، فراهم کردن امکان حرکت ایران به سمت و سویی میانه‌تر و نهایتا بی‌نیاز کردن ایالات متحده از اعمال تحریم‌، است.»

مک مانوس در پایان با بیان اینکه سوال اینجاست که پس از عمر ۱۵ ساله توافق، واشنگتن با چه ایرانی مواجه میشود، نوشته است: بنابراین، بقای توافقنامه در کنگره، تازه آغاز یک روند طولانی است. اجرایی کردن توافق، چه برای این رئیسجمهور و چه برای رئیسجمهور بعدی، آسان نخواهد بود. نمیتوان انتظار داشت منتقدان از انتقاد از توافقی که از آن تنفر دارند، دست بکشند. با این حال، آنها باید به جای تضعیف آن، آن هم پیش از اینکه هنوز اجرایی شده باشد، باید فرصتی برای موفقیت به آن بدهند.