به گزارش افکارخبر، عبور «برجام» از سد کنگره آمریکا که پنجشنبه گذشته با رای مثبت ۴۲ عضو دموکرات مجلس سنا میسر شد، پیروزی بزرگی را برای «باراک اوباما» رئیس جمهوری آمریکا رقم زد و در مقابل، جمهوریخواهان را که با حفظ اکثریت کنترل قوه مقننه ایالات متحده آمریکا را به دست دارند، به شکست کشاند.

با این حال، کمپین مخالفان از همان ابتدا می دانست که تلاش هایش برای به بن بست رساندن توافق هسته ای بی نتیجه خواهد بود چرا که اوباما به هر حال رای کافی برای وتو کردن لایحه ضد «برجام» را در دست داشت. از همین رو جمهوریخواهان با توجه به جو انتخاباتی که این روزها به مناسبت رقابت های ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ بر آمریکا حاکم است، سعی کردند تا شکست خود را با اعمال فشار بر افکار عمومی جامعه و تحریک آنها به مخالفت با توافق هسته ای جبران کنند.

شاید بتوان گفت جمهوریخواهان تا حد زیادی در رسیدن به این مقصود موفق بوده اند چرا که مردم آمریکا نسبت به اوایل حصول توافق هسته ای با بدگمانی بیشتری به آن نگاه می کنند.

در همین راستا نظر سنجی جدید «سی ان ان» نشان می دهد که به واسطه تبلیغات منفی جمهوریخواهان، ۵۹ درصد از مردم آمریکا مخالف رویکرد اوباما در مذاکرات هسته ای ایران هستند و تقریبا نیمی از آنها فکر می کنند شاید بهتر بود کنگره این توافق را رد می کرد. در این میان ۳۷ درصد آمریکایی ها می گویند که ایران به احتمال خیلی زیاد از عمل به تعهدات هسته ای خود طفره خواهد رفت. البته ناگفته نماند که در این نظرسنجی شمار جمهوریخواهانی که ایران را بی اعتماد می خوانند بالطبع بیشتر است و شمار آنها به ۸۳ درصد می رسد حال آنکه در میان دموکرات ها این رقم تقریبا به نصف کاهش یافته و ۴۴ درصد است.

ناگفته نماند که چندی پیش سایت «پولیتیکو» با تحلیل نظرسنجی هایی که در آمریکا پیرامون توافق هسته ای ایران صورت می گیرد، اختلاف فاحش میان نتایج به دست آمده را فراتر از درصد خطای در نظر گرفته شده در هر نظرسنجی عنوان کرده و آن را ناشی از اعمال سلیقه در نحوه طرح پرسش های ارائه شده به مخاطب آمریکایی می داند. به گفته یکی از تحلیلگران، اگر در متن پرسش مطرح شده توضیح جامعی از توافق هسته ای ایران داده شود، نتیجه مثبت است حال آنکه طرح سؤال بدون زمینه چینی به نتیجه منفی یا سردرگمی مخاطب منجر خواهد شد.

اگرچه برجام از آزمون کنگره سربلند بیرون آمده و در نهایت این رای مردم آمریکا نیست که سرانجام توافق هسته ای را رقم می زند، اما نتایج نظرسنجی سی ان ان می تواند زنگ هشداری باشد برای اوباما و سایر دموکرات ها که اگر اوضاع به همین نحو پیش برود، جمهوریخواهان می توانند از اهرم مخالفت افکار عمومی آمریکا به عنوان حربه ای برای تغییر مسیر انتخابات ریاست جمهوری سود ببرند.