به گزارش افکارخبر، وزرای خارجه اتحادیه عرب روز گذشته در بیانیه پایانی خود در صد و چهل و چهارمین دوره شورای این اتحادیه با این ادعا که ایران در امور داخلی کشورهای عربی دخالت می‌کنند، از ایران خواستند که دست از این دخالتها بردارد.

در این بیانیه همچنین تأکید شد که روابط همکاری بین کشورهای عربی و ایران باید مبتنی بر حسن همجواری باشد و از توسل به شیوه‌های زور و تهدید در این روابط خودداری شود.

وزاری اتحادیه عرب همچنین از شورای امنیت سازمان ملل خواستند که به وظایف خود در قبال محافظت از جان شهروندان فلسطینی و اموال و مقدسات آنها در قبال تجاوزهای اسرائیل عمل کنند.

در این بیانیه همچنین نسبت به پیامدهای تحریک احساسات عرب و مسلمانان و تلاش برای یهودی سازی مسجد الاقصی و تقسیم زمانی و مکانی این مکان مقدس و اجازه دادن به یهودیها برای نماز خواندن داخل دیوارهای آن، به اسرائیل هشدار داده شد.

اتحادیه عرب همچنین بر حمایت از دولت مستقل فلسطین دارای حاکمیت به پایتختی قدس شرقی تأکید کرد.

وزاری خارجه اتحادیه عرب در این بیانیه همچنین ضمن ابراز نگرانی نسبت به شدت گرفتن بحران سوریه و پیامدهای خطرناک آن برای آینده و امنیت و ثبات این کشور، از شورای امنیت خواستند که مسئولیتهای کامل خود را در قبال بحران سوریه پذیرفته و برای حل سیاسی بحران این کشور تلاش کنند.

وزاری اتحادیه عرب بر حمایت خود از مشروعیت در یمن به نمایندگی عبدربه منصور هادی رئیسجمهور فراری و مستعفی یمن تأکید کردند.