به گزارش افکارخبر، «یوکیا آمانو،» دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در سخنرانی خود در پنجاه و نهمین کنفرانس عمومی آژانس با اشاره به برنامه هسته‌ای ایران اظهار داشت: «شورای حکام بنده را مسئول بررسی و تأیید تعهدات ایران به اجرای مفاد برنامه جامع اقدام مشترک درخصوص برنامه هسته‌ای خود کرده است.»

وی افزود؛ همانطور که در برجام اشاره شده، ایران با اجرای پروتکل الحاقی موافقت کرده است. اجرای این پروتکل امکان دسترسی بیشتر بازرسان آژانس را به اطلاعات و مراکز هسته‌ای ایران فراهم می‌کند. اجرای پروتکل الحاقی پیش‌شرط ضروری برای اطمینان از وجود نداشتن برنامه‌های اعلام نشده هسته‌ای ایران است.

آمانو گفت: موافقت ایران با افزایش اقدامات شفاف‌سازی در چارچوب پروتکل الحاقی نیز موجب درک بهتر بازرسان آژانس از برنامه هسته‌ای این کشور خواهد شد.

دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد؛ بررسی و راستی‌آزمایی تعهدات هسته‌ای ایران در چارچوب پروتکل الحاقی باید از طریق بودجه ثابت و کمک‌های مالی فرابودجه‌ای تأمین شود.

وی تأکید کرد؛ ‌ ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ۱۴ ژوئیه سال جاری میلادی(۲۳ تیر) نقشه راهی را با هدف شفاف‌سازی برنامه‌‌های هسته‌ای پیشین و کنونی ایران و حل مسائل اساسی باقی‌مانده تا پایان سال جاری امضا کردند.

آمانو در پایان گفت: ایران طبق مفاد نقشه راه و به منظور حل مسائل باقیمانده، اسناد مرتبط و توضیحات کتبی را در اختیار آژانس قرار داده است. ما این اسناد را بررسی کرده و هفته گذشته سؤالات خود را درباره این اطلاعات، به ایران تسلیم کردیم.