به گزارش افکارخبر، منصور حقیقت‌پور امروز اظهار کرد: همچنان بررسی ابعاد مختلف برجام با حضور متخصصان و کارشناسان امر در مجلس در حال انجام است و تلاش جدی بر این است تا در یک حرکت تحولی بتوان زمینه تصویب نهایی مجلس را بعد از ارائه لایحه از سوی دولت فراهم کرد.

وی تصریح کرد: نکته مثبت شکست جمهوری‌خواهان در سنا منزوی شدن جریان تندروی آمریکا و به دنبال آن بازگشت دنیا بر مدار منطق است و باید این حرکت تحولی اساسی پیدا کند.

عضو کمیسیون ویژه برجام مجلس با تأکید بر این مسئله که برجام آغاز راه است، اضافه کرد: البته باید توجه داشته باشیم که در این ماجراجویی‌های اخیر آمریکا اختلاف بین جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها که سگ زرد برادر شغال است و دموکرات‌ها نیز در برخی سیاست‌ها همانند جمهوری‌خواهان علیه ایران هستند، بنابراین باید بدانیم که در هر بابی که از برجام باز شود ملت غیور ایران در مقابل آمریکای تا دندان مسلح ایستاده است.

حقیقت‌پور افزود: باید فرمایشات مقام معظم رهبری را از یاد نبریم که اعلام کردند به هیچ‌وجه نباید به دشمن اجازه ورود در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را داد.

سرپوش گذاشتن بر حادثه تلخ بیت‌الله‌الحرام فریبکاری سعودی‌هاست

نماینده مردم اردبیل، ‌ نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این حادثه نشان داد که کشور عربستان لیاقت و شایستگی مدیریت کنگره عظیم حج را ندارد و به بهانه‌های مختلف سعی می‌کند تا حوادثی که خود آنها در رخداد آن مقصر بودند به مسائل غیرمرتبط دیگر ربط بدهند.

وی یادآور شد: اینکه عربستان شایستگی لازم را در برگزاری کنگره عظیم حج ندارد، تردیدی نیست، اما جای تأسف اینجا است که سران این کشور درصدد سرپوش گذاشتن بر اصل قضایا و حادثه مسجد‌الحرام هستند، در حالی که اگر زوایای آن مشخص شود مقصران این حادثه شاهزاده‌ها و عوامل دربار سعودی‌ها هستند که به هر دلیل قصد توسعه و ساخت و ساز را در اطراف مسجدالحرام دارند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اگر کشور عربستان که مدعی مرکزیت حاکمیت اسلام است قبل از اعزام حجاج ساخت و سازها و برخی اقدامات عمرانی را در اطراف حرم رسول‌الله جمع‌آوری می‌کرد امروز چنین اتفاق تلخ و تأسف‌باری در عربستان برای زائران کشورهای مختلف رخ نمی‌داد، در حالی که حضور سلمان در محل این حادثه و دیدار با مجروحان این اتفاق تلخ تنها نمایشی برای سرپوش گذاشتن بر تخلفات آشکار فرزندان وی است که در احداثتأسیسات اطراف بیت‌الله الحرام دست داشتند.

این مسئول در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: باید همه کشورهای اسلامی در این موضوع که دچار خسران و زیان شده‌اند پیگیر مسئله باشند و خارج از فضای حج از طریق نهادها و سازمان‌های بین‌المللی ابعاد این حادثه را پیگیری و مقصران آن را به سزای اعمالشان برسانند.

حقیقت‌پور متذکر شد: چنین رخدادی در موسم حج که البته سابقه آن را در سال‌های گذشته نیز در کارنامه ننگین سعودی‌ها شاهد هستیم نشان از بی‌لیاقتی و ناشایستگی سعودی‌ها است که در ماجرای‌های اخیر به هر بهانه‌ای تلاش می‌کنند تا دست پیش بگیرند تا پس نیفتند.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی از عربستان به عنوان خائن‌الحرمین یاد کرد و ادامه داد: این کشور به جای آنکه در فکر دریافت میلیاردها دلار درآمد از محل انجام مناسک حج باشد سعی کند تا امکانات و بستر رفاهی خوبی را برای حجاج فراهم کند؛ همه ساله به عناوین و حوادثمختلف اسباب کشته شدن حجاج را فراهم می‌آورد که این خود جای تأسف دارد.

وی از وزارت امور خارجه کشورمان خواست تا در این قضیه ورود پیدا کرده و پیگیریهای لازم را از طریق نهادهای بینالمللی و جهانی انجام دهد.