همکاری مشترک گروه آریان و جیپسی کینک

«پیام صالحی» خواننده این آلبوم «حس» گفت: کار من با «محمدرضا گلزار» نوازنده سابق گیتار گروه آریان و بازیگر فعلی سینما فرق می‌کند و من موسس گروه آریان هستم و اگر من از آریان جدا شوم این گروه دیگر وجود نخواهد داشت.

به گزارش سر ویس فرهنگ و هنر " افکار "؛ ایسکا نوشت: نشست خبری آلبوم مویسقی «حس» با حضور «پیام صالحی» خواننده این آلبوم، «نیما وارسته» تنظیم‌کننده آهنگ‌های این آلبوم، «مصطفی محمودی» روابط عمومی دنیای هنر و «علی الموتی» نماینده و مشاور بخش موسیقی شرکت تصویر دنیای هنر در پردیس سینمایی ملت با حضور خبرنگاران برگزار شد.

در ابتدای این نشست پیام صالحی اظهارداشت: آریان خانه من است و از آن جدا نمی ‌شوم. ده سال است که این گروه کار می‌کند و قرار است سال‌های سال نیز با هم کار کنیم در این ۱۰ سال همیشه آریان ژانری متفاوت در بازار موسیقی ارائه کرده است که این ژانر، ماندگار شده و به نام آریان ثبت شده است و نمی‌توان یک دفعه موسیقی الکترونیک را به آن وارد نمود.

وی افزود: دوست داشتم در ژانر موزیک الکترونیک اجرایی داشته باشم به همین خاطر آلبوم «حس» را تولید کردم. چند وقت دیگر یعنی تقریبا دو روز دیگر نیز به همراه گروه آریان ایران را به مقصد آمریکا برای برپایی کنسرت در ۶ ایالت این کشور ترک خواهیم کرد که در مدت سفر آلبوم حس نیز در ایران پخش شده است.

وی خاطرنشان کرد: این آلبوم با صحبت ساده ای بین من و نیما وارسته کلید خورد و تمام سعی ما این بود که این آلبوم در نوع خود منحصر به فرد باشد. حس، آلبومی با ۸ تراک است که درواقع تجربه ۱۰ ساله من در کار موسیقی به خصوص در بحثشناخت مخاطب است.

وی ابراز داشت: دراین آلبوم سعی کردم با ارائه موسیقی‌های آرام، شاد و درام برای هر نوع سلیقه‌ای یک تراک داشته باشیم و سعی شده در آن از اشعاری ساده استفاده کنم تا اشعار در ذهن بماند. این آلبوم در یکی از بهترین استودیو‌های آمریکا ثبت و میکس شده است تا بتواند شرکتی متفاوت از موسیقی‌ها به مردم نشان دهد.

خواننده گروه آریان گفت: کانال‌های تولید موسیقی بسیار دراز است. گاه بچه‌ها و تولیدکنندگان موسیقیی عطای تولید موسیقی را به لقایش می‌بخشند. هرچند در این بخش موسیقی نیز گاه کارهای خوبی دیده می‌شود اما به خاطر استودیوهای غیراستاندارد و اشعار ناموزون، این نوع موسیقی لطمه بزرگی به تنه موسیقی می‌زنند.

وی تصریح کرد: متاسفانه به خاطر نبود حق کپی رایت در ایران نه تنها این آلبوم موسیقی بلکه بیشتر کارهای تولیدی و فرهنگی تاریخ مصرف بسیار کوتاهی دارد ولی من مانند همیشه همان خواسته همیشگی را اینجا نیز بیان می‌کنم و از مردم می‌خواهم که اجازه دهند این صنعت رشد کند و روی پای خود بایستد.

صالحی درادامه افزود: در این آلبوم علاوه بر تصویر دنیای هنر، چرم مشهد و مبلمان سون حامیان من بودند. یکی از اهداف اصلی من این است که در این کار پیشرفت کنم. برای همین از هم‌اکنون ۶ تراک آلبوم بعدی را نیز با کمک «نیما وارسته» آماده کرده‌ایم و برای این نام حس را به روی این آلبوم گذاشتم که بتوانم حس درونیم را به مخاطب برسانم همان طور که در تمامی قطعات از کلمه حس نیز استفاده شده است.

بازیگرفیلم «پرنسیب» یادآورشد: بعداز اینکه از کنسرت و تور آمریکا بازگشتم؛ مطمئنا کارهای خود را در زمینه تولید آلبوم و نیز بازی در سینما ادامه خواهم داد. البته کنسرت‌هایی نیز خواهم داشت ولی این‌بار نه با آریان بلکه با گروه زیر بارون که این کنسرت‌ها بعداز محرم و صفر خواهد بود. ازطرفی کسی که بخواهد چنین کار موسیقایی فاخری را عرضه کند؛ باید ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان هزینه کند. برای همین کسی که حامی نداشته باشد، نمی‌تواند چنین کاری ارائه نماید و این چنین کاری برایش توجیه اقتصادی ندارد.

پیام صالحی در پاسخ به سئوال خبرنگاری در مورد جدا شدن قطعی‌اش از گروه آریان عنوان داشت: کار من با «محمدرضا گلزار» نوازنده سابق گیتار گروه آریان و بازیگر فعلی سینما فرق می‌کند، گلزار ترجیح داد که صرفا به سینما بپردازد، ولی من موسس گروه آریان هستم و اگر من از آریان جدا شوم این گروه دیگر وجود نخواهد داشت.

در بخش دیگری از این نشست پیام صالحی در پاسخ به سوالی هم که درباره‌ تعداد کم نوازندگان این آلبوم مطرح شده بود، خاطرنشان کرد: من در بطن جامعه‌ موسیقی بوده‌ام و به خوبی می دانم که بازار ما، بازاری بسیار نامرد است. اگر این کار بیرون بیاید و مخاطب نداشته باشد قطعا پس از این دیگر هیچ‌گاه نه موسسه تصویر دنیای هنر و نه هیچ تهیه‌کننده و کنسرت‌گذاری به سراغ ما نخواهد آمد. ما برای ساخت این آلبوم به همین شکلی که می‌بینید جدا از بحثمجوزها یک سال زمان گذاشتیم. علاوه بر این، کار این آلبوم بیشتر به سبک الکترونیک است و هارمونی درستی میان سازها وجود دارد.

در پایان این نشست پیام صالحی به عنوان سورپرایزی که برای این نشست در نظر گرفته بود از همکاری‌اش با گروه جیپ سی کینگ خبر داد و ابرازداشت: ما فکر می‌کنیم که موسیقی ایران هم مانند بسیاری از کشورها حالت بین‌المللی پیدا کند؛ به همین دلیل چندی پیش در گروه آریان آهنگی را به طور مشترک با کریستی برگ اجرا کردیم و اکنون هم برنامه‌ریزی کرده‌ایم که در آینده‌ای نه چندان دور با همکاری نیما وارسطه قطعه‌ای هم با گروه جیپسی کینگ داشته باشیم.

درادامه این نشست «نیما وارسته» هم درباره‌ آلبوم «حس» اظهارداشت: آنچه که باعثشده است که این آلبوم حالت متفاوتی داشته باشد، بحثرکورد آن است؛ ما اگرچه رکورد این آلبوم را در ایران تنظیم کردیم، اما برای تک ‌تک آهنگ‌های این آلبوم با آمریکا در تماس بودیم تا کیفیت این آلبوم در سطح بین‌المللی باشد و اکنون هم فکر نمی‌کنم که تاکنون آلبومی با این کیفیت وارد بازار شده باشد. همچنین با سازهای مختلفی در این آلبوم مورد استفاده قرار گرفته، آلبوم «حس» را کاری کاملا مدرن و متفاوت از آنچه تاکنون در آریان اجرا شده تبدیل کرده است.

در ادامه نشست «سهراب پاکزاد» هم که شعر و آهنگ اولین آهنگ این آلبوم با عنوان «حس» متعلق به اوست، در سخنانی کوتاه گفت: برای اولین‌بار است که برای یک هنرمند شعر می‌نویسم یا آهنگ می‌سازم، فکر می‌کنم که پس از این هم این اتفاق برای فرد دیگری نیفتد. من این شعر را با تمام حس نوشته‌ام و آهنگ آن را هم با تمام احساسم ساخته‌ام.

/ب.