به گزارش افکارخبر، همزمان با هفته دفاع مقدس، در میدان امام حسین(ع) تهران نمایشگاهی با هدف آشنایی مردم با روزهای حماسه و دفاع برپا شده و برخی تجهیزات آن سالها مانند قایق های تندروی عاشورا، برخی تانک ها و تصاویر جبهه های جنگ نیز به نمایش درآمده است.علاوه بر این موراد برخی موشک های جدید سپاه پاسداران نیز در این نمایشگاه در معرض دید علاقمندان قرار گرفته که موشک بالستیک قدر H، موشک زمین به دریای خلیج فارس و موشک ضدهوایی سام۶ از جمله آنهاست.

موشک قدر Hبا وزن ۱۷ تُن، طول ۱۶ متر، قطر ۱.۲۵ متر، دارای سرجنگی جداشونده و شدیدالانفجار با وزن ۶۵۰ کیلوگرم است که می تواند اهداف را در فاصله تقریبی ۱۷۰۰ کیلومتر کاملا منهدم کند.

سوخت این موشک مایع بوده و سقف پرواز آن نیز ۴۰۰ کیلومتر است.

این موشک امسال نیز در رژه بزرگ نیروهای مسلح در ۳۱ شهریورماه حضور داشت.

موشک خلیج فارس

این موشک در بهمن ماه ۱۳۸۹ توسط نیروی هوافضای سپاه با موفقیت آزمایش شد تا «خلیج فارس» به عنوان اولین موشک بالستیک مافوق صوت ایرانی علیه اهداف دریایی نام بگیرد.

رسم بر این است که برای مقابله با اهداف دریایی نظیر رزم‌ناوها و شناورهای سنگین، موشک‌های کروز به کار گرفته شوند(مانند هدف قرار دادن ناوچه ساعر در جنگ ۳۳روزه) اما این نوع از موشک، چالش‌های خاص خود را دارد که از جمله آن می‌توان به سرعت پایین موشک اشاره کرد که احتمال هدف قرار گرفتن آن را پیش از اصابت به هدف افزایش می‌دهد.

موشک «خلیج فارس» با شعاع بُرد عملیاتی ۳۰۰ کیلومتر به صورت هدایت ترکیبی عمل می‌کند به طوری که جستجوگر آن در فاز نهایی بر روی هدف قفل کرده و در این حالت، شناور دشمن هیچ راه گریزی از اصابت آن که کلاهکی با حدود ۴۵۰ کیلوگرم مواد منفجره دارد، نخواهد داشت.

سوخت موشک خلیج فارس، جامد است و این موشک توسط مرکز تحقیقاتی نیروی هوافضای سپاه طراحی و توسط وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح تولید شده و یکی از شاهکارهای سردار شهید حسن طهرانی‌مقدم به حساب می‌آید.

خلیج‌فارس در حقیقت نسل جدیدی از موشک‌ فاتح ۱۱۰ محسوب می‌شد اما با توجه به شکل طراحی دماغه این موشک می‌توان به تفاوت بین «خلیج فارس» و «فاتح» پی برد.

موشک خلیج فارس در نوک کلاهک خود از یک سامانه الکترواپتیک پیشرفته برای کشف اهداف در هنگام بازگشت به جو بهره می‌برد که این امکان را به موشک می‌دهد تا در زمان حمله، مستقل بوده و خود اقدام به کشف هدف کرده و خود را به سمت هدف هدایت کند.

این موشک ۹ متری، وزنی در حدود ۳۷۳۰ کیلوگرم و قطری به اندازه حدود ۷۰ سانتی متر دارد.

موشک سام ۶

سامانه موشکی سام ۶ با ماموریت کشف، شناسایی و درگیری با اهداف در ارتفاع کم و متوسط از دیگر موشک های به نمایش درآمده در میدان امام حسین(ع) است.

بُرد راداری این سامانه ۶۵ کیلومتر و بُرد موشک آن نیز ۲۴ کیلومتر است و می تواند اهداف را در ارتفاع ۹ کیلومتری مورد هدف قرار دهد.

انواع هواپیماهای بدون سرنشین نیز در این نمایشگاه حضور دارند.