به گزارشافکار خبر،بابک دین پرست قائم مقام وزیر کشور در اموربین‌الملل گفت: نشست اکسکام با حضور مقامات عالی رتبه کشورهای عضو، سازمان‌های مردم نهاد و اهداکنندگان بین‌المللی از ۱۳ تا ۱۷ مهر در ژنو برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: رحمانی فضلی قرار است علاوه بر سخنرانی در اجلاس شصت و ششم کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان(اکسکام) با مقامات عالیرتبه کشورهای پاکستان، افغانستان و کمیسر عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان دیدار و گفت‌وگو کند.

رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت کشور با یادآوری اینکه با ابتکار و پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و موافقت سایر اعضا، اجلاس امسال اکسکام به موضوع پناهندگان افغانستانی اختصاص یافته است، تصریح کرد: در این نشست مسائل و معضلات پناهندگان افغانستانی مورد بحثو بررسی قرار می‌گیرد و هیأت عالی‌رتبه کشورمان در این اجلاس بر ضرورت بازگشت داوطلبانه و پایدار توام با حفظ کرامت و عزت پناهجویان افغانستان به کشور خود تاکید دارد.

اجلاس سالانه کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان موسوم به اکسکام همه ساله در نیمه اول مهر ماه در مقر سازمان ملل متحد در ژنو با حضور نمایندگان کشورهای عضو برگزار م شود و مسایل مربوط به پناهندگان مورد بحث و تبادل نظر قرار میگیرد.