به گزارش افکارخبر، روزنامه وال‌استریت‌ژورنال می‌نویسد با توجه به تلاش روسیه برای تحکیم اتحاد با ایران در مسأله سوریه تبدیل به چالشی برای دولت باراک اوباما و متحدین اروپایی آن شده است. " علی‌رغم توافق هسته‌ای جولای، جبهه‌های نبرد در خاورمیانه عمیق‌تر شده‌اند. "

" به نظر می‌رسد روسیه به صورت فزاینده‌ای مایل است روابط خود با تهران را به منظور پشتیبانی از بشار اسد در دمشق و همکاری در سایر مسائل، تقویت کند. در همین حین، با توجه به تلاش عربستان سعودی برای جلوگیری از افزایش تأثیرگذاری بیشتر ایران در منطقه، جنگ‌های نیابتی در منطقه شدید‌تر شده‌اند. "

وال‌استریت‌ژورنال می‌گوید مقامات سعودی در سازمان ملل به وضوح اعلام کردند که نمی‌خواهند ایران در هر نوع گفتگوی منطقه‌ای حضور داشته باشد.

" پس از توافق ۱۴ جولای، باراک اوباما و دیگر مقامات آمریکایی به صورت علنی اظهار امیدواری کردند که توافق هسته‌ای می‌تواند پنجره‌ای برای همکاری گسترده‌تر بین غرب و تهران باز کند، در همین حین مقامات اروپایی اعلام داشتند که این امر نشان داد غرب می‌تواند علی‌رغم بحران اوکراین، برای کاهش تنش‌های بین‌المللی با روسیه همکاری کند. "

لارنس نورمن، نویسنده وال‌استریت‌ژورنال، می‌گوید اروپایی‌ها انتظار داشتند پس از تفاهم هسته‌ای با ایران برای ایجاد صلح در سوریه و یمن همکاری کنند و فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نیز از ایجاد چارچوبی برای کنار هم آوردن ایران و عربستان سخن می‌گفت، " اما تاکنون هیچ یک از این تلاش‌ها نتیجه‌ای نداشته است. "

اختلافات درباره بحران سوریه و یمن هنوز ادامه دارد و روابط بین ایران و عربستان بالاخص پس از فاجعه منا شدیدتر شده‌اند اما مهمترین عاملی که باعثدور شدن تهران از غرب شده تحکیم اتحاد با روسیه است.

"علیرغم دیدار تقریبا ۹۰ دقیقهای بین اوباما و پوتین در روز دوشنبه که هر دو طرف آن را سازنده خواندند، اعلام اتحاد ضد تروریسم بین روسیه، ایران و عراق در آستانه دیدار سران کشورها و حملات روسیه در سوریه، مسکو و واشنگتن را در مسیر رویارویی احتمالی قرار داده است."