به گزارش افکارخبر، عبدالرضا رحمانی‌فضلی وزیر کشور در دیدار با " عبدالقادر بلوچ " وزیر امور ولایات و امور مرزی پاکستان که در حاشیه شصت و ششمین اجلاس کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان(اکسکام) در ژنو برگزار شد، با تسلیت به مناسبت کشته‌شدگان حجاج پاکستانی در حادثه منا، بر کوتاهی کارگزاران مناسک حج و ضرورت نقش‌آفرینی مناسب کشورهای مسلمان جهان برای تأمین امنیت حجاج تأکید کرد.

وی با بیان اینکه توسعه همکاری‌های همه‌جانبه با کشورهای منطقه، به خصوص همسایگان از برنامه‌ها و اولویت‌های دولت جمهوری اسلامی ایران می‌باشد، بر ارتباط مستقیم بین امنیت با توسعه پایدار و ضرورت همکاری‌ها به منظور ارتقاء سطح معیشتی مرزنشینان در مرز مشترک اشاره کرد.

وزیر کشور با تأکید بر ضرورت ارتقاء همکاری دو تهران – اسلام‌آباد از طریق اجرایی نمودن موافقت‌نامه امنیتی و برخورد جدی با گروه‌های جنایتکار و تروریست‌ها، گفت: جلسات مربوط به هیئت‌های مرزبانی دو کشور باید به طور منظم برگزار شود.

رحمانی‌فضلی با بیان اینکه باید کنترل جدی‌تر در مرز مشترک به منظور جلوگیری از ورود مواد مخدر، ‌ اتباع غیر مجاز به ایران از سوی پاکستان صورت گیرد، بر فعال‌سازی و توسعه بازارچه‌های مرزی موجود در مرز مشترک تأکید کرد.

همچنین در این دیدار " عبدالقادر بلوچ " وزیر امور ولایات و امور مرزی پاکستان ضمن تسلیت به مناسبت فوت جانباختگان حجاج ایرانی در حادثه دردناک منا، بر اسفبار بودن حادثه منا و ضرورت اتخاذ تمهیدات لازم در جهت تأمین امنیت حجاج و افزایش دغدغه در بین کشورهای اسلامی تأکید کرد.

وی با بیان اینکه پاکستان به توسعه همکاریهای مشترک امنیتی با جمهوری اسلامی ایران نگاه ویژهای دارد، از آمادگی کامل اسلام آباد برای تقویت کنترل مرز مشترک و مقابله جدی با ترانزیت مواد مخدر و قاچاق انسان و کالا خبر داد.