به گزارش افکارخبر، نمایندگان در نشست علنی امروز(یکشنبه ۱۹ مهر) مجلس شورای اسلامی، با تغییر دستور نشست علنی امروز مجلس با ۱۳۳ رأی موافق، ۹۶ رأی مخالف و ۱۰ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۴ نماینده حاضر موافقت کردند.

طرح بررسی برجام در صحن مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

تهدیدات به صالحی و ظریف را جدی نمی‌گیریم

معاون پارلمانی رئیس جمهور با اشاره به تهدید وزیر خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی از سوی یکی از نمایندگان در جلسه علنی امروز گفت: ما این گونه تهدیدات را جدی نمی‌گیریم.

مخالفان و موافقان طرح هسته‌ای چه گفتند؟

طرح یک فوریتی اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام پس از سخنان موافقان و مخالفان در صحن علنی مجلس با ۱۳۹ رأی به تصویب نمایندگان رسید.


مجلس با کلیات طرح برجام موافقت کرد

در جلسه علنی امروز برای کلیات طرح فوریتی برجام رای گیری به عمل آمد که به تصویب نمایندگان رسید.

با توافق مخالف نیستیم

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما با توافق مخالف نیستیم، گفت: ما به دنبال گرفتن حق قانونی ملتیم و از این رو دغدغه‌هایمان را بیان می‌کنیم.

از اشکهای جلالی برای برجام تا زاکانی: آقای رئیس صفر کنید/ صالحی: به من گفتهاند میخواهیم رویت سیمان بریزیم و همراه با راکتور اراک دفنت کنیم

اگر مذاکره کردیم در چارچوب بوده است

رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اگر مذاکره کردیم در چارچوب بوده است.

برجام لغزندگی دارد اما بیانیه سیاسی نیست

نماینده مردم شاهرود گفت: برجام لغزندگی دارد اما مذاکره است و بیانیه سیاسی نیست.

سند برجام را به رسمیت نمی‌شناسیم

نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه سند برجام را به رسمیت نمی‌شناسیم، گفت: توافق هسته‌ای سبب سلطه بیگانگان بر کشور می‌شود، چرا مسئولیت تأیید برجام را به گردن مجلس می‌اندازید؟!

طرح برجام شبیه بیانیه سیاسی است

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس گفت: طرح برجام بیشتر به یک بیانیه سیاسی معطوف است تا طرحی که بتواند چارچوب قانون‌گذاری را بگذارد.

طرح یک فوریتی برجام از دستور کار خارج شود

رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام در مجلس معتقد است طرح یک فوریتی اقدام متناسب و متقابل ایران در اجرای برجام با هزینه از دو فراکسیون اصولگرایان و رهروان ولایت آماده شده و موارد قانونی راجع به آن رعایت نشده است.

از اشکهای جلالی برای برجام تا زاکانی: آقای رئیس صفر کنید/ صالحی: به من گفتهاند میخواهیم رویت سیمان بریزیم و همراه با راکتور اراک دفنت کنیم

نباید نسبت به برجام نگاهی یک بعدی داشته باشیم

نماینده مردم میانه در مجلس با بیان اینکه از آنجا که ما نماینده ملت هستیم باید منعکس‌کننده نظرات آنها باشیم، گفت: ملت صبور ایران با لحاظ کردن تمام مسائل و مشکلات و درک شرایط داخلی و بین المللی خواستار تنش زدایی و تعامل سودمند با دنیا هستند.

روایت قسم ابوترابی در کمیسیون ویژه برجام

موضوع تشکیل تیمی برای حمایت از برجام و تشکیل جلسات تقسیم کار در دفتر جناب آقای ابوترابی را جناب آقای زاکانی در یکی از جلسات کمیسیون ویژه برجام در اعتراض به آقای ابوترابی مطرح کرده بودند و و آقای ابوترابی نیز در همان جلسه قرآن را از جیب خود بیرون اورده بودند و سوگند یاد کرده بودند که این خبر کذب است و چنین طراحی که تشکیل جلساتی با هدف تقسیم کار برای مقابله با برجام صورت گیرد مطرح نبوده اما متاسفانه باز هم آقای زاکانی این اظهارات را مطرح می کنند.

بذرپاش: در آینده اسناد حرف می‌زنند

عضو هیات رئیس مجلس با بیان اینکه کسی مخالف برداشتن تحریم‌ها نیست، تصریح کرد: می‌توانستیم در مجلس برای این طرح کار بهتری انجام دهیم.

از اشکهای جلالی برای برجام تا زاکانی: آقای رئیس صفر کنید/کلیات طرح اقدام متناسب و متقابل دولت برای اجرای برجام تصویب شد


طرح برجام، طرحی فوری است


رئیس مجلس با بیان اینکه طرح برجام یک طرح فوری است، گفت: به طور حتم براساس آئین نامه نحوه رسیدگی به این طرح‌ها با سایر موضوعات متفاوت است.

بذرپاش: در آینده اسناد حرف می‌زنند


عضو هیات رئیس مجلس با بیان اینکه کسی مخالف برداشتن تحریم‌ها نیست، تصریح کرد: می‌توانستیم در مجلس برای این طرح کار بهتری انجام دهیم.


برخی از وزرا حاضر به دفاع از برجام نشدند


نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با تأکید بر اینکه کلیه موافقتنامه‌ها باید به صورت لایحه به مجلس ارائه شود گفت: ‌ تمام لوایح در ابتدا باید در هیأت دولت تصویب شده و بعد به مجلس ارسال شود.


بررسی برجام باحضور اعضایی از فراکسیون‌های اصولگرا و رهروان


رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بر برگزاری جلسات مختلفی برای بررسی طرح برجام با حضور برخی اعضای فراکسیون‌های اصولگرا و رهروان تاکید کرد.


حسینیان: بدون دقت وارد بحثبرجام نشویم / پیرمؤذن: ملت خواهان تصویب برجام هستند


موافق و مخالف تغییر دستور بررسی طرح کمیسیون امنیت در خصوص برجام به بیان دلایل مخالفت و موافقت خود پرداختند.

از اشکهای جلالی برای برجام تا زاکانی: آقای رئیس صفر کنید/ صالحی: به من گفتهاند میخواهیم رویت سیمان بریزیم و همراه با راکتور اراک دفنت کنیم


طرح برجام زیرنظر شورای عالی امنیت ملی اجرایی شود

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما مخالف تدوین و ارائه طرح برجام بودیم اما از آنجایی که دولت می‌خواهد در اجرای این موضوع دستش باز باشد، اقدام به ارائه طرح کرده‌ایم، گفت: ما در این حوزه با دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی هماهنگ هستیم.

- حسینیان: بدون دقت وارد بحثبرجام نشویم / پیرمؤذن: ملت خواهان تصویب برجام هستند

- علی لاریجانی در مجلس: مذاکرات فرصتهای زیادی را در روزهای آینده برای ما فراهم خواهد کرد / تقاضای مذاکره از سوی غرب بود و نیاز آنها به این مذاکرات را نشان می داد

- جلسه بررسی برجام در مجلس / توکلی: برخورد با کمیسیون ویژه برجام مناسب نبود. کمیسیون ۴۰روز زحمت کشید و حقایقی از کمیسیون بیرون آمد که برخی خوششان نیامد / رسایی: آیا قرار است دولت برای ما ریل گذاری کند یا ما برای دولت برجام را هر کاری کنیم موافقتنامه است

- الیاس نادران در مجلس: کم کاری و فشار اقتصادی به جایی رسیده که صدای وزرای دولت هم در آمده است / چرا دولت ناکارآمدی خود را گردن تحریم می اندازد؟ اقتصاد مقامتی دولت کجاست؟ / دولت لایحه بدهد

- زاکانی خطاب به لاریجانی: شما در صحن مجلس از دو فراکسیون، دفتر رهبری و دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی هزینه کردید، در حالیکه دستخط دبیرخانه موجود است که اشکالاتی جدی به طرح شما گرفته اند /

- لاریجانی: حرفی که از دفتر رهبری می‌زنند خلاف است / دیشب با آقای شمخانی نشستیم و این طرح را بررسی کردیم که ایشان هم گفتند طرح خوبی است.

- زاکانی - ۲: کجای طرح مجلس فرمایش رهبری را مدنظر دارد / کمیسیون امنیت گزارش کمیسیون برجام را نادیده گرفته / برجام خطرات بزرگی برای کشور دارد / حرفهای صالحی، عراقچی، ظریف وشمخانی باهم تناقض دارد / بابرجام ۳۱سال طول میکشد بتوان ۱۹۱هزار سو داشت

- حسینیان: طرح برجام خلاف قانون اساسی است

روح الله حسینیان، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهردر مجلس شورای اسلامی گفت: چرا مجلس باید وارد کاری شود که از اصل خلاف قانون اساسی است و چرا می خواهند اینگونه مجلس را در مقابل عمل انجام شده قرار دهند؛ چرا که این موضوع از اساس خلاف اصول ۱۵۲،۷۷ و ۱۲۵ قانون اساسی است.

روح الله حسینیان همچنین طی تذکری گفت: چرا به ما می گویید، کاسبان تحریم؟ من نه تاکنون منافعی داشته ام و نه در اینده منافعی خواهیم داشت، اگر منافعی داشتم، برای مثال اگر الان حقوقم قطع شود، یک ریال پس انداز ندارم و ماه اینده نمی توانم ادامه زندگی دهم.

- صالحی آرزوی مرگ کرد!
صالحی گفت: ما بر اساس اصول و چارچوب مذاکره کردیم. آیا این اصول را ما تعیین کردیم؟؟ کف و سقفی برای ما تعیین شده است

وی افزود: سکوت کردم تا به امروز و هم اکنون ارزوی مرگ کردم

صالحی ادامه داد: امروز نماینده ای کنار من آمده و گفته است که سیمان بر روی تو میریزیم و تورا به می کشیم. آیا این نحوه صحبت و بیان است؟ آیا سزای خدمتگزاران نظام این است؟

علی اکبر صالحی:

امروز با قسم جلاله به من گفتند سیمان می ریزیم رو تو و تو را می کشیم و دفنتان می کنیم در راکتور اراک.

آقایی در تلویزیون آمده میگه، این آقا(من) ۶۶ سال داره تا ده سال دیگر این مرده، این صحبت است / این نحوه سخن است؟ این نحوه سخن اسلامی است.؟

ما که قرار است سیمان به سرمان ریخته شود!!!! گوش کنید.

تا امروز سکوت کردم اما چند روز پیش آرزوی مرگ کردم.

امروز در مجلس به من گفتند سیمان میریزیم روی شما و دفنتان می کنیم.

مخالفان برجام سخنرانی دکتر صالحی در مجلس را مختل کردند

در زندگی ام هیچگاه توهین نکردم اقای نبوی عنایت کن شمایی که این همه وقت گذاشتید در بررسی برجام، دو دقیقه گوش کن و بعد فریاد بزنید


- امیرعباس مهریزی و عارفی خواهان برهم زدن صحبت های صالحی در مجلس بودند، سپس کاظم جلالی هروی و تابش آنها را به کنار کشیدند و درگیری لفظی میان آنها بوجود آمد

- علی اکبر صالحی: یک بار دیگر شهادت می دهم و زمان ثابت خواهد کرد هر تصمیم بگیرید محترم است.

متاسفانه این تواضع ما شده ضد مسئولیت ما من هیچ وقت نگتم کی هستم و چه کردم هر کاری کردیم برای خدا بوده نه جایگاه و مقام اجتماعی.

والله والله در مسایل هسته ای تحقیقات سر جا و غنی ساز سر جای خود خواهد بود.

تاریخ ثابت خواهد کرد دست بالاتر داشتیم.

ولله با کُندی روبرو نخواهیم شد

آمریکائی‌ها میخواستند آب سنگین نباشد، فردو نباشد تحقیقات نباشد اما همهشون سرجایش باقی خواهد ماند.

- اخطار رسایی:
بیش از ۲۵ نفر درخواست رای گیری علنی داریم.
ملت بدانید که یک دقیقه فیلم آقا رو نمیذارن پخش کنیم!