به گزارشافکارخبر،" حسن کاظمی قمی " سفیر سابق ایران در عراق و " اسماعیل کوثری " رئیس کمیته دفاعی مجلس شورای اسلامی در گفتگوی ویژه خبری امشب یکشنبه ۱۹ مهر به بررسی موضوع مبارزه با تروریسم پرداختند.

در ابتدای این برنامه حسن کاظمی قمی سفیر سابق ایران در عراق درباره علت ورود روسیه در مبارزه با گروه تکفیری در سوریه اظهار داشت: برای اینکه روشن کنیم چرا روسیه تصمیم گرفت به یک انقلاب نظامی از طریق هوایی علیه مواضع گروه های تکفیری و تروریسم که یکی از نماد آن داعش است ورود کند باید نگاهی کوتاه به تحول یک ساله اخیر داشته باشیم تا فضای جاری را برای ما روشن کند.

وی ادامه داد: حدودا خرداد سال گذشته همزمان که رژیم اشغالگر قدس مواضع مردم بی دفاع غزه را بمباران می کرد، گروه تکفیری داعش حملات نظامی خود را به داخل عراق با هدف سکوت نظامی سیاسی در بغداد می کرد.

سفیر سابق ایران درعراق اضافه کرد: حدود سه ماه طول کشید که جریان تکفیری هر نوع درایتی را در عراق از کشتار مردم بی دفاع تا تخریب اماکن مقدس و تاریخی و آواره کردن میلیون ها انسان انجام داد اما د راین سه ماه ما شاهد سکوت جامعه جهانی از جمله آمریکا هستیم که در تحولات عراق می بایست این دولت را در پرونده امنیتی برای مقابله با تروریسم کمک می کرد.

ائتلاف بین المللی علیه داعش با محوریت آمریکا زمانی شکل گرفت که ایالات متحده متوجه شد داعش نمی تواند به اهداف تعیین شده دست یابد

کاظمی قمی بیان داشت: بعد از سه ماه که در چارچوب برنامه طراحی شده، داعش نتوانست پایتخت عراق را تصرف کند آمریکا اعلام کرد که یک ائتلاف بین المللی علیه داعش را طراحی کرده و شکل گیری این ائتلاف زمانی بود که آمریکا متوجه شد داعش طبق برنامه نمی تواند اهدافی که از قبل برای آن تعریف شده را انجام دهد.

وی ادامه داد: در این زمان مرجعیت دینی و بسیج عمومی در عراق وارد عمل شد و درخواست عراق از جمهوری اسلامی ایران صورت گرفت و جمهوری اسلامی نیز همان طور که در سنوات گذشته به ملت عراق کمک کرده بود این بار نیز وارد صحنه شد.

سفیر سابق ایران در عراق ادامه داد: از شکل گیری ائتلافی که به بهانه مبارزه با داعش صورت گرفته بود اگر نگاهی به تحولات منطقه بیندازیم این ائتلاف نه تنها نتوانست داعش را مهار کند بلکه این جریان به کل منطقه تسری پیدا کرد و امروز مسئله داعش تنها دامن گیر عراق و سوریه نیست بلکه داعش و القاعده در جنوب یمن هم پای آمریکایی ها علیه مردم یمن می جنگند.

امروز خطر داعش کل منطقه را فرا گرفته


وی با بیان اینکه امروز داعش به شرق منطقه ما یعنی افغانستان و پاکستان گسترش پیدا کرده گفت: امروز خطر داعش کل منطقه را فرا گرفته و ائتلافی که به بهانه مبارزه با داعش شکل گرفته بود تنها یک ادعای کاذب بود.

کاظمی قمی با بیان اینکه امروز تروریسم در منطقه گسترش پیدا کرده اظهار داشت: از طرف دیگر در طول یک سال اخیر مشاهده می کنیم که بعد از مرگ ملک عبدالله رفتار سعودی ها در منطقه به سورت آنارشیسم امنیتی کشیده شده و سعودی ها از یک رقابت راهبردی به سمت یک خصومت راهبردی وارد عمل شدند.

سفیر سابق ایران در عراق اظهار داشت: اگر نگاهی به این تحولات بیندازیم مشاهده می کنیم شرایط منطقه از بعد امنیتی دچار یک وضعیت نابه سامان شده است.

بخش زیادی از جریان تروریستی متعلق به جمهوری شوروی سابق هستند


وی با طرح این سوال که چرا روسیه امروز وارد جنگ علیه تروریسم شده است گفت: روسیه امروز نگاه می کند که این حرکت تروریستی امروز در سوریه وجود دارد که با حمایت جدی استکبار، صهیونیسم و ارتجاع منطقه حمایت می شود اگر بتواند موفق شود، بخش زیادی از این جریان تروریستی که امروز در سوریه، یمن، افغانستان است متعلق به جمهوری هایی هستند که در شوروی سابق بودند و امروز یک تهدید بزرگی متوجه کشورهای آسیای مرکزی و چین و روسیه است.

وی ادامه داد: چین و روسیه به خوبی متوجه هستند که ائتلافی که توسط آمریکا شکل گرفته یک دروغ بوده و اگر با این شیوه های تروریستی که بدون مجوز سازمان ملل علیه نظام های سیاسی به ویژه نظام هایی که امروز در خط مقدم جبهه مقاومت هستند موفق شوند این نظام ها را نابود کنند این جریان تروریستی از منطقه روسیه، یمن و افغانستان می تواند پیروزمندانه وارد سرزمین خود شود.

وی در خصوص این که ائتلاف روسیه، سوریه و عراق و ایران تا چه اندازه می تواند موفق باشد گفت: حتی قبل از اینکه روسیه وارد عمل شود جمهوری اسلامی ایران با درک این خطر جدی در طول این چند دهه وارد صحنه مقابله با حرکت های تروریستی در عراق و سوریه شده بود.

جنگ های نیابتی جایگزین سناریوی اشغالگری آمریکا شده اند


وی ادامه داد: امروز گروه های تکفیری و جنگ های نیابتی که سعودی ها به راه انداختند یک سناریویی است که جایگزین سناریوی اشغالگری آمریکا شده چرا که امروز آمریکا نمی تواند اشغال گری کند بنابراین به دنبال یک آشوب سازنده است.

کاظمی قمی تصریح کرد: نگرانی هایی که کشورهای منطقه از مسئله تروریسم دارند به عنوان یک نقطه اشتراک برای ایجاد یک هم پیمانی است.

سفیر سابق ایران با اشاره به اینکه امروزه خطر تروریسم در محیط امنیتی پیرامون روسیه آمده است گفت: آمریکا نقش اولی را در این رابطه ایفا می کند.

وی با اشاره به اینکه امروزه لیبی به صورت یکپارچه در دست تروریست ها افتاده است گفت: دولت سوریه و روسیه مفهوم اصلی مقابله با تروریسم هستند زیرا پرونده امنیتی مربوط به دولت های آنها می شود.

سفیر سابق ایران در عراق با اشاره به اینکه دولت سوریه در مقایسه با سال ۲۰۱۲ از شرایط بهتری از مقابله با تروریسم برخوردار شده است اظهار داشت: خوشبختانه ارتش سوریه انسجام بیشتری پیدا کرده است لذا آزموده شده است.

بسیج استراتژی لاینفک دفاعی کشور است


کاظمی قمی با اشاره به اینکه سوریه توانست بسیج مردمی را شکل دهد ادامه داد: بسیج در شرکتمان جزو استراتژی های لاینفک دفاعی کشور به حساب می آید.

وی با بیان اینکه دولت سوریه نسبت به گذشته قوی تر شده خاطر نشان کرد: دولت سوریه نسبت به قبل قوی تر شده است زیرا در اوج ناامنی انتخابات برگزار کرد.

سفیر سابق ایران در عراق با اشاره به حمایت های روسیه از دولت سوریه در مقابله با تروریسم خاطر نشان کرد: باید به سوری ها در بعد زمینی کمک کرد.

کاظمی قمی با اشاره به سیاست اصولی جمهوری اسلامی ایران در منطقه گفت: این سیاست ها مربوط به احترام متقابل، عدم مداخله در امور دیگران، حسن همجواری، حمایت از مردم مظلوم در برابر متجاوزین، برخورد با اشغالگری است

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران در صحنه منطقه ای از دولت های سوریه، عراق و یمن حمایت می کند گفت: ایران سرافرازانه با جبهه مبارزه با تروریسم مقابله می کند.

تروریسم صلح و امنیت بین المللی را به خطر می اندازد


سفیر سابق ایران در عراق با تاکید براینکه تروریسم صلح و امنیت بین المللی را به خطر می اندازد بیان کرد: تروریسم مرز ندارد لذا کشورها و دولت هایی که از این پدیده شوم حمایت می کنند روزی با آن نیز مواجهه خواهند شد.

کاظمی قمی با تاکید براینکه جمهوری اسلامی ایران موضع بی طرف نخواهد داشت گفت: ایران از دولت ها برای حمایت وارد عمل می شود.

وی با اشاره به اینکه مقاومت در منطقه تبدیل به الگو شده است گفت: سناریوی جنگ نیابتی و تکفیر ناشی از شکست آمریکا و متحدینش در منطقه است.

سفیر سابق ایران در عراق با اشاره به اینکه امروزه آمریکایی ها ضعیف شده اند و دیگر توان قشون کشی نظامی ندارند افزود: در آینده با وجود شرایط منطقه ای شاهد گسترش چنین فضای ناامن خواهیم بود.

ضرورت شکل گیری الگوی امنیتی توسط کشورهای منطقه به صورت دسته جمعی

کاظمی قمی با تاکید براینکه باید الگوی امنیتی توسط کشورهای منطقه به صورت دسته جمعی شکل بگیرد خاطر نشان کرد: شرایط و تحولات منطقه امروزه پیچیده، ملتهب و در برخی مناطق بحرانی شده است.

اسماعیل کوثری در ادامه طی گفتگوی زنده تلفنی پیرامون شلیک موشک های روسیه از دریای خزر به تروریست ها گفت: اقدام موثری از سوی دولت روسیه پیرامون تروریست ها صورت گرفته است لذا آمریکایی ها دست به هر کاری می زنند تا این اقدامات مثبت را خنثی جلوه بدهند.

رئیس کمیته دفاعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به شکست آمریکا و ارتش ناتو در منطقه خاطر نشان کرد: تروریست ها توسط سیاست های آمریکا، انگلیس، رژیم صهیونیستی، دلارهای عربستان و آموزش ترکیه به وجود آمده اند.

وی با اشاره به اینکه موشک های روسیه دقیقا بر نقطه مورد نظر و هدف مقر تجمع نیروی انسانی و تجهیزات نظامی قرار گرفته بود شلیک کردند و نهایتا ممکن است دو سه موشک در بین راه افتاده باشد گفت: آمریکا درصدد است که موشک های روسیه را کم اثر جلوه دهد.

کوثری در ادامه در پاسخ به سوال دیگری پیرامون موشک عماد گفت: مسئله موشک باعثشده که دوستانمان در منطقه و فرا منطقه خوشحال و دشمنان ما خشمگین شوند.

رئیس کمیته دفاعی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه توانستیم این موشک را عملیاتی کنیم که در تحریم کامل به سر می بریم گفت: ما با اتکا به نیروهایمان و توانمندی داخلی کشورمان توانستیم این موشک را بسازیم و پیام بین المللی ما این است که می توان با اتکا به خود و توانمندی ها به شکوفایی رسید.

کوثری با اشاره به اینکه در اثر مواجهه با کوتاه ترین خطا در کوتاه ترین زمان پاسخ به دشمنان می دهیم تا پشیمان شوند گفت: مردم ایران نسبت به ۴۰ سال گذشته مستقل و مقتدر شده اند.

وی گفت: به کشورهای دوست پیام می دهیم که این توانمندی را می توانیم به سایر کشورها منتقل کنیم.