به گزارش افکارخبر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار سردبیران و مدیران مسئول رسانه‌های مهم جهان عرب، گفت: ۳۶ سال پیش ایران کشوری متحد با اسرائیل بود و نفت به این کشور صادر می‌کرد، اما با پیروزی انقلاب اسلامی این ارتباط به طور کامل قطع و ایران کشوری متحد با کشورهای اسلامی شد.

وی افزود: ایران از کشور و مردم فلسطین حمایت می‌کند، زیرا فلسطین کشوری مظلوم است که مورد ظلم قرار گرفته و باید از آن دفاع کرد و به همین دلیل است که دغدغه اسرائیل امروز جمهوری اسلامی ایران است.

رئیس مجلس درباره ارتباط ایران با سوریه و کشورهای عربی، گفت: علایق و پیوندهای تاریخی، دینی، سیاسی و فرهنگی میان ایران و کشورهای عربی وجود دارد و نگاه ایران به امت اسلامی یک نگاه استراتژیک است و این را عامل عزتمندی امت اسلامی می‌داند، اما از آن طرف کشورهایی هستند که تلاش دارند بین ایران و کشورهای اسلامی اختلاف ایجاد کنند.

لاریجانی اظهار داشت: یک روز مسئله شیعیان و سنی‌ها را به وجود می‌آورند و وقتی ما در جنگ ۳۳ روزه به امت حزب‌الله کمک کردیم، گفتند که چون اینها شیعه بودند ایران از آنها حمایت کرده است و حتی اطلاعات را به اسرائیلی‌ها می‌دادند، در صورتی که بحثما شیعه و سنی نبوده و اگر اینگونه بود چرا ما از حماس حمایت می‌کنیم.

وی تصریح کرد: برخی از قدرت‌ها سعی دارند در بین کشورهای عربی طرح ایران هراسی را به اجرا در بیاورند و اینکه ایران دارای قدرت نظامی زیادی است که مرزهای شما را تهدید می‌کند، اما سؤال ما این است که جمهوری اسلامی ایران درسال‌های گذشته به کدام کشور تاکنون حمله کرده است؟

رئیس مجلس با یادآوری جنگ ایران و عراق، اظهار داشت: در زمان صدام حسین، عراق را تحریک کردند که به ایران حمله کند و اکثر کشورهای عربی با عراق هم‌پیمان شدند و فقط کشورهای محدودی مثل سوریه کنار ایران ایستادند ولی بعد از اتمام جنگ ما تلافی نکردیم و حتی هنگام حمله به کویت، به آنها کمک کردیم.

لاریجانی درباره اختلاف میان کشورهای اسلامی، یادآور شد: این درگیری میان شیعه و سنی یک اختلاف داخلی نیست، زیرا در عراق سال‌ها این دو گروه در کنار هم زندگی مسالمت‌آمیزی داشتند و همه ما خوب می‌دانیم که اختلافات موجود از کجا ریشه گرفته است.

وی معادلات بین‌المللی و منطقه‌ای را در حال تغییر دانست و گفت: در زمان بحران مهم این است که ما درک درستی از شرایط موجود داشته باشیم و در این وضعیت ژله‌ای منطقه، بتوانیم کنار هم قرار بگیریم و به هم کمک کنیم.

رئیس مجلس در ادامه حمایت ایران از مردم عراق، سوریه، افغانستان و سایر کشورها را در جهت مبارزه با تروریسم و ایجاد امنیت و ثبات پایدار و حفظ تمامیت ارضی و یکپارچگی این کشورها دانست و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است تنها راه‌حل بسیاری از مشکلات منطقه مانند سوریه و بحرین از طریق گفت‌وگوهای داخلی قابل حل است و دخالت دیگر کشوری نمی‌تواند به امور داخلی آنها کمک کند.

لاریجانی تصریح کرد: امنیت منطقه تنها از طریق همکاری و مودت میان کشورهای داخل منطقه و بدون دخالت قدرت‌های غربی باید تأمین شود، زیرا کشورهای غربی به دنبال منافع خودشان در منطقه هستند.

وی درباره گروه تروریستی طالبان، گفت: زمانی از خانم " بی نظیر بوتو " نخست‌وزیر پیشین پاکستان که به شهادت رسید، پرسیدند که چرا شما طالبان را به وجود آوردید و وی در جواب آنها گفت که سر منبع یک مثلثبه وجود آورنده طالبان هستند که پاکستان یک ضلع آن است. آمریکا و انگلیس طراح و به وجود آورنده این گروه بود و امارات و سعودی‌ها هم حامی مالی آنها بودند.

رئیس مجلس با اشاره به نتایج مخرب جنگ و آوارگی هزاران انسان و دوری از خانه و کشورشان، اظهار داشت: ایران سال‌هاست که پناهگاه بیش از دو میلیون آواره بوده است و تاکنون هیچ کس از ما سؤال نکرده که چگونه و با چه پشتوانه‌ای هزینه اینها تأمین می‌شود اما اروپایی‌ها که به ۲۰۰ –۳۰۰ هزار آواره پناه داده‌اند، سر و صدا به راه انداخته و هیاهو به پا می‌کنند.

لاریجانی در پاسخ به سؤالی درباره روابط ایران و عربستان، گفت: ما همیشه به دنبال آن هستیم که با کشورهای منطقه، به خصوص کشورهای اسلامی روابط دوستانه و برادرانه‌ای داشته باشیم، اما اکنون مسائلی پیش آمده که برای ما قابل توجیه نیست. اختلاف با عربستان سر جزایر نیست، زیرا سوابق آن موجود است اما بمباران کشور ضعیفی مثل یمن برای ما توجیهی ندارد. چرا یک کشور مسلمان باید یک کشور مسلمان دیگری را موشک باران کند؟

وی تصریح کرد: مشکل کشورهای درگیر جنگ با دخالت نظامی و سیاسی دیگر کشورها قابل حل نیست.

رئیس مجلس همچنین درباره نحوه فعالیت احزاب در کشور، گفت: در ایران احزاب مختلفی فعالیت دارند و همه می‌توانند برای انتخابات کاندیداهای خودشان را معرفی نمایند و منعی برای حضور آنها وجود ندارد.

لاریجانی در پاسخ به سؤالی درباره طرح برجام و توافق هسته‌ای، اظهار داشت: در پارلمان بحث‌های خیلی جدی بر روی توافق هسته‌ای صورت گرفت و اختلاف نظرها هم در این خصوص جدی است و به همین دلیل کمیسیون برای این منظور تشکیل و گزارش آن در صحن علنی قرائت شد.

وی در ادامه افزود: کلیات طرح برجام هم در مجلس به تصویب رسید و از روز سه‌شنبه بررسی جزئیات آن آغاز می‌شود و امیدواریم که بتوانیم با بررسی کارشناسانه هر چه سریعتر درباره جزئیات به جمع‌بندی برسیم.

گفتنی است، در این باره جلسه سردبیران و مدیران مسئول رسانههای مهم جهان عرب از جمله "الاهرام"، "الدیار"، "النحار"، "الثوره"، "الرای"، "الوفاق" و "سرکیس نعوم" روزنامهنگار برجسته عرب حضور داشتند.