به گزارش افکارخبر، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه در حاشیه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گفت که هیاتی از جمهوری اسلامی ایران فردا به مقر اتحادیه اروپا خواهند آمد تا درباره بحران و شرایط سوریه گفتگو کنیم.

موگرینی همچنین پیشنهاد داده است که اتحادیه اروپا در کنار سازمان ملل می‌تواند مذاکرات سیاسی سوریه را پیش ببرد.

با آغاز حملات روسیه به مواضع داعش در سوریه، بحران در این کشور وارد مرحله جدیدی شده است و تلاشهای دیپلماتیک همزمان برای حل و فصل این بحران و مقابله با داعش ادامه دارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین به نقش روسیه در تحولات اخیر در سوریه اشاره کرد و گفت: روسیه می تواند نقش بسیار مهم و چشمگیری در روند رفع ناآرامی ها در سوریه با اثرگذاری بر دمشق ایفا کند.

وی با تأکید بر اینکه «روسیه باید بخشی از روند صلح سوریه باشد»، ادامه داد: ما به عنوان نمایندگان اتحادیه اروپا می توانیم به طور مستقیم با روسیه وارد تعامل شویم و ببینیم آیا می توان دوره انتقال سیاسی در سوریه را آغاز کرد. شروع دوره انتقال سیاسی در سوریه می تواند تضمین کننده این امر باشد که همه طرفین درگیر برای تعریف این فراید سیاسی دور یک میز بنشینند و گفت وگو کنند. وقوع این امر است که در نهایت به ایجاد دولت انتقالی منجر خواهد شد.

موگرینی همچنین گفت: اما پیش از هر اقدامی ما باید روند انتقال سیاسی در سوریه را آغاز کنیم. و برای انجام این کار، نقش بازیگران منطقه ای و نیز نقش آمریکا و روسیه به طور خاص بسیار حیاتی است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از اظهاراتش تأکید کرد: البته در حال حاضر نگرانی هایی در اروپا وجود دارد که شاید روسیه در حملات خود داعش و یا دیگر گروه های تروریستی در سوریه را هدف قرار نداده باشد.

یروی هوایی روسیه از روز جمعه ۳۰ اکتبر بنا به درخواست «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه و در راستای کمک به نیروهای محلی برای مبارزه با تروریسم، عملیات نظامی علیه داعش در این کشور را آغاز کرد.

حملات هوایی روس‌ها علیه مواضع داعش که شمار آنها به حدود ۲۰۰ حمله می‌رسد، مراکز نظامی و فرماندهی، کمپ‌های آموزشی، مراکز ارتباطی و حمل‌نقل و همچنین انبارهای سلاح‌ها و مهمات متعلق به داعش را هدف قرار می‌دهند و تاکنون منجر به هلاکت حدود ۳۰۰ تروریست داعشی شده است.

وزارت دفاع روسیه هر روز لیستی از مواضعی که هدف حمله قرار گرفته‌اند را منتشر می‌کند.

اما این عملیات هوایی ارتش روسیه علیه مواضع گروه های تروریستی در شهرهای مختلف سوریه با انتقاد شدید مقامات کشورهای غربی مواجه شده است؛ حملاتی که بنا به اعلام وزارت دفاع روسیه و با استناد به تصاویر و مستنداتی که روسیه منتشر میکند، تا کنون دهها پایگاه بزرگ داعش و گروه های تروریستی را نابود کرده است. این در شرایطی است که ائتلاف غرب به رهبری آمریکا علیه داعش حدود یک سال پیش تشکیل شد، تا کنون تقریبا دستاورد مهمی در مقابله با نیروهای تروریستی نداشته است.