به گزارش افکارخبر، حسین امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه کشورمان به منظور رایزنی با مقامات اتحادیه اروپا در خصوص مسائل منطقه به خصوص اوضاع سوریه راهی بلژیک شد.

قرار است معاون وزیر خارجه ایران فردا(سه‌شنبه) با مقامات این اتحادیه درباره تحولات منطقه و به ویژه تحولات سوریه به رایزنی و تبادل نظر بپردازد.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا امروز دوشنبه در حاشیه نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل گفت که هیاتی از جمهوری اسلامی ایران فردا به مقر اتحادیه اروپا خواهند آمد تا درباره بحران و شرایط سوریه گفتگو کنیم.

موگرینی همچنین پیشنهاد داده است که اتحادیه اروپا در کنار سازمان ملل می‌تواند مذاکرات سیاسی سوریه را پیش ببرد.

جمهوری اسلامی ایران اخیرا طرح به روز شده‌ای را برای حل بحران سوریه پیشنهاد داد.

با آغاز حملات روسیه به مواضع داعش در سوریه، بحران در این کشور وارد مرحله جدیدی شده است و تلاش‌های دیپلماتیک همزمان برای حل و فصل این بحران و مقابله با داعش ادامه دارد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین به نقش روسیه در تحولات اخیر در سوریه اشاره کرد و گفت: روسیه می تواند نقش بسیار مهم و چشمگیری در روند رفع ناآرامی ها در سوریه با اثرگذاری بر دمشق ایفا کند.

براساس این گزارش، نیروی هوایی روسیه از روز جمعه ۳۰ اکتبر بنا به درخواست «بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه و در راستای کمک به نیروهای محلی برای مبارزه با تروریسم، عملیات نظامی علیه داعش در این کشور را آغاز کرد.

حملات هوایی روس‌ها علیه مواضع داعش که شمار آنها به حدود ۲۰۰ حمله می‌رسد، مراکز نظامی و فرماندهی، کمپ‌های آموزشی، مراکز ارتباطی و حمل‌نقل و همچنین انبارهای سلاح‌ها و مهمات متعلق به داعش را هدف قرار می‌دهند و تاکنون منجر به هلاکت حدود ۳۰۰ تروریست داعشی شده است.

اما این عملیات هوایی ارتش روسیه علیه مواضع گروههای تروریستی در شهرهای مختلف سوریه با انتقاد شدید مقامات کشورهای غربی مواجه شده است.