به گزارش افکارخبر، مهدی کوچک‌زاده نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر طی تذکری در صحن علنی امروز مجلس(سه‌شنبه ۲۱ مهر ماه) و بعد از حواشی تصویب جزئیات طرح اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام اظهار کرد: به عنوان دانشیار دانشگاه هیچ کار اجرایی نکرده‌ام و تنها درس خوانده‌ام.

وی تأکید کرد: به عنوان مسئولیتی که برعهده دارم، می‌گویم افتخار همه نمایندگان مجلس تبعیت از کسی است که به قول حضرت امام(ره) نایب پیغمبر است.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر تصریح کرد: در زمان رحلت آیت‌الله طالقانی امام فرمودند یک عده روشن فکر اعلام کرده‌اند که چون طالقانی روشن فکر است، مردم بیل و کلنگ قبر او را می‌بوسند، تو هم روشنفکری بمیر ببینم مردم برای تو فاتحه می‌خوانند.

کوچک‌زاده تصریح کرد: مردم برای این که طالقانی را نایب پیغمبر می‌دانستند، برای او چنین کردند و برای تمام نمایندگان مجلس هم تابع مقام معظم رهبری بوده و با افتخار می‌گویم امام خامنه‌ای و این تملق نیست.

وی با تأکید بر این که بی. بی. سی، وی. او. ای، من و تو و دست نشانده‌های داخلی شان بدانند که هیچ اختلافی در مجموعه وابستگان نظام نیست گفت که دویست و چند نفری که به این طرح رأی دادند و چه آن‌هایی که رأی ندادند، یک صحبت داشتند و به دلیل نقل‌های شده آن‌هایی که رأی دادند به این باور رسیدند که آقایشان این گونه می‌خواهد اما ما که رأی ندادیم، به این نتیجه نرسیدیم.

کوچک‌زاده تصریح کرد: این سخنان بنده علیرغم اختلاف نظر با لاریجانی که به عنوان رئیس مجلس اختیاراتی دارد و همچنین سخنان توکلی موضوع را نمی‌توان لاپوشانی کرد که مردم به دلیل پخش در تلویزیون می‌دانند که ۲۰۰ پیشنهاد وجود دارد اما این طرح ظرف ۲۰ دقیقه تصویب شد.

وی ادامه داد: زیرا باهنر اعلام کرد که دیشب لاریجانی، شمخانی و حجازی چنین چیزی را خواسته‌اند.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر بیان داشت: بالاخره لاریجانی رئیس مجلس، شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی و حجازی مسئول دفتر رهبری که هر سه محترم هستند اما بنده معتقدم مجموعه نظرات این سه نفر، نظر مقام معظم رهبری تلقی نمی‌شود.

کوچک‌زاده در ادامه افزود: اما بقیه که رأی دادند فکر کردند این نظر مقام معظم رهبری است و هیچ اختلافی میان ما وجود ندارد.

لاریجانی: تصویب برجام، تصمیم مجلس بود / رهبری در این قضیه نقشی نداشتند


لاریجانی در پاسخ به تذکرات کوچک‌زاده اظهار کرد: برخی مطالب را باید اصلاح کنم زیرا به هیچ وجه بحثمقام معظم رهبری مطرح نبوده است که کوچک‌زاده می‌گوید رهبری و مقام مقام معظم رهبری در این قضیه نقشی نداشته است.

وی ادامه داد: بحثتصویب طرح اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام، تصمیم مجلس بود و ما در این مورد صحبت کردیم.

لاریجانی خطاب به کوچک‌زاده گفت: اصل فرمایشات شما درست است و تمام کسانی که نظر مثبت و یا منفی دادند، افتخار می‌کنند که ولی امرشان مقام معظم رهبری است و در این تردیدی وجود ندارد.

رئیس مجلس تأکید کرد: بعد از بحث و صحبت میان دو گروه در مجلس به این نتیجه رسیدیم که مصلحت کشور این است که این طرح برجام را قید میزنند و قیودی برای آن اجرای آن قایل میشوند همان طور که دوستان در بحث بودجه به دلیل محدودیت زمانی از پیشنهادهای خود صرف نظر میکنند، لذا منوط کردن به نظرات مقام معظم رهبری را نفرمایید.