به گزارش افکارخبر، سامانه راداری فتح ۱۴ و سامانه مدیریت کنترل و فرماندهی فکور از جمله سامانه‌هایی است که در رزمایش مشترک محرم رونمایی شد. این سامانه‌ها در ارتقا‌ء توانمندی قرارگاه پدآفند هوایی خاتم‌الانبیا در افزایش توانمندی کشف اهداف پرنده بسیار حائز اهمیت است.

*رادار فتح ۱۴
این رادار یک سامانه مراقبتی و پوششی با برد ۶۰۰ کیلومتر بوده که توانمندی کشف اهداف ریز پرنده و اهدافی که دارای سطح مقطع کمی هستند را دارند. سامانه راداری فتح ۱۴ همچنین توانایی شناسایی سامانه‌های موشکی را دارد و می‌تواند در مقابل جنگ الکترونیک به خوبی مقابله کند. ضمن آنکه این رادار توانایی انهدام اهداف در ارتفاع بالا و برد بلند را دارد که اولین نمونه در منطقه غرب آسیا بوده که دارای خصوصیات منحصر به فردی است.
*سامانه مدیریت و فرماندهی فکور
سامانه‌های فرماندهی و کنترل هوشمند تاکتیکی براساس راهبرد قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا براساس راهبرد قرارگاه پدافند هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در خصوص دفاع هوایی کشور و براساس نوع تهدید و بحران طراحی شده است. با ورود این مجموعه به قرارگاه پدآفند هوایی خاتم‌الانبیا عملا با گذر از مرحله مکانیزاسیون، هوشمندسازی شبکه فرماندهی و کنترل قرارگاه پدآفند هوایی خاتم‌الانبیا ارتش جمهوری اسلامی ایران تحقق می‎یابد.
سامانه فرماندهی و کنترل هوشمند تاکتیکی قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا تحت عنوان فکور با قابلیت جمع آوری اطلاعات از تمامی منابع اطلاعاتی دفاع هوایی شامل حساسه‌های پسیو و اکتیو اعم از راداری نظامی و کشوری، سامانه‌های شنود و سیگنالی و عناصر دیدبانی، مراکز فرماندهی و کنترل همجوار، سامانه‌های موشکی را داشته و با پردازش اطلاعات یک تصویر یکپارچه از منطقه تحت مسولیت را در خصوص هدایت و کنترل سامانه‌های دفاع هوایی هواپایه و زمین‌پایه ارائه می دهد. این سامانه از چند قسمت مجموعه عملیات شامل فرماندهی نبرد، ‌عملیات و ارتباط داخل و بخش مجموعه ارتباط راه دور است که هر کدام با قابلیت‌های ویژه انجام وظیفه می کند.
*قابلیت‌های عملیاتی و کاربردی
دریافت اطلاعات و داده‌ها از تمامی منابع اطلاعاتی مرتبط با دفاع هوایی، پردازش و تلفیق داده‌ای دریافتی با آخرین متدها و الگوریتم‌های بومی، هدایت‌ کامل مکانیزه و هوشمند عوامل دفاعی موشکی و توپخانه‌ای با استفاده از روش های ابداعی و خاص منطبق با جغرافیا و اصول دفاعی کشور، هدایت کاملا سیستماتیک هواپیماهای جنگی خودی با استفاده از تکنیک‌های بومی، شناسایی پهبادهای متخاصم و پردازش اطلاعات آن‌ها به افسران عملیاتی، ارتقا توان دفاعی منطبق بر توان بومی، قابلیت بهره‌برداری از شبکه‌های پرظرفیت مخابراتی و فیبر نوری کشوری با بستری ایمن، قابلیت دفاع در مقابل با جنگ‌های نوین، جنگ الکترونیک و حملات شیمیایی و مجهز به سامانه ویدئو کنفرانس و اعلام حریق و استتار چند منظوره از جمله قابلیت‌های این سامانه است.
لازم به ذکر است رادار فتح ۱۴ با بورد ۶۰۰ کیلومتر و توان شناسایی اهداف ریز پرنده و سامانه فکور با قابلیت ایجاد یک سامانه هوشمند سریع تاک‌تیکی با قابلیت‌های ویژه بعنوان چشم بینایی قرارگاه پدآفند هوایی خاتم‌الانبیا در مقابل تهدیدات به وظایف خود عمل می‌کند.