به گزارش افکارخبر، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و پس از امضای قرار داد کمپ دیوید بین دولت مصر و رژیم غاصب اسرائیل با میانجی‏گری آمریکا، رژیم‏های خود فروخته منطقه هر کدام به نوعی راه رژیم حاکم بر مصر را در پیش گرفتند. در این میان فهد بن عبدالعزیز، ولیعهد وقت عربستان سعودی، در ۱۸ مرداد ۱۳۶۰ طرحی را پیشنهاد نمود که چند نکته را در برمی گرفت. اول: عقب نشینی اسرائیل از تمامی سرزمین‏های اشغالی و از جمله بیت المقدس؛ دوم: تضمین حقوق فلسطینیانی که مایل به بازگشت نیستند از طریق جبران خسارت‏های وارده به آنها؛ و سوم: تضمین حق همه کشورهای منطقه. بند سوم این طرح به طرز زیرکانه‏ای به رسمیت شناختن اسرائیل را در پی داشت و باعثایجاد مخالفت‏هایی در جهان اسلام گردید.

حضرت امام خمینی(ره) در واکنش به این طرح در ششم آبان ۱۳۶۰طی سخنانی عنوان فرمودند: " بر ما و هر مسلمانی واجب است طرح‏هایی از قبیل طرح سادات و فهد را رد کند. بر ما واجب است که این‏گونه طرح‏ها را که به نفع مستضعفین نیست محکوم نماییم. امروز از خطرناک‏ترین امور، طرح کمپ دیوید و طرح فهد است. این طرح‏ها موجب اختلاف شد و راه را برای اسرائیل باز کرد. " مخالفت صریح امام و حمایت سراسری مسلمانان جهان از موضع حضرت امام باعثشد تا طرح فهد از سوی بسیاری از دولت‏ها نیز رد گردد.

زمان در سال‏های بعد نشان داد که رژیم صهیونیستی به هیچ وجه حاضر نیست از ادعاهای بی‏اساس خود عقب‏نشینی کند. این وقاحت به حدی رسید که در پیمان‏ها و اجلاس‏های مشترک صلح بین اعراب و اسرائیل، رژیم صهیونیستی تنها راه حل مشکل فلسطینیان را از بین بردن آنان عنوان کرده و تصمیم جدی اتخاذ نمود که از ورود آوارگان فلسطینی به سرزمین‏های اشغالی، به شدت جلوگیری کند

در آستانه سالگردواکنش امام خمینی(ره) نسبت به طرح فهد درباره صلح فلسطین و اسرائیل، صفحه اینستاگرام پایگاه خبری افکارخبر جرایدی از این واقعه را منتشرکرد.

علاقمندان می‌توانند با مراجعه به آدرس اینترنتی صفحهاینستاگرام پایگاه خبری افکارخبراز مطالب آن بهرهمند شوند.