به گزارش افکارخبر، شهاب‌الدین چاووشی رئیس ستاد انتخابات استان تهران امروز در افتتاح ستاد انتخابات این استان طی سخنانی با بیان این مطلب که محدود کردن آزادی‌های مشروع و قانونی مردم بزرگترین خطر برای هر نظام سیاسی است که پشتوانه حیاتش حمایت و رضایت مردم است، گفت: جمهوری اسلامی نظامی است که مبتنی بر ارزش‌های الهی و خواست و نظارت مردم شکل گرفته و کوچکترین خللی در جمهوریت و یا اسلامیت آن همه امیدهای اجتماعی را می‌تواند خدشه‌دار کند.

وی افزود: رفتارهای چکشی و پرخاشگرانه امروز قادر به ارائه جاذبه‌های اخلاقی نظام جمهوری اسلامی نخواهد بود و باید با رفتار و منش انسانی همچنان که تفکر ایران هراسی را در مذاکرات هسته‌ای شکستیم بر پروژه اسلام‌هراسی دشمنان نیز فائق آییم.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به موضوع انتخابات مجلس و خبرگان رهبری به ذکر توصیه‌هایی در این زمینه پرداخت و گفت: در بررسی صلاحیت کاندیداها به مرّ قانون انتخاباتی مبنی بر نحوه تأیید صلاحیت کاندیداها توجه خواهیم داشت و از هیئت‌های محترم نظارت نیز انتظار داریم همین‌گونه عمل کنند.

چاووشی افزود: هیئت‌های اجرایی مسئول اجرا در برگزاری و هیئت‌های نظارت نقش نظارتی دارند، هیئت‌های اجرایی و نظارت را به مطالعه دقیق قانون انتخابات و اصلاحات آن فرا می‌خوانیم و انتظار داریم تمام اختلاف نظرها را در این چارچوب حل و فصل کنند.

وی با بیان این مطلب که هیئت اجرایی و هیئت نظارت هر دو باید مکمل اقدامات هم باشند تصریح کرد: هیچ‌گونه زاویه‌ای را میان این دو هیئت به‌مصلحت نمی‌دانیم، باید تلاش شود با گفت‌وگو و مذاکره مشکلات در داخل حل شود و به رسانه‌های عمومی کشانده نشود.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران با یادآوری مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱ + ۵ اظهار داشت: امروز دیپلماسی کارآمد ایران اسلامی قدرت‌های بزرگ را درباره به رسمیت شناختن حق هسته‌ای ایران متقاعد کرده و قابل قبول نیست که نتوانیم با منطق گفت‌وگو میان دوستداران ایران و اسلام تفاهم ایجاد کنیم. باید حوصله و ظرفیت خود را بالا برده و از سوءتفاهمات و انگ‌زنی و متهم کردن همدیگر خودداری کنیم.

چاووشی با بیان این مطلب که کمیته حقوقی ستاد انتخابات استان متشکل از حقوقدانان و قضات برجسته به‌صورت فعال تشکیل شده و هرگونه ابهام و مسائل اختلاقی را می‌تواند سریعاً حل و فصل کند، خاطرنشان کرد: به‌طور جدی اعضای ستاد انتخابات و اعضای شعب ثبت‌نام و اخذ رأی را از هرگونه جهت‌گیری نسبت به کاندیداها نهی می‌کنیم. هرگونه تخلف در این خصوص باید مستند شود و متخلفین فرقی ندارد چه‌کسانی باشند چه از اعضای صندوق‌های منتخب هیئت‌های اجرایی و چه از ناظرین تعیین شده از سوی هیئت‌های نظارت باشند.

وی اضافه کرد: هیئت‌های بازرسی وزارت کشور کنار ستادهای انتخاباتی مسئولیت رصد اشکالات و تخلفات احتمالی و گزارش به ستادها را دارند تا اگر نواقصی در کار اجرا هست مرتفع شود. وظیفه ذاتی هیئت نظارت نیز همین است که باید به تذکرات مکتوب و قانونی هیئت‌های نظارت، هیئت‌های اجرایی، فرمانداران و بخشداران در اسرع وقت رسیدگی کنند.

رئیس ستاد انتخابات استان تهران با ابراز اینکه هرگونه تلاش در جهت ایجاد یأس و ناامیدی بین مردم و کاهش مشارکت مردم خیانت به نظام جمهوری اسلامی است، خاطرنشان کرد: ما دو هیئت در خصوص انتخابات بیشتر نداریم، هیئت اجرایی و هیئت نظارت، و طبیعتاً هر نهادی که بخواهد برای ستاد انتخابات هیئت و یا جمعی را درست کند اگر اقدام آنها کمک به هیئت اجرایی باشد قانونی است و مورد حمایت ما قرار میگیرد در غیر این صورت بهجز این دو مورد هیچ نهاد دیگری حق ورود به امر انتخابات را ندارد.